Twoje dziecko będzie bardziej zaradne: 7 rzeczy, których każdy rodzic powinien nauczyć swoje dziecko

„Moje dziecko jest dręczone i wzywane w szkole. Ale obawiam się, że jeśli zainterweniuję bezpośrednio, tylko pogorszę sprawę… ”

Bez względu na to, jak chcesz chronić swoje dziecko przed problemami, są sytuacje, w których dziecko musi nauczyć się radzić sobie samo.

Lepszą pomocą rodziców będzie nauczenie dziecka, jak prawidłowo radzić sobie z takimi trudnościami.

Wierzymy, że te 7 zasad życia pomoże Twojemu dziecku dorastać szczęśliwym i pewnym siebie.

1. Potrafi powiedzieć „nie”

Problem: kolega z klasy prosi o możliwość odpisania na sprawdzianie. Twoje dziecko się zgadza, w wyniku czego nauczyciel ma dwie takie same prace i oczywiście nie dochodzi, kto napisał, a kto ściągał.

Rozwiązanie: wyjaśnij swojemu dziecku, że w ten sposób dewaluuje siebie i marnuje swoją pracę i czas, ponieważ uczyło się i przygotowywało, a ktoś po prostu korzysta z jego wysiłku.

Aby nauczyć dziecko odmawiać, najpierw poradź mu, by mówiło: „Jeszcze tego nie zrobiłem. Kiedy skończę, pomogę ci, nie rozpraszaj mnie”. Może zaofiarować pomoc w pisaniu lub nauce po lekcjach, ale nie może pozwolić niweczyć swojego wysiłku. W takim sformułowaniu wiara dziecka w jego działania zostaje podtrzymana i nauczy w przyszłości robić dokładnie to, czego naprawdę chce.

2. Naucz się radzić sobie bez pięści

Problem: koledzy z klasy wyśmiewają się z twojego dziecka – przezywają i dokuczają. Dziecko nie chce iść do szkoły, ponieważ może to być dla niego prawdziwą męką moralną.

Rozwiązanie: W takiej sytuacji rodzice nie powinni bezpośrednio ingerować w konflikt, ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację dziecka w klasie. Wyjaśnij dziecku, że problem nie dotyczy jego, ale ośmieszającego, który stara się zaimponować innym, wydać się lepszym niż jest w rzeczywistości.

Najbardziej skutecznym sposobem rozwiązania problemu jest pokazanie sprawcy, że jego słowa cię nie dotykają. Jeśli dziecko będzie się śmiać w odpowiedzi na zniewagi i cała jego postawa pokaże, że to nonsens, wówczas, nie widząc oczekiwanej reakcji, dzieci przestaną to robić. Takie podejście uczy wyjścia z sytuacji zwycięzko bez użycia siły.

3. Ocena nie jest ważna

Problem: Za każdym razem, gdy dziecko dostaje niską ocenę, zaczyna wpadać w histerię. Płacze, że nie mógł tego zrobić lepiej. Boi się pokazać dziennik, ponieważ rodzice go zbesztają.

Rozwiązanie: Wielu rodziców stara się zapewnić dziecku najlepszą wiedzę i najlepszą możliwą edukację. Oczywiście sukces jest ważny, ale dziecko nie powinno bać się powrotu do domu ze złą oceną. Nie krzycz i nie złość się. Pokaż swojemu dziecku, że twoja miłość do niego jest niezależna od jego sukcesów i porażek.

Nie udało się napisać dobrze klasówki? Nic wielkiego, następnym razem będziesz lepiej przygotowany i poprawisz! Taka postawa wobec porażki pomoże dziecku nie obawiać się trudności w przyszłości.

4. Być w stanie pomóc i chronić najsłabszych

Problem: dziecko mówi o zastraszaniu w szkole przez kolegę z klasy, ta sytuacja jest dla niego nieprzyjemna, ale brak mu odwagi by chronić słabszych.

Rozwiązanie: większość dzieci boi się pomagać słabszym, ponieważ lękają się, że prześladowanie przeniesie się na nich. Ten sam strach dotyka również nas dorosłych: widzimy ludzi poniżanych, na przykład tych, którzy stoją niżej w drabinie społecznej, ale zwykle po prostu cicho się odwracamy. Dlatego tak ważne jest, aby przekazać dziecku ideę, że siła to współczucie i umiejętność przyjścia na ratunek.

Poproś dziecko o pomoc w domu i powierz mu odpowiedzialność za młodszego brata, kuzyna a nawet dla małego kociaka – w ten sposób dziecko nauczy się bycia odpowiedzialnym za słabszych i pozwoli mu to odnaleźć w sobie siłę, by ich chronić.

5. Kochaj to co robisz

Problem: Najpierw szkoła, potem zajęcia dodatkowe, sekcje sportowe, korepetytorzy i prace domowe. Potomstwo wygląda na wyczerpane i zmęczone i zamiast biegać z rówieśnikami na świeżym powietrzu wybiera leżenie w łóżku.

Rozwiązanie: Z najlepszych intencji rodzice starają się zaplanować dosłownie każdą minutę dnia swojego dziecka, aby mogło ono osiągnąć życiowe cele.

Jednak w tych zapędach zapominają o najważniejszej rzeczy: tylko to, co robisz z przyjemnością, przynosi radość i prawdziwy sukces. Pozwól dziecku przeznaczyć co najmniej 1-2 godziny dziennie na to, co lubi: gry komputerowe, piłkę nożną lub rysowanie, cokolwiek to jest.

6. Ruch jest częścią twojego życia

Problem: Dziecko jest zamknięte i bardzo nieśmiałe. Woli pozostać w domu w swoim pokoju i nie rozmawiać z nikim.

Rozwiązanie: Zapisz swoje dziecko do sekcji sportowej. Ważna uwaga: sporty zespołowe są właściwym wyborem. Przyjaciele w zespole, z którymi musisz sobie radzić we wspólnym interesie i celu, sprawi, że twoje dziecko będzie bardziej otwarte i zrelaksowane.

Pozna nowych przyjaciół i hobby, zyska zaufanie do siebie i do swojego ciała. Rodzice powinni jednak odrzucić własne ambicje i uprzedzenia, a dopingować swoje dziecko w kierunku, który jemu się podoba. Twój syn uwielbia tańczyć? Zapisz to więc na taniec, a nie na piłkę nożną, w przeciwnym razie efekt będzie odwrotny od spodziewanego.

7. Kochaj siebie takim, jakim jesteś

Problem: „Marysia ma bardzo piękne włosy, a Zosia ma oczy jak bohaterka mojej ulubionej kreskówki. A ja jestem brzydka”. Dzieci prędzej czy później zaczynają porównywać się z innymi, i te porównania mogą wywołać ogromne kompleksy.

Rozwiązanie: Bez względu na to, czy masz syna, czy córkę, każde dziecko chce się czuć piękne i utalentowane. Chwalcie więc swoje dziecko, komplementujcie jego wygląd.

Jeśli twoje dziecko ma idola, pokaż mu jego zdjęcia z dzieciństwa / zanim stał się sławny / bez Photoshopa. Te przykłady doskonale pokazują, że nie wszyscy jesteśmy doskonali, ale wszyscy jesteśmy wspaniali i wyjątkowi.

A jakich prawd życiowych Ty uczysz swoje dzieci?

Źródło i miniatura wpisu: presentnews