9 rzeczy, na które bogaci ludzie nie wydają pieniędzy

Większość ludzi nie ma pewności co do jutra, ponieważ nie są w stanie stworzyć sobie poduszki finansowego bezpieczeństwa.

Eksperci uważają, że finansowe bezpieczeństwo zależy nie tylko od naszych zarobków, ale przede wszystkim od sposobu w jaki wydajemy pieniądze.

Przeanalizowano sytuację materialną kilkuset rodzin by ustalić jakie nawyki w jaki sposób wpływają na finansową sytuację rodzin. Ustalono, że statystycznie rodziny o stabilniejszej sytuacji nie wydają pieniędzy na poniższą listę rzeczy.

1. Drogie wesele


Czasy, w których zawarcie małżeństwa zobowiązało wszystkich przyjaciół i krewnych do stawienia się na hucznym weselu, już dawno minęły. Nawet celebryci coraz częściej ograniczają listę gości do najbliższych. Ustalono, że te pary, które wybrały skromny ślub, zadbały o miesiąc miodowy, oraz jak się okazuje wśród tych par jest najmniej rozwodów.

2. Drogie i popularne kurorty wakacyjne

Od momentu, gdy sieci społecznościowe stały sie wspólną i nieodłączną sceną naszego życia, każdy stara się zaimponować innym swoimi wakacjami.

Wieża Eiffla, ani widok wieżowców w Nowym Jorku, mało komu zaimponuje, więc aby uzyskać więcej polubień, musisz wybrać najbardziej egzotyczne miejsce na wakacje. Tak, Giraffe Hotel w Kenii, kanion Islandii i hamaki na Bali zastąpiły kiedyś popularne miejsca i są teraz kierunkami, które turyści wybierają na spektakularne zdjęcia z wakacji. Pamiętaj jednak, że samo śniadanie z żyrafami kosztuje 620 USD za osobę. Czy jest warte tych pieniędzy dla kilku zdjęć wrzuconych na fejsa? Oczywiście, że nie. Wybierając miejsce na wakacje, lepiej skupić się na własnych potrzebach i możliwościach. Doświadczyć bliskości rodziny i klimatu, jakiego pragniemy, nawet gdy nie jest modny i nikomu nie zaimponuje.

3. Sprzęt sportowy

Jak potwierdzają statystyki, z domowego sprzętu sportowego korzysta się regularnie przez pierwszy tydzień, a następnie ten drogi sprzęt przejmuje funkcję wieszaka na rzeczy. Świetną alternatywą może być abonament siłowni, ale pod warunkiem, że nie należysz do osób, które biorą się za siebie na kilka dni przed wakacjami. W tym przypadku jest to strata pieniędzy. Aby pozostać w formie, wystarczy zrezygnować z windy i codziennie wspinać się po schodach, przejść się po pracy i aktywnie spędzić weekend. Bieganie czy chocby spacer nie kosztują nic. Uwierz nie potrzebujesz wydawać pieniędzy na sport. A sprzątanie czy praca w ogrodzie da ci więcej satysfakcji i efektu niż zapłacenie pani do sprzątania i katowanie się na siłowni.

Majętni i zabezpieczeni finansowo ludzie jak się okazuje nie wydają także na sprzęt sportowy sezonowy. Znacznie taniej wychodzi wynajem, niż zakup i ponoszenie kosztów konserwacji i przechowywania.

4. Samochód z salonu

Wiadomo, że w momencie, gdy samochód opuszcza salon natychmiast traci 11% swojej wartości, a 30% – w pierwszym roku eksploatacji. Dlatego bardziej opłaca się kupować samochód, który ma co najmniej 2 lata, dzięki czemu można uniknąć dużej utraty ceny podczas sprzedaży.

Warto również pamiętać, że samochód już dawno przestał być wskaźnikiem sukcesu finansowego i większość luksusowych i nowych samochodów, które widzisz na drogach, zakupionych jest na kredyt. Jeśli martwisz się prestiżem i skupiasz się wyłącznie na marce samochodów, jest to kwestia Twojej wewnętrznej wolności. Umiejętność odróżnienia prawdziwych potrzeb od chęci popisania się przed sąsiadem, pomoże Ci uniknąć problemów finansowych i psychicznych.

5. Rozsądne podejście do zakupu nowych technologii

Dziś urządzenia gospodarstwa domowego, oferują nieskończone możliwości: przeglądanie zdjęć na lodówce, słuchanie muzyki w robotach kuchennych, a nawet prognoza pogody w czajniku. Ale czy naprawdę potrzebujesz wszystkich tych funkcji? Największym problemem związanym z takimi rzeczami jest to, że nawet najwięksi producenci nie gwarantują regularnych aktualizacji urządzenia. W przypadku przestarzałego oprogramowania Twoja sprytna technika będzie niebawem „przestarzała”.

Warto również pamiętać, że aktualizacje są ważne nie tylko dla funkcjonalności, ale także dla bezpieczeństwa. Na przykład lodówka może zostać zainfekowana złośliwym oprogramowaniem, a atakujący mogą łatwo uzyskać dostęp do wiadomości e-mail ze wszystkimi potrzebnymi informacjami.

