Rodzice nieświadomie krzywdzą swoje dzieci. Nawet nie zdają sobie z tego sprawy

Czy wiedzieliście, że na świecie co godzinę, do szpitala trafia małe dziecko, w wyniku urazu po upadku z wysokiego krzesła?

Zgromadziliśmy listę sytuacji, które mogą wyglądać bezpiecznie, ale w rzeczywistości stanowią potencjalne zagrożenie dla Twojego dziecka.

1. Sport

Istnieje wiele korzyści dla dzieci uprawiających sport, ale istnieje również wiele potencjalnych zagrożeń płynących z uprawiania niektórych sportów. „Wielka szóstka ”, której należy unikać, jak sugeruje patolog sądowy dr Bennet Omalu, to futbol amerykański, hokej na lodzie, sztuki walki, boks, zapasy i rugby. Podczas tych sportów dziecko otrzymuje wielokrotne uderzenia w głowę, które według neurobiologów narażają mózg na uszkodzenie.

Sporty siłowe mogą powodować znaczny ucisk kręgosłupa i przeprost pleców, co może prowadzić do poważnych obrażeń i z czasem pogłębić skoliozę. Ciało dziecka powinno doświadczaać zróżnicownych aktywności. Trenowanie jednego sportu w bardzo wczesnym wieku nie jest dobre dla rganizmu.

Należy unikać kucania, podnoszenia ciężaru nad głową, twardych lądowań i biegania na duże odległości. Sporty stanowią wiele potencjalnych zagrożeń w wyniku upadków i kontuzji.

2. Pozwalanie dziecku siedzieć w pozycji W.

Pozycja W jest bardzo powszechnym upodobaniem dzieci do spędzania czasu na podłodze. Jest dla nich wygodna a jednoczesnie bardzo niezdrowa.

Osteopata Avni Trivedi stwierdził podczas wywiadu, że ta pozycja stała się „nową epidemią zdrowotną”, która może mieć duży wpływ na rozwój stawów dziecka i kości biodrowych, może też osłabiać mięśnie tułowia i wywierać dodatkowy nacisk na plecy, szyję i ramiona.

3. Dawanie tabletów małym dzieciom

Dzieciaki spędzają coraz więcej czasu przed ekranami, a zwłaszcza swoją ulubioną nową zabawką, tabletem. Lekarze ostrzegają rodziców, aby maksymalnie skracali „czas przed ekranami” ze względu na emitowane przez nie niebieskie światło.

Typowymi objawami nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło są bóle głowy, szyi i ramion, suche lub podrażnione oczy, ale także objawy psychiczne, takie jak zmniejszenie koncentracji uwagi, złe zachowanie i drażliwość. Spędzanie dużo czasu przed ekranem może również zaburzać cykl snu i czuwania, wywołując zmęczenie, senność i brak koncentracji.

4. Zjeżdżanie z dzieckiem na kolanach

Większość rodziców uważa, że bezpieczniej jest zjechać z dzieckiem na kolanach, niż puścić je samo. W rzeczywistości jest to wyjątkowo niebezpieczne i często prowadzi do złamania nóg u dzieci.

Jak wyjaśnia pediatra dr Diane Arnaout, ciężar rodzica popycha w dół z większą prędkością, więc w przypadku, gdy jakakolwiek część rączka lub nóżka dziecka wystaje ze zjeżdżalni, się skręcić i złamać.

5. Granie w grę Chubby Bunny

Chubby Bunny jest bardzo popularnym wyzwaniem dla dzieci, polegającym na wkładaniu do ust coraz większej ilosci pianek przy jednoczesnym wymawianiu zwrotu „Chubby Bunny” (grube króliczki).

Chociaż dzieci uważają to za zabawne, to okazało się także niebezpieczne wyzwanie, które zakończyło się wieloma przypadkami zakrztuszeń.

6. Stanie na krzesłach

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn obrażeń małych dzieci. Dzieci zwykle chcą się wspinać na wszystko, w tym na krzesła. Upadek z wysokich krzeseł jest główną przyczyną urazów głowy i wstrząsów mózgu. Często dochodzi także do bardzo groźnych urazów, gdy dziecko spada na przewrócone nogi krzesła.

Co godzinę do szpitala trafia dziecko w wyniku urazu po upadku z krzesła. Dlatego specjaliści apelują, by rodzice przypinali dziecko szelkami podczas karmienia, nie pozwalali wspinać się na krzesła i nie zostawiali dzieci bez opieki.

7. Skakanie na trampolinach

Wielu rodziców zainstalowało na swoich podwórkach trampoliny, a dzieci je pokochały. Ten z pozoru niewinny gadżet może być bardzo szkodliwy dla dzieci.

Amerykański Instytut Pediatrii oszacował, że w wyniku zabawy na trampolinie dochodzi do setek tysięcy urazów rocznie. Do większości dochodzi z powodu skoku jednego dziecka na drugie. Urazy obejmują złamane kości, urazy głowy, takie jak wstrząsy mózgu i cięższe urazy, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci. Do wypadków dochodzi także w wyniku złego stanu technicznego trampoliny i lub korzystania z niej dzieci o dużej różnicy wagi, lub jednocześnie dorosłych i dzieci.

8. Koszenie

Kosiarki są ciężkimi i wyjątkowo niebezpiecznymi urządzeniami i mogą z łatwością stać się przyczyną wypadku z udziałem małego dziecka. Od przypadków, w których dzieci spadają z kolan taty i doznają obrażeń, przez dzieci uwięzione pod ciężkim sprzętem, po obrażenia oczu przez skoszoną trawę.

Według HealthyChildren.org w samych Stanach Zjednoczonych „ponad 9 000 dzieci rocznie trafia na pogotowie z powodu obrażeń związanych z kosiarką”.

9. Plac zabaw

Place zabaw są ulubionym miejscem dla dzieci i rodziców, jednak wbrew pozorom nie są miejscem, gdzie dziecko jest całkowicie bezpieczne.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom rejestruje się rocznie ponad 200 000 przypadków wypadków na placu zabaw, w tym kilka tysięcy śmiertelnych. Większość z nich jest spowodowana wspinaniem się i upadkiem z wysokości. Upadek ze ścianek, pajęczyn i innych konstrukcji, a także huśtawek należy do najczęstszych przyczyn wypadków na placu zabaw.

10. Jazda na rowerze bez kasku

Nic dziwnego, że jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności dzieci, ponieważ daje im poczucie niezależności, wolności i zabawy – dokładnie to, czego oczekują. Jednak jazda na rowerze może być niebezpieczna podczas nieodpowiedzialnej jazdy, szczególnie w przypadku dzieci.

Noszenie kasku jest najważniejszą zasadą bezpieczeństwa, ponieważ chroni głowę w razie upadku. Może zapobiec urazom mózgu. Ważne jest również, aby nigdy nie pozwalać dziecku jeździć bez nadzoru. Jazda na rowerze może być świetnym zajęciem rodzinnym, więc bądź dobrym przykładem i jeździj w kasku.

Mamy nadzieję, że ten wybór potencjalnych zagrożeń pomoże Tobie i Twoim dzieciom cieszyć się bezpieczniejszym życiem codziennym. Czy jesteś nadopiekuńczym rodzicem? A może trochę beztroskim? Jaka była najniebezpieczniejsza przygoda, jaką przeżyłeś jako dziecko lub rodzic? Opowiedz nam o niej ku przestrodze innym.

Źródło i Fotografie: brightside.me