5 rzeczy, których każdy człowiek żałuje przed śmiercią. Wyznania seniorów trafiają w serce

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czego będziesz żałować tuż przed śmiercią, mając już wszystko za sobą i nic przed sobą, to mamy dla Ciebie odpowiedź.

Profesor gerontologii Karl Pillemer na codzień pracuje z osobami starszymi, którzy przeżyli już swoje życie i czekają na jego zakończenie.

Przez kilka lat prowadził z nimi rozmowy, które zebrał w całość w książce pod tytułem „30 Lessons for Living: Tried and True Advice from the Wisest Americans”. (30 lekcji życia: Rady od doświadczonych Amerykanów)

Z całej książki płynie kilka najważniejszych przesłań, które powinien wziąć sobie do serca każdy, kto nie chce niczego pod koniec życia żałować.

Jak żyć, aby niczego potem nie żałować?

1. Miej odwagę być sobą

To najczęstsza rada, która powtarzała się w każdej rozmowie. Można wywnioskować z tego jak wielu ludzi żyje tak naprawdę nie swoim życiem, nie swoimi marzeniami, nie własnymi wyborami. Bo bycie sobą i życie według siebie wymaga odwagi. Odwagi by ponosić konsekwencje własnych wyborów i decyzji. Życie według oczekiwań innych zwalnia nas z odpowiedzialności, ale nigdy nie daje poczucia szczęścia i spełnienia.

via GIPHY

2. Nic nie jest ważniejsze od miłości

Niedoceniania ludzi, gestów i uczuć tego żałowała większość rozmówców profesora Pillemera. Pogoń, pośpiech, praca, wartości materialne, skupienie na tych aspektach oddalało ich od bliskich ludzi. Pod koniec życia żałują każdej chwili, którą poświęcili dobrom materialnym zamiast relacjom. Żałują, że nie pięlęgnowali uczuć tak jak na to zasługuwały.

via GIPHY

3. Nie odkładaj planów na później

„Byłem przekonany, że będę miał jeszcze mnóstwo czasu na spełnianie marzeń. A tymczasem z niczym nie zdążyłem” – jeśli całe życie nosisz ze sobą jakieś pragnienie to musisz starać się go doświaczyć, czasu, wbrew pozorom, masz na to bardzo niewiele.

via GIPHY

4. Nie żyj przyszłością, ani przeszłością

Większość młodych ludzi żyje przyszłością, a starych przeszłością. Kłopot w tym, że to nie jest prawdziwe życie. Życie toczy się tu i teraz. W uważności, obecności, doświadczaniu wszystkiego w pełni świadomie znajduje się klucz do szczęścia.

via GIPHY

5. Nie chowaj urazy

„Chciałbym wybaczyć wszystkim, którym powinienem był wybaczyć dawno temu” – skrywana uraza zawsze psuje życie. Człowiek nigdy nie jest wolny, jeśli nie potrafi wybaczyć. To skaza na sumieniu, na jego dobru i czystych intencjach. Żadnych najczystszych i najlepszych uczuć nie doświadczy człowiek, który zatruwa swoje serce nienawiścią. Im bardziej nienawidzisz wrogów, tym mniej kochasz przyjaciół.

Zgadzacie się z tymi przekazanymi przez ososby starsze prawdami? A może macie inne własne prawdy? Napiszcie o nich koniecznie.