6. Zbyt tanie lub zbyt drogie ubrania

W tym przypadku prawda jest gdzieś pośrodku. Tanie rzeczy mogą być dla Ciebie zbyt drogie, ponieważ przepłacasz za coś, co nie przetrwa kilku sezonów. Jednak przed zakupem zbyt drogich rzeczy warto również pomyśleć: jeśli nie zostały uszyte przez elfy z nici jednorożca, prawdopodobnie znajdziesz podobne bez drogiej metki, za to o tym samym składzie i w rozsądnej cenie.

Nie zawsze wysoka cena oznacza jakość, zaś niska cena – nie stanowi uzasadnienia, aby kupować rzeczy bez zastanowienia. Parametry, które naprawdę mają znaczenie: materiał, dokładność szycia, uniwersalność i komfort.

7. Marzenia o szybkim wzbogaceniu się

Jeśli naprawdę chcesz się wzbogacić, nie licz na loterię. Badania pokazują, że ludzie o niskich dochodach częściej wydają pieniądze na loterie, hazard, czy inne metody budzące płonne nadzieję na szybkie wzbogacenie. Tymczasem wygrana jest jedną z najrzadszych faktycznych zmian statusu materialnego ubogich. Bogaci ludzie natomiast najwięcej pieniędzy inwestują w rzeczy, które mogą stać się potencjalnie źródłem dodatkowych przychodów, a nie liczą na przypadkowe zarobki.

8. Drogie leczenie i kosmetyki

Oczywiście bogaci nie kupują najtańszych, najgorszej jakości produktów i zabiegów. Jednak jak się okazuje makijaż permanetny, który kosztuje 2000 zł pięciokrotnie częściej zamawiają kobiety o niskim statusie materialnym niż te bogatsze.

Badania dowiodły, że 40 procentom kobiet zdarzyło się kupić luksusowy kosmetyk, zabieg, czy rzecz o równowartości ich miesięcznego wynagrodzenia.

Nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność drogich kosmetyków. Ale przeprowadzono następujący eksperyment: pierwszej grupie podano drogi krem w ładnym słoiku, drugiej grupie podano zwykły krem ​​nawilżający, ale także w luksusowym opakowaniu, a trzeciej grupie drogi krem, ale w zwykłym opakowaniu. Jedyną różnicą po porównaniu wyników po 6 tygodniach było to, że uczestnicy pierwszej i drugiej grupy chętniej korzystali z produktu niż osoby z trzeciej grupy. Jakość skóry uczestników eksperymentu nie poprawiła się, w żadnej grupie, ale subiektywne odczucie poprawy miała tylko grupa,która stosowała drogi kosmetyk w drogim opakowaniu…

9. Najnowsze modele

Uważa się, że ludzie, którzy nieustannie gonią za prestiżowymi rzeczami, to snoby, które publicznie pokazują swoje bogactwo. Ale naukowcy znaleźli także inną grupę konsumentów drogich towarów – są to ludzie, którzy mają poczucie realizacji i nagrody. Dla nich przedmioty luksusowe są sposobem na przypomnienie sobie własnych osiągnięć, a nie oznaką arogancji.

Jeśli kupowanie rzeczy nie ma wpływu na budżet i marzysz o zostaniu właścicielem jakiejś konkretnej rzeczy, to oczywiście nie powinieneś odmawiać sobie zakupu. Ale czy warto pracować tylko po to, aby móc kupić te wszystkie nowe produkty, gdy tylko wchodzą na rynek? Albo co gorsza zadłużać się byle je mieć? W końcu radość z nowej drogiej rzeczy trwa przez kilka pierwszych dni, a kredyt będzie trzeba spłacać przez wiele lat. Możesz spróbować negocjować ze sobą: na przykład, jeśli chcesz czegoś z drogiego sprzętu, bardziej opłaca się kupić poprzedni model, którego cena spada po ogłoszeniu nowości. Ta metoda pomaga wielu osobom znaleźć kompromis między „chcieć” a „mieć”.

Bonus: rzeczy, które możesz kupić za nowego iPhone’a 11 Pro

Nawet jeśli masz w kieszeni ponad 5700 zł, nie spiesz się, aby kupić nowego iPhone’a, dopóki nie zapoznasz się z alternatywą, którą możesz kupić za te pieniądze:

Możesz opłacić 2 lata kursu językowego
Pojechać na wakacje do Chorwacji z rodziną
Przez rok w każdy weekend pozwolić sobie na wyjście do teatru, kina czy restauracji
Wyjechać z partnerem na kilka weekendów
Kupić nowy sprzęt do kuchni
Wymienić kanapy w salonie
Zrobić remont łazienki

Warto zauważyć, że przed rezygnacją z dowolnej pozycji wydatków w budżecie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki to koszt dla całego budżetu?

Dla kogoś podróż taksówką może nie oznaczać zbędnego wydatku, a bezpieczeństwo i możliwość zachowania osobistych granic, kawa po pracy – chęć dbania o siebie i potrzebę złagodzenia stresu, a kolejna szminka może być sposobem na przełamanie rutyny szarych dni.

Dlatego, przypominamy, że nie po to zarabiamy pieniądze by je składać grosz do grosza i oszczędzać. Ale trzeba je tak wydawać, tak by zawsze coś nam zostało.

Pewien bogaty człowiek na pytanie o to na jakie luksusy sobie pozwala powiedział: kupuję tylko wtedy, gdy wiem, że co najmniej dwukrotność ceny danej rzeczy zostaje mi jeszcze na koncie.

A jakie wydatki ty uważasz za absolutnie niepotrzebne?

Zostaw swój komentarz

Źródło i Fotografie: tutkatamka.com