12 złych nawyków, które powszechnie uważane są za dobre. Wyeliminuj je ze swojego życia!

Wszyscy wiemy, że alkohol i papierosy szkodzą zdrowiu a sport i zdrowa dieta są dla nas dobre. Ale istnieje mnóstwo innych codziennych nawyków, o których automatycznie myślimy jako dobrych dla naszego zdrowia. Jak się okazuje, wiele nich tylko z pozoru jest zdrowych.

Oto zbiór 12 zachowań często błędnie postrzeganych jako zdrowe:

Specjaliści z University of Pittsburgh przeprowadzili badania, które wykazały, że aby zachować zdrowie trzeba sypiać regularnie. Zakłucanie naturalnego rytmu budzenia i spania może prowadzić do chorób serca i cukrzycy typu 2. Naukowcy mierzyli również wskaźnik masy ciała i talię osób, które nie sypiają regularnie. Okazało się, że oba wskaźniki przekroczyły normę dla takich osób.

Zdrowa dieta zawierająca owoce i soki może dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne witaminy. W przypadku choroby lub ciąży, tylko lekarz może określić, które witaminy lub inne substancje powinniśmy sobie suplementować.

Zdecydowana większość z nas myje się bardzo regularnie. Ten rzekomo korzystny zwyczaj może mieć negatywne konsekwencje dla naszych ciał. Gorąca woda połączona z żelem pod prysznic może pozbawić skórę warstwy ochronnej, co prowadzi do suchości, łuszczenia się i pęknięć. To z kolei prowadzić może do infekcji. Jeśli jesteś jednym z tych, którzy lubią się codziennie myć, spróbuj korzystać z zimnej wody i nie zawsze używać środków myjących. Są niezbędne tylko w obszarach ciała, które się szczególnie pocą.

Jeśli możesz uniknąć przebywania w tym samym budynku co ktoś, kto jest chory zrób to. Ale wstrzymywanie oddechu za każdym razem, gdy osoba siedząca niedaleko kicha lub kaszle jest bezużyteczna. Kiedy kichają bakterie wylatują z prędkością 5 metrów na sekundę, a ich liczba jest tak duża, że wystarczy na każdego kto jest w pomieszczeniu.

Często słyszymy rady o myciu zębów po każdym posiłku. Ale w żadnym wypadku nie należy tak często myć zębów. Jest to szczególnie ważne, jeśli niedawno jadłeś coś słodkiego lub kwaśnego. Szkliwo zębów zmiękczone kwasami, będzie teraz bardziej podatne na składniki ścierne pasty do zębów. Po jedzeniu najlepiej po prostu wypłukać usta specjalnym płynem lub wodą. Jeśli chcesz wyczyścić zęby pastą do zębów, odczekaj co najmniej pół godziny.

Choć może się wydawać, że nie ma nic słodszego niż szybka drzemka po odżywczym posiłku. Jednak taki zwyczaj może mieć negatywne konsekwencje, zwłaszcza jeśli dbasz o swoją figurę. Kiedy człowiek idzie spać, ciało zaczyna odkładać kalorie „w rezerwie” zamiast spalać je. W ten sposób sen po ciężkim posiłku może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Jeśli naprawdę chcesz spać po posiłku, najpierw przejdź się na 20-minutowy spacer, aby spalić niektóre z tych kalorii.

Nasze systemy odpornościowe potrzebują „szkolenia”. Kiedy obce bakterie dostają się do naszego organizmu, przeciwciała zaczynają się rozwijać, aby pomóc w zniszczeniu infekcji. Jeśli osoba żyje w warunkach sterylnych przeciwciała te nie mają z czym walczyć. Jednocześnie chemikalia wykorzystywane do tworzenia ultra-czystego środowiska mogą zaszkodzić organizmowi. Jest to szczególnie ważne gdy masz dzieci. Dzieci, które dorastają w sterylnym środowisku, są bardziej narażone na alergie. Staraj się używać minimum chemicznych środków czyszczących.

Eksperci z Uniwersytetu Harvarda są zdania, że ​​w przeciwieństwie do innych sposobów podgrzewania potraw, mikrofalówka pomaga lepiej zachować elementy odżywcze w posiłku. Szybko podgrzewa potrawę, co oznacza, że ​​witamina C i inne składniki nie mają czasu na rozpuszczenie. Podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej najlepiej przykryć jedzenie pokrywką i dodać trochę wody. Przyśpiesza to podgrzewanie.

Wielu ludzi uważa, że ​​im więcej śpimy, tym lepiej nasze ciało odpoczywa. W rzeczywistości, spanie za dużo może być tak samo szkodliwe, jak za mało snu. Ponad 8 godzin snu może doprowadzić do zaburzeń w pracy mózgu, w wyniku czego osoba może czuć się osłabiona i wolniej myśleć. Osoba dorosła powinna spać ok. 8 godzin. Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej snu regularnie to warto przeprowadzić badania lekarskie. Senność może być jednym z objawów przewlekłej choroby.

Badania przeprowadzone w Japonii wykazały, że korzystanie z budzika nie tylko narusza nasze biologiczne rytmy, ale może również zaszkodzić sercu. Ciśnienie krwi osoby wzrasta ustawiając ciało przez chwilę w stan gotowości do walki – to nie jest dobre dla naszego organizmy. Jeśli naprawdę nie masz czasu obudzić się naturalnie albo pójście spać wcześniej nie jest możliwe, to dla twojego zdrowia warto wybierać alarm, którego dźwięk narasta stopniowo.

Noszeni plecaka w niewłaściwy sposób może prowadzić do przewlekłych problemów z kręgosłupem w młodym wieku. Idealna pozycja noszenia plecaka to taka, gdy znajduje się on 5 cm powyżej pasa, a wszystkie paski powinny być poprawnie dociągnięte. Dla dzieci zaleca się, aby nosiły tylko to, co jest absolutnie konieczne, aby nie przeciążać kręgosłupów.

Lekarze twierdzą, że tanie okulary przeciwsłoneczne nie chronią oczu przed promieniami ultrafioletowymi. Kiedy patrzysz na jasne światło, instynktownie mrużysz oczy, aby chronić je przed uszkodzeniem. Jeśli nosisz okulary przeciwsłoneczne, Twoje oczy pozostają tak szeroko otwarte jak gdy nie patrzą na światło, co pozwala na ich penetrację w większym stopniu. Tanie okulary przeciwsłoneczne nie mają skutecznej warstwy ochronnej. Więc nie tylko nie chronią wzroku przed uszkodzeniem, ale w rzeczywistości narażają je na większe ryzyko niż gdyby ich wcale nie nosić.

Jeśli podobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi. Udostępnij rodzinie i znajomym.

Źródło: brightside.me