Mąż i żona byli pewni, że ratownik myśli, że toną. Prawda była szokująca

Kapitan zeskoczył z pokładu łodzi jak stał w ubraniu i płynął w stronę pary pluskającej się między plażą, a zacumowaną na wodzie łodzią.

Mężczyzna zauważył go i rzekł do żony: „On myśli, że się topisz!”

Przed chwilą wygłupiali się i chlapali wodą, ona nawet krzyczała.

„O rany, przecież nic nam nie jest co on wyprawia!”

Wtedy mąż krzyknął do ratownika: „W porządku nic nam nie jest!”

Ale kapitan dopływając do nich rzucił ostro: „Odsuńcie się”, minął ich i płynął dalej.

I wtedy zobaczyli, że kilka metrów dalej tonie ich 9-letnia córka…

Na szczęście po chwili dziewczynka znalazła się w ramionach kapitana, a zszokowani rodzice nie rozumieli jak mogli jej nie widzieć.

Topienie się wcale nie wygląda jak topienie się

W jaki sposób kapitan zauważył z 15 metrów to, czego nie widział ojciec z odległości zaledwie trzech?

Każdy kto spędza lato nad wodą powinien się tego dowiedzieć.

Topienie jest bardzo cichym i zdradliwie spokojnym zdarzeniem. Nie ma żadnego pluskania i krzyku. Tylko doświadczeni ratownicy wiedzą, na co zwrócić uwagę, żeby dostrzec osobę tonącą.

Wyobraźcie sobie, że z około 750 dzieci, które utoną w najbliższe lato, ponad połowa utonie w odległości nie więcej niż 20 metrów od rodzica, w około 20 procentach rodzic będzie patrzył na tonące dziecko nie widząc niczego niepokojącego…

Dr Francesco A. Pia zebrał najważniejsze fakty na temat „Instynktownej Reakcji Na Tonięcie” i opisał w artykule, który każdy powinien przeczytać:

1. Poza wyjątkowymi sytuacjami tonący jest fizjologicznie niezdolny do wołania o pomoc. Układ oddechowy został stworzony do oddychania. Inne jego funkcje – m.in. wydobywanie głosu – są wstrzymywane, kiedy trwa walka o zaczerpnięcie powietrza.

2. Usta topiących się na zmianę zanurzają się pod wodą i pojawiają na powierzchni, nie wystarcza już czasu, aby zrobić wydech, wdech i jeszcze wołać o pomoc. Kiedy tylko usta osoby tonącej znajdą się ponad powierzchnią, wydycha i wdycha ona powietrze bardzo szybko, a potem jej usta zanurzają się z powrotem pod wodę.

3. Osoby tonące także nie przywołują pomocy wymachując rękami. Natura instynktownie zmusza je do wyciągnięcia rąk na boki i odpychania się od powierzchni wody. Pozwala to wydźwignąć ciało tak, aby wynurzyć usta z wody i zaczerpnąć powietrza.

4. Podczas Instynktownej Reakcji Na Tonięcie osoby topiące się nie mają kontroli nad ruchami rąk. Z fizjologicznego punktu widzenia, osoby starające się pozostać na powierzchni wody nie mają możliwości zatrzymania tonięcia i wykonania jakiegoś dobrowolnego ruchu, jak na przykład machanie o pomoc, ruch w stronę ratującego lub sięgnięcie po sprzęt ratunkowy.

5. Od początku do końca Instynktownej Reakcji Na Toniecie nasze ciało pozostaje w wodzie w pozycji pionowej, a nogi zachowują się zazwyczaj pasywnie. Jeżeli nie nastąpi pomoc wyszkolonego ratownika, tonący jest w stanie utrzymywać się na powierzchni od 20 do 60 sekund przed całkowitym pójściem pod wodę.

Zanim nastąpi tonięcie może mieć miejsce sytuacja określana przez dr Pia szokiem wodnym. W tej pierwszej chwili, która jeszcze nie jest właściwym tonięciem może nastąpić krzyk, lub próba chwycenia liny czy koła ratunkowego. Moment szoku trwa bardzo krótko i nie zdarza się zawsze przed Instynktową Reakcją Na Tonięcie.

Inne oznaki tonięcia, na które zwraca uwagę ratownik kąpieliska:

 • Głowa nisko w wodzie, usta na poziomie wody
 • Głowa pochylona do tyłu z otwartymi ustami
 • Szkliste oczy, puste spojrzenie, brak koncentracji wzroku
 • Zamknięte oczy
 • Włosy zasłaniające czoło lub oczy
 • Nogi bezwiednie w pionie
 • Hiperwentylacja lub dyszenie
 • Próby bezskutecznego płynięcia w określonym kierunku
 • Próby obrócenia się na plecy
 • Sprawianie wrażenia jakby wspinało się po niewidzialnej drabinie.
 • Jeśli więc zobaczycie kogoś, kto wykazuje opisane oznaki to macie jakieś 30 sekund na uratowanie go.

  Rodzice pamiętajcie. Nie krzyk ma Was zaalarmować, ale cisza!

  Dzieci w wodzie hałasują, gdy umilkną to musi wzbudzic wasza czujność.

  Woda jest zdradliwa. Bądźcie ostrożni tego lata.

  Podzielcie się z innymi to ważną wiedzą!