6 unikalnych faktów na temat kotów, których wcześniej nie znałeś

Koty to domowe zwierzęta, które cechuje wyjątkowy wdzięk i niezależność. Nie bez powodu mówi się, że koty chadzają własnymi ścieżkami.

Mają też kojący wpływ na swoich ludzkich towarzyszy, są w stanie łagodzić ich stres. Nie są może tak oddane jak psy, a mimo to mają liczną rzeszę zwolenników, którzy właśnie koty wybierają na swoich domowych przyjaciół.

Nawet jeśli masz kota możliwe, że nie znasz tych 6 faktów o tych zwierzakach:

#1

Czy wiedziałeś, że kocie uszy mogą obracać się o 180 stopni?

Zdolność kotów do obracania uszami jest możliwa dzięki 32 tkankom mięśniowym, które kontrolują ich uszy.

Dlatego koty mogą wychwytywać dźwięki ze wszystkich kierunków, doskonale się orientując skąd dochodzi, bez konieczności patrzenia w stronę źródła dźwięku.

#2

Drugim faktem jest to, że koty potrafią śnić. Nie tylko ludzie mogą śnić, okazuje się, że koty również mogą śnić, kiedy śpią.

Nierzadko okazuje się, że koty też często majaczą z powodu tych snów. Badania wykazały, że pozycja śpiącego kota może być związana z tym, o czym kot śni.

Jeśli kot śpi z podniesioną głową, oznacza to, że usiłuje zobaczyć we śnie rzeczy, których nie może dostrzec.

Tymczasem, jeśli wygina grzbiet, oznacza to, że kot śni o skradaniu się do zdobyczy i walce.

#3

Trzecim faktem jest to, że koty potrafią odczuwać ludzkie emocje. Według badań dowiodły, że dorosły kot może odczuwać emocje odczuwane przez swojego pana.

Na przykład, gdy ich pan jest smutny, kot wyczuwa jego stan, jest skory do podejścia i pocieszania, są nawet koty, które zachowują się tak, jakby chroniły swojego pana.

#4

Czwartym faktem jest to, że koty mają zdolność widzenia w nocy.

Wzrok kota zasadniczo różni się od wzroku człowieka. Nocne widzenie pozwala na polowanie w nocy.

Jednak to nie jest tak, że one widzą w całkowitej ciemności. W rzeczywistości potrzebują choćby wątłego źródła światła, żeby móc rozróżniać kształty. Wystarczy im jednak tylko 60 % z ilości światła, jakiej potrzebuje człowiek, żeby cokolwiek rozróżnić w ciemności.

#5

Po piąte, kocie wąsy to narzędzia nawigacyjne. Pomagają one kotom poruszać się w ciemności.

Wąsik działa również jako narzędzie sensoryczne, które określa obszar otaczającego go środowiska. I może sprawić, że koty będą mogły zręcznie polować na swoją zdobycz, nawet w dość ciemnym i ciasnym otoczeniu.

#6

Szósty fakt, koty mogą się pocić.

Jednak koty mogą pocić się tylko na łapach. Na przykład, gdy temperatura jest wysoka, jego łapy będą mokre od potu.

Źródło: bogor.pikiran-rakyat.com, Miniatura wpisu: unsplash.com/