8 rzeczy które Twoje oczy próbują Ci powiedzieć o Twoim zdrowiu

Stare powiedzenie mówi że oczy są oknem duszy. Nikt jednak nie wie skąd to porzekadło pochodzi, niemniej jednak dziś wiemy na pewno, że oczy mogą powiedzieć dużo o nas i ukazać nasz stan zdrowia.

1. Jęczmień

Jeśli kiedykolwiek miałeś jęczmień na oku znasz ból i podrażnienie jakie powoduje. Obrzęk na powiece pojawia się z powodu zablokowania gruczołów łojowych i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni ale może się utrzymać powodując poważne niedogodności. Jeśli jęczmień pojawia się często lub utrzymuje się przez dłuższy czas może być to objawem raka gruczołu łojowego. Jeśli zauważysz, że jęczmień nie goi się lub pojawia się w tym samym miejscu to nadszedł czas aby odwiedzić lekarza.

2. Przerzedzanie się brwi

Istnieje wiele powodów dla przerzedzenia brwi: starzenie się, stres lub niedobory składników pokarmowych. Łysienie plackowate lub miejscowe może być kolejnym z powodów choć dotyczy to nie więcej niż 0,1 % populacji.Bardziej prawdopodobnym powodem utraty brwi jest niedoczynność tarczycy – dotkliwy brak hormonów tarczycy, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do wypadania włosów. Więc jeśli Twoje włosy są przerzedzone lepiej udać się do lekarza i sprawdzić stan swojej tarczycy.

3. Rozmazany obraz

Wielu z nas spędza godziny przed monitorem w domu lub w pracy co powoduje pieczenie oczu lub rozmazywanie się obrazu. W dzisiejszych czasach taka sytuacja jest tak powszechna, że istnieje termin w praktyce medycznej, które opisuje problemy ze wzrokiem związane z długotrwałym siedzeniem przed monitorem komputera, telefonem komórkowym lub korzystania z e-booków. To „cyfrowe zmęczenie oczu” lub „syndrom suchego oka”. Jeśli rozpoznasz te objawy, omów z lekarzem sposoby na rozwiązanie tego problemu.

4. Martwe punkty

Zawsze przerażające jest zauważenie martwego pola w polu widzenia. Może dość często wskazywać na migrenę z aurą, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu mieniące się punkty lub faliste linie. Zazwyczaj martwe punkty idą w parze z bólem głowy. Jeśli takie objawy są Ci znane skontaktuj się z lekarzem aby dowiedzieć się co powoduje problem.

5. Wytrzeszcz oczu

Wszystkim nam zdarza się sytuacja kiedy nasze oczy zdawały się nas zdradzić. Pocieramy je lub mrugamy kilkakrotnie i nasz obraz wydaje się być znów przejrzysty. Ale jeśli ciągle czujesz jakiś rodzaj ekspansji w twoich oczach może być to objawem choroby tarczycy, konkretnie nadczynności. Trudności w zamykaniu oczy to jeden z objawów mogących świadczyć o wytrzeszczaniu się oczu. Występuje w 30% przypadków wiec jeśli czujesz coś takiego to skontaktuj się natychmiast z lekarzem.

6. Żółte białko oka

Każdego dnia spoglądamy na siebie w lustrze więc jest mało prawdopodobne żeby przeoczyć ten problem. Zarówno dorośli jak i noworodki z niedorozwojem funkcji wątroby mogą być narażeni na żółtaczkę. Może mieć to również z wiązek z zapaleniem pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Jeśli więc widzisz że twoje białka oczu stają się żółte nie ignoruj tego tylko pędem do lekarza w celu ustalenia przyczyny.

7. Widzenie „jak przez mgłę” przy cukrzycy

Osoby chore na cukrzycę muszą zwracać szczególną uwagę na ich zdrowie a widzenie jest jedną z rzeczy, którą muszą mieć „na oku”. Jednym z takich problemów jest retinopatia cukrzycowa – stan spowodowany przez uszkodzenie naczyń krwionośnych w tkance siatkówki. Może być to przyczyną „mętnej” wizji. Problem ten należy traktować poważnie i skontaktować się ze specjalistą w razie wystąpienia objawów.

8. Podwójne widzenie, słabnący wzrok lub jego utrata

Wszystkie nagłe zmiany w widzeniu są alarmem i wymagają natychmiastowej reakcji. Jeśli zauważysz że Twój wzrok nagle się pogorszył, widzisz „jak przez mgłę” lub nawet zanika całkowicie na chwile należy natychmiast skontaktować się z lekarzem ponieważ objawy te często są pierwszymi objawami udaru mózgu.


Źródło: dailyhealthpost

Jeśli doceniasz naszą pracę, podziel się artykułem ze znajomymi i napisz miły komentarz na facebooku 🙂