10 zapomnianych lekcji z przeszłości, które mogą przydać się młodym ludziom

Wiele osób uważa, że dziś dzieci wychowuje się gorzej niż kiedyś. Mówi się o braku czasu na wychowanie, rozpieszczaniu, dawaniu zbyt dużej swobody i braku obowiązków.

Jakich zasad brakuje zatem dzieciom, których uczyło się je kiedyś. Może trzeba przypomnieć kilka ważnych lekcji wychowania młodszemu pokoleniu, żeby nie zostały zapomniane.

1. Pytaj, o to jak czuje się druga osoba

Grzecznościowe „jak leci” nie spełni swojego zadania, jeśli tak naprawdę nas to nie obchodzi. Pytajmy i chciejmy się dowiedzieć. To bardzo pozytywnie wpływa na relacje.

2. Sprzątaj po sobie

Niby takie oczywiste… Czy wiecie, że gdyby każdy sprzątnął swój bałagan to frustracji, nerwów byłoby o 90 % mniej? Dla każdego domownika, a szczególnie tego, kto w domu musi pracować za innych.

3. Zapytaj o pozwolenie, nim coś zrobisz

Dziś dzieci rzadko pytają o pozwolenie. Nauczone są, że właściwie mogą wszystko. Ale nie wszystko jest dla nich dobre i to rodzic o tym powinien decydować.

4. Nie komentuj wyglądu innych

Lepiej mówić miłe rzeczy albo wcale. Gdy ktoś nie pyta nas o zdanie nie wyrażamy krytyki na temat czyjegoś wyglądu. Komplement także nie zawsze brzmi jak komplement i o ile nie jesteśmy pewni czy tak zostanie odebrany, lepiej powstrzymać się przed jego wyrażeniem.

5. Zwracaj się do ludzi po imieniu

Coraz częściej zwracamy się do ludzi bezosobowo. Zwrot po imieniu to okazanie szacunku drugiej osobie.

6. Szanuj starszych

Dziś nie uczy się szacunku do starszych osób. W dawnych społecznościach starsze osoby zdecydowanie bardziej ceniono za doświadczenie życiowe i wiedzę.

7. Przytrzymuj drzwi, nawet nieznajomym

Zaczekaj zanim zamkniesz drzwi windy, jeśli słyszysz kogoś na schodach, przytrzymaj drzwi komuś, kto idzie za Tobą. Niby oczywiste, ale coraz rzadziej spotykane.

8. Pamiętaj o manierach przy stole

Wspólne posiłki powinny być okazją do miłej rozmowy i przyjemności jedzenia. Korzystanie z telefonu, oglądanie w tym czasie telewizji, wylewanie, mlaskanie czy ciamkanie nie sprzyja temu. Jedzenie jest ważną częścią kultury. Nie można uchodzić za obytego człowieka bez znajomości podstawowych zasad zachowania przy stole.

9. Szanuj prywatność innych

Poszanowanie prywatności jest okazaniem szacunku do osoby, jej własności, odrębności, wyglądu czy poglądów. Nie oceniamy ich . Akceptujemy.

10. Pamiętaj o okazywaniu wdzięczności

Dziękuj, pokaż, że to co robi ktoś jest dla Ciebie ważne, potrzebne. Dzieci rzadko za coś dziękują. Coraz częściej uznają, że wszystko im się należy.

Czy Twoim zdaniem brakuje tu jakiejś lekcji? Może dodasz coś od siebie? Czekamy na Wasze komentarze.