7 oznak, że jesz za dużo cukru. Jeżeli tego nie zmienisz, twój organizm nigdy się nie oczyści

Od jakiegoś czasu mówi się, że cukier w diecie to samo zło. Tymczasem złem nie jest samo spożycie cukrów, ale stała nadmierna ilość.

Naukowcy z American Heart Association podają maksymalne spożycie cukru dzienne dla mężczyzn, które wynosi 150 cal (czyli 37,5 grama czyli 9 łyżeczek), dla kobiet 100 cal (co odpowiada 25 gramom i 6 łyżeczkom).

Kłopot w tym, że średnie spożycie statystycznego człowieka to 19,5 łyżeczki – 82 gramy!

Ponieważ cukier jest niemal wszędzie począwszy od soków, owoców czy sosu pomidorowego, po chleb. Nie wspominając o coli, czy batonikach, które zawierają gigantyczne ilości cukrów. Normalnego rozmiaru batonik Snickers zawiera 120 cal samego cukru!

O ile, nie słodząc i nie jedząc słodyczy cukru przyjmiemy w normie, o tyle pozwalając sobie na słodka rozpustę robimy sobie problem. Małe odstępstwo nikomu nie zaszkodzi, ale faszerowanie się nadmiarem cukrów codziennie wyrządza nam szkodę wielką.

1. Przybieramy na wadze

Cukier to energia, więc jeśli nie ruszamy się i nie spalamy jej, osadza się w ciele powodując przyrost wagi. Przeważnie osadza się w okolicach brzucha i ud.

2. Wahania nastroju

Zjedzenie cukru dopala nas energią, która niestety bardzo szybko spada wywołując uczucie zmęczenia, zniecierpliwienia spadku nastroju. Zdecydowanie lepiej jest czerpać energię ze zdrowych tłuszczów takich jak awokado czy orzechy.

3. Problemy skórne

Komórki chore żywią się cukrem. Jeśli dostarczasz go odpowiednio dużo rozniecasz stany zapalne i utrudniasz gojenie ran. Cukier sprzyja wypryskom, krostkom i wszelkim zaognionym zmianom na skórze.

4. Problemy z trawieniem

Jeśli jesz dużo cukru, a następnie czujesz się napompowany możesz mieć nietolerancję fruktozy. Aż trzy na cztery osoby z niewyjaśnionymi objawami żołądkowo-jelitowymi (w tym wzdęcia) wykazywały w specjalnych badaniach nietolerancję fruktozy.

5. Bóle głowy

Czy słyszałeś kiedyś o cukrowym… kacu? Badania wykazały, że zjedzenie zbyt dużej ilości fruktozy, wpływa na mózg. Może wywoływać uczucie zamglenia, wpływać na pamięć i koncentrację. Nagły wzrost i spadek stężenia glukozy może wywoływać migreny.

6. Bóle mięśni i stawów

Wiesz już, że cukier może powodować uzależnienie, wahania nastroju i stan zapalny, a większość form bólu mięśni i stawów wiąże się z zapaleniem. Jeśli nie ćwiczysz, a czujesz się obolały, to może to być właśnie jego wina.

7. Cukier uzależnia jak narkotyki

Cukier ma właściwości uzależniające – im więcej jesz, tym więcej potrzebujesz. Jeśli zdecydujesz się na cukrowy detox odsuwaj go powoli: na przykład zmniejsz o jedną łyżeczkę ilość cukru do porannej kawy, na kilka dni, a następnie ostaw całkowicie. Im mniej będziesz spożywać, tym mniej będziesz potrzebować.

Czy przyjmujesz za duże ilości cukru. Odczuwasz opisane objawy? Zamierzasz ograniczyć przyjmowane ilości? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami.