Jak mądrzy ludzie zachowują się wobec ludzi, których nie lubią

W idealnym świecie wszyscy ludzie, z którymi musimy się komunikować, byliby dobrzy, mili, uprzejmi, inteligentni i szczodrzy.

Śmialiby się z naszych żartów, a my bysmy ich lubili i dobrze czuli się w ich towarzystwie. Kto z nas nie chciałby żyć w przyjaznym otoczeniu, w którym nikt nigdy nie jest zdenerwowany, nikt nie kłamie, manipuluje i nie oczernia innych.

Ale, jak już zauważyliście, nie żyjemy w świecie idealnym. Niektórzy doprowadzają nas do szału, a my sami jesteśmy w stanie wkurzać innych. Nie lubimy tych, którzy nie zwracają uwagi na innych, są surowi, uwielbiają plotkować, wtrącają się w nasze sprawy lub po prostu nie rozumieją naszych żartów, ale oczekują, że śmieszyć nas będa ich.

Prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy byłoby możliwe, aby nauczyć się być przyjaznym wobec każdej osoby, którą spotykasz.

Albo zupełnie pozbyć się z otoczenia tych, z którymi nie chcesz miec nic wspólnego.

Ani jedno ani drugie jest niemożliwe. Ale ludzie lepiej lub gorzej radza sobie w sytuacjach, gdy musza komunikować się czy obcować z tymi, których nie lubią. Jak to robią?

1. Przyznają, że nie mogą lubić wszystkich

Czasami wpadamy w pułapkę, myśląc, że jesteśmy dobrzy. Wierzymy, że lubimy wszystkich, z którymi się spotykamy, nawet jeśli tak się nie dzieje. Ale nieuchronnie spotkasz trudnych ludzi, którzy myślą inaczej, są nieprzyjemni. Mądrzy ludzie o tym wiedzą. Mają świadomość, że konflikty są wynikiem różnic w systemie wartości.

To powoduje napięcie. Gdy uznasz, że nie wszyscy muszą cię lubić a ty wszystkich, możesz wyeliminować emocje w ocenie sytuacji. Pomoże to osiągnąć porozumienie.

2. Tolerują (a nie ignorują lub odrzucają) tych, których nie lubią.

Oczywiście możesz znosić czyjąś stałą krytykę, zaciskać zęby w odpowiedzi na kiepskie dowcipy lub nie zwracać uwagi na czyjeś obsesyjne społeczeństwo, ale nie ma nic gorszego niż ciągłe tłumienie irytacji. Z punktu widzenia skuteczności nadmierne pragnieniem zdobycia sympatii ludzi stanowi większy problem niż brak sympatii.

Pamiętaj, że również nie jesteś doskonały, ale mimo to ludzie cię tolerują.

3. Są grzeczni dla tych, których nie lubią.

Niezależnie od twoich uczuć wobec kogoś, twoje zachowanie i postawą wobec niego wywołą podobną w stosunku do ciebie. Jeśli jesteś dla niego niegrzeczny, najprawdopodobniej usłyszysz krytykę, złośliwości i będzie nieuprzejmy dla Ciebie. Pamiętaj, jeśli jesteś grzeczny, ludzie będą cię tolerować.

Pomoże ci to nie zejść do ich poziomu i nie dać się wciągnąć w to, co robią.

4. Utrzymują realne oczekiwania

Ludzie często mają nierealistyczne oczekiwania wobec innych. Możemy się spodziewać, że w pewnej sytuacji inni będą działać w taki sam sposób, w jaki działalibyśmy, lub powiedzieliby, co moglibyśmy powiedzieć, to znaczy, że chcemy teraz usłyszeć. Nie jest to jednak realistyczne. Ludzie mają wrodzone cechy osobiste, które w dużej mierze determinują ich reakcję. Oczekiwanie od innych tych samych działań, które podejmujesz, to przygotowanie się na frustrację.

Jeśli osoba za każdym razem sprawia, że ​​czujesz to samo, dostosuj odpowiednio swoje oczekiwania. W ten sposób będziesz gotowy psychicznie, a jego zachowanie nie będzie cię ranić. Inteligentni ludzie robią to cały czas. Nigdy nie są zaskoczeni zachowaniem osoby niesympatycznej.

5. Analizują nie przeciwnika, ale siebie

Niezależnie od tego, czego doświadczasz, ludzie nie znajdą się w twojej skórze. Ważne jest, abyś wiedział, jak radzić sobie z uczuciami, gdy masz do czynienia z osobą, która cię denerwuje. Zamiast myśleć, że ta osoba cię denerwuje, skup się na tym, dlaczego na nią tak reagujesz. Często nie lubimy w innych tego, czego sami nie lubimy w sobie.

Dokładnie zidentyfikuj wyzwalacze, które mogą wpłynąć na twoje uczucia. Wtedy możesz być w stanie przewidzieć swoją reakcję, zmiękczyć ją lub nawet zmienić. Pamiętaj: łatwiej jest zmienić swoje postrzeganie, nastawienie i zachowanie, niż sprawić, by ktoś stał się inną osobą.

Oczywiście wszystko byłoby łatwiejsze, gdybyśmy mogli pożegnać się z ludźmi, których nie lubimy. Niestety wszyscy wiemy, że tak się nie dzieje w życiu.

Żródło: Econet