Doświadczona endokrynolog dementuje mity na temat hormonów i odpowiada na 9 najpopularniejszych pytań kobiet

Marina Berkovska jest endokrynologiem i dietetykiem. Jest praktykującą lekarką, ale przede wszystkimm kobietą, która swoją wiedzą dzieli się nieodpłatnie z innymi kobietami na swoim profilu na instagramie.

Odpowiada na pytania kobiet jak schudnąć i pokonać łaknienie słodyczy, co robić ze stałym zmęczeniem i jak walczyć z PMS.

1. Co to jest „zaburzenie hormonalne” i czy należy od czasu do czasu badać wszystkie hormony?

W medycynie nie ma diagnozy „zaburzenie hormonalne” i nie jest konieczne sprawdzanie wszystkich hormonów we krwi, moczu, ślinie i innych płynach biologicznych. W endokrynologii, podobnie jak w medycynie, praktyką jest leczenie pacjenta, a nie jego analiza.

Choroby endokrynologiczne zwykle mają wyraźny obraz kliniczny, a diagnozy nie są stawiane na podstawie odchyleń norm. Oczywiście są wyjątki, takie jak niedoczynność tarczycy z ich „maskami”, więc eksperci sprawdzają poziom hormonu stymulującego tarczycę u prawie wszystkich. Ale to tylko TSH, a nie 10-15 hormonów. Do każdej analizy hormonalnej istnieją wskazania kliniczne, a prawidłowa kolejność działań jest następująca: analiza dolegliwości, wywiad medyczny, obraz kliniczny – wyznaczenie odpowiedniego badania – leczenie.

Dlatego jeśli nie masz problemów z cyklem, łysieniem, niepłodnością, nie wykonuj testów hormonalnych. Jeśli jesteś szczupła i masz normalny poziom glukozy we krwi, nie sprawdzaj poziomu insuliny. Nie rób niepotrzebnych testów – oszczędzaj pieniądze i komórki nerwowe (własne i endokrynologa). – mówi Marina.

2. Jak walczyć z PMS?

Oficjalne zalecenia to „wyłączenie” jajników (złożone doustne środki antykoncepcyjne, plaster estrogenowy podczas drugiej fazy) w trudnych przypadkach oraz stosowanie leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. Znajdź dobrego ginekologa.

W większości przypadków możemy sobie pomóc same. Po pierwsze, zajmij się odżywianiem. Nie spożywaj prostych węglowodanów, ogranicz spożycie soli i wykluczaj kawę. Spożywaj białka, odpowiednie tłuszcze, jedz regularnie.

Po drugie, zmień swój styl życia. Jest tu wiele opcji: idź na fitness, jogę, na basen, odwiedź salon kosmetyczny, idź na zakupy, akupunkturę, masaż. Najważniejsze co możesz zrobić w tym przypadku – być zadowoloną i nie narzuć PMS swojemu mężowi i dzieciom.

Po trzecie, weź suplementy.

3. Problemy ze snem i nie możność schudnięcia. Co może być przyczyną?

Bardzo prawdopodobne, że to wina melatoniny, hormonu snu, harmonii i młodości. Ponadto jest również silnym przeciwutleniaczem i „relaksacją hormonalną”. Trudności z zasypianiem, częste budzenie, zaspanie ranne, koszmary senne, późne zasypianie i budzenie się, słaba tolerancja na zmianę stref czasowych są najbardziej oczywistymi oznakami braku melatoniny.

Tylko nie spiesz do apteki. Przede wszystkim staraj się znormalizować własną melatoninę: idź spać nie później niż o 23:00, nie świeć lamp w nocy, nie jedz przed snem, ani w przewach snu.

Jeśli musisz brać leki, zacznij od małych dawek, stopniowo zwiększając je do większych. Jeśli zasnęłaś po zażyciu melatoniny, ale obudziłaś się w środku nocy z bijącym szybko sercem, niepokojem, spocona i nie możesz spać – przedawkowałaś.

Ciąża, laktacja i choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniami do przyjmowania hormonu. Długotrwałe podawanie melatoniny jest możliwe tylko pod nadzorem lekarza.

4. Jak schudnąć?

O wiele ważniejsze jest nie schudnięcie, ale powstrzymanie tycia. Oto największe trudności, ponieważ diety w tym przypadku nie pomogą. Będziesz musiała zmienić swoje podejście do jedzenia, stopniowo zmniejszając ilość kalorii. Powinnaś jeść mądrze, powoli, bez telewizora i Internetu przed oczami.

Jak jeść, jaki styl jedzenia wybrać? W rzeczywistości nie jest to takie ważne. Dawno udowodniono, że każda dieta będzie działać, jeśli spowoduje deficyt kalorii. To prawo zachowania energii, nie oszukacie go.

Jeść 2 razy dziennie czy 5? Ogólnie rzecz biorąc – to nie ma znaczenia. Ktoś, jedzący 2 razy dziennie, je mniej i nie myśli ciągle o jedzeniu, a ograniczanie porcji pojedynczej przy 5-ciu posiłkach tworzy wrażenie ciągłego jedzenia i ciągłego niedosytu. Nie istotne kiedy jesz, ani ile jesz. Istotne ile pobierasz kalorii, a ile ich potrzebujesz.

