Nie ma drugiej tak uniwersalnej i demokratycznej choroby jak rak. Może dopaść każdego, w każdym wieku, płci i statusie.
Wczesne wykrycie zwiększa szanse na wygraną w nierównej walce z tą śmiertelną chorobą. Ciało wysyła sygnały, które informują o zagrożeniu. Trzeba zwracać na nie uwagę. Nie wolno żyć w nieustannym lęku, żaden z tych objawów nie musi oznaczać najgorszego, a stres tylko zwiększa ryzyko zachorowania. Ale należy podejść do tego zdroworozsądkowo i zbadać, gdy nachodzi nas wątpliwość.
1. Bóle w klatce piersiowej, długotrwały kaszel
Takie wczesne objawy rejestrują pacjenci z wykrytym nowotworem płuc i białaczki. U niektórych chorych ból w klatce promieniuje ku dołowi. Krwioplucie nie powinno zostać zlekceważone. Koniecznie wymaga konsultacji lekarskiej zwiększającej szanse na wykrycie guza operacyjnego.
2. Trudności z oddychaniem, świszczący oddech
Takie objawy towarzyszom nowotworom pluc.
3. Problemy z połykaniem i z trawieniem, nagłe chudnięcie bez zmiany diety i nawyków żywieniowych, niewyjaśnione bóle brzucha, wymioty.
Wielu chorych na nowotwory układu pokarmowego, żołądka, przełyku i gardła długo szuka rozwiązania problemu w innych źródłach. Najczęściej chorzy leczą się na depresję, potem analizują choroby gastrologiczne. Tymczasem apatia, brak apetytu, złe samopoczucie psychiczne, niechęć do jedzenia, ból podczas jedzenia okazywały się sprawą dużo poważniejszą. Jeśli w sposób niekontrolowany tracisz na wadze, pojawiły się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które nie mijają, musi Cię to zaniepokoić.
4. Częste przeziębienia, nawracające infekcje
Ciało walczące z nowotworem słabnie, traci odporność, częściej choruje, dłużej zwalcza infekcje. Jeśli nagle zacząłeś chorować częściej i trudniej wygrzebać się z choroby może to oznaczać, że ciału dolega coś innego. Nie musi to być nowotwór, ale niestety może. Większość późniejszych pacjentów cierpiących na raka, stwierdzało u siebie częste infekcje zanim wykryto u nich nowotwór.
5. Siniaki, krwotoki.
Jeśli stajesz się bardziej wrażliwy na stłuczenia, łatwiej robią się siniaki, obrzęki i krwiaki niż wcześniej, powinieneś to zgłosić swojemu lekarzowi.
6. Drobne guzki w różnych punktach na ciele
Wszelkie zmiany skórne, guzki i nacieki powinny zostać okazane lekarzowi rodzinnemu.
7. Długotrwałe przemęczenie.
Każdy bywa zmęczony, ale jeśli zmęczenie nie mija, organizm nie może się zregenerować nawet po odpoczynku czynnym i biernym i trwa tak długo, że utrudnia funkcjonowanie, to musisz wziąć pod uwagę, że może to być objaw nowotworu.
8. Długotrwała gorączka o niewyjaśnionym pochodzeniu
Może być pierwszym objawem nowotworów hematologicznych lub towarzyszyć rozsianemu rakowi piersi.
Nie panikuj, ale obserwuj. Świadomość pacjentów jest bardzo niska. Najczęściej oczekujemy, że wykrycie i wyleczenie wszelkich chorów należy do lekarza. Ale przecież objaw całkiem niegroźny u jednego pacjenta, może być bardzo niebezpieczny u innego. Lekarz nie zna nas tak dobrze, by o wszystko zapytać.
Zwykle poza zgłaszanymi dolegliwościami ogranicza się do zlecenia rutynowych badaniań kontrolnych. A to, nie wykryje nowotworu we wczesnym stadium. To my znamy nasze ciało najlepiej i my musimy monitorować sygnały, które nam wysyła.
Wszystkie nagłe zmiany samopoczucia i funkcjonowania organizmu, które nie mijają dłużej niż dwa tygodnie, powinny być skonsultowane. To samo dotyczy sytuacji, gdy regularne powracają.