5. Jakie testy wykonać jeśli doskwiera chroniczne zmęczenie?

Poważne choroby mogą się ukrywać za banalnym zmęczeniem, więc diagnozę „astenii” (zespołu chronicznego zmęczenia) dokonuje się poprzez ich wyeliminowanie. Jest to skomplikowany proces, który czasem wymaga skoordynowanego zespołu specjalistów. Oto minimum, które przyepisuję skarżącym się na trwałe osłabienie:

  • Kliniczne badanie krwi (ze wzorem leukocytów i ESR).
  • Ogólna analiza moczu.
  • Analiza biochemiczna krwi.
  • Test ciążowy lub β-HCG we krwi.
  • TSH, wolny T4.
  • Badanie w kierunku infekcji: HIV, kiła, zapalenie wątroby typu B i C. Kilku ekspertów sugeruje wyeliminowanie boreliozy.
    EKG
  • Rentgen płuc (lub fluorografia, niska dawka CT – według uznania lekarza).
  • W przypadku kobiet zaleca się badanie ginekologiczne, USG narządów miednicy i gruczołów sutkowych, a u mężczyzn badanie krwi na PSA.

6. Czy to prawda, że ​​mleko nasila trądzik?

Uważa się, że produkty mleczne, zwłaszcza niskotłuszczowe, stymulują wydzielanie insuliny lub zawierają czynniki wzrostu, prowadząc do zwiększonego działania androgenów na skórę, zwiększonej produkcji tkanek podskórnych, czyli rozwoju i postępu trądziku. Obecnie istnieje kilka badań, w których stwierdzono, że występuje niewielki wzrost nasilenia trądziku na tle zwiększonego spożycia produktów mlecznych. Ale te dane nie wystarczają do oficjalnych zaleceń.

Moja opinia jest nadal taka sama: spożywamy produkty mleczne (NIE beztłuszczowe), chcemy schudnąć – produkty mleczne spożywamy rano, najlepiej w towarzystwie warzyw. Zalecenia przy trądziku – wykluczamy z diety cukry, produkty gazowane, chemiczne, a jeśli to nie działa, także mleko. I nie zapomnij odwiedzić gastroenterologa, ponieważ nasilony trądzik na ogół jest związany z jelitami.

7. Czy istnieją niepotrzebne badania?

Jest 7 analiz, których nigdy nie przypisałam, ale które muzę często interpretować, żeby uspokajać pacjentów, których niepokoiły wyniki poza „normą”.

To są:

  • Stężenie kortyzolu we krwi. Z reguły wychodzą wysokie poziomy, ale to nic nie znaczy.
  • Insulina, peptyd C i leptyna u osób z prawidłową glukozą bez otyłości. Tutaj widuję zarówno zwiększone, jak i zmniejszone wartości.
  • 17-OH-progesteron u kobiet bez niepłodności i z kilkoma prawidłowymi historiami porodowymi.
  • Poziom androgenów i prolaktyny podczas ciąży.
  • Tyroglobulina. Jedyną sytuacją, którą należy monitorować, jest obserwacja pacjenta po radykalnym leczeniu raka tarczycy.
  • Aldosteron przy braku wysokiego ciśnienia krwi.
  • Progesteron we krwi.

8. Jak pokonać pragnienie słodyczy?

Aby przezwyciężyć patologiczne pragnienie słodyczy, musisz zrozumieć przyczyny tego nienawistnego uzależnienia. Stres, depresja, obniżone tło emocjonalne, niezadowolenie z siebie – a teraz sięgamy po słodycze, ponieważ nie mamy wystarczającej ilości endorfin. Co robić? Szukaj endorfin gdzie indziej. Oto jak zacząć:

  • Dodaj regularne ćwiczenia. Uwierz mi, to kolejny lek, a endorfiny zostaną uwolnione.
  • Zrównoważ swoją dietę. Być może brakuje Ci węglowodanów i białek.
  • Idź spać do 23:00 i wstań o 7:00. Nawet na wakacjach. W przeciwnym razie wystąpi nierównowaga kortyzolu, somatotropiny, melaniny ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z nadwagi, ospałości w ciągu dnia i tak dalej.
  • Porzuć surowe diety, ponieważ są bezpośrednią drogą do chronicznego stresu i załamań. Jeśli do wczoraj spożywałeś pół funta cukierków, nie powinieneś zamieniać ich na brokuły – postępuj stopniowo.

9. Co jest lepsze: suplementy jodu czy sól jodowana?

Zdaniem ekspertów duża liczba ludności naszego kraju doświadcza niedoboru jodu w różnym stopniu. W celu jej zwalczania wprowadzono obowiązkowe jodowanie soli. To nie jest nonsens, nie marketingowa sztuczka, ale łatwiejszy, tańszy i bardziej skuteczny sposób ochrony ludzi przed niedoborem jodu.

Wiele osób uważa, że ​​sól morska jest lepszym źródłem jodu niż jod kuchenny. Nie, Sól morska zawiera tylko resztkowe ilości jodu, głównie w postaci jodku, ale większość z nich odparowuje. Zaś jodowana sól zawiera bardziej stabilny jodan potasu. Jednak sól morska bywa dodatkowo jodowana, patrz uważnie na etykiety.

Organiczne suplementy jodu nie mają znaczących zalet w porównaniu z konwencjonalnymi preparatami soli jodowanej lub jodku potasu. Zwróć uwagę na formę i dawkę jodu w wybranym produkcie.

Źródło i fotografie: adme.ru, instagram.com/doctor_abaita