9 nawyków, które wydają się dobre, ale faktycznie rujnują ci życie

Nawyki wypełniają nasze życie. Niektóre oczywiście są dobre i przydatne, ale bywają złe i szkodliwe.

O dziwo często to pozornie pozytywne nawyki paradoksalnie uprzykrzają nam życie.

1. Mycie zębów po posiłku

Dlaczego ten nawyk jest zły? Kwasowość w jamie ustnej po spożyciu jest podwyższona, więc szczotkowanie w ciągu 30 minut po jedzeniu powoduje demineralizację szkliwa zębów.

Jak to zrobić poprawnie? Optymalny czas na mycie zębów – 30 minut po śniadaniu lub kolacji. Lekarze zalecają szczotkowanie dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli jadłeś wędzone, kiełbasy, świeże soki, produkty o wysokiej kwasowości – czyszczenie powinno odbyć sie co najmniej godzinę po jedzeniu!

2. Odsypianie

Dlaczego ten nawyk jest szkodliwy? Nadmierna ilość snu jest tak samo szkodliwa dla organizmu, jak braku snu. Nieprzerwany sen (ponad 9 godzin dziennie) może prowadzić do depresji, upośledzać funkcję mózgu, zwiększać ryzyko cukrzycy, powodować przyrost masy ciała, choroby serca, bóle krzyża, zwiększać ryzyko choroby Alzheimera i demencji.

Jak to robić prawidłowo: 7-8 godzin zupełnie wystarcza, aby twoje ciało „uruchomiło się ponownie”. Aby uniknąć pokusy spania przez długi czas, postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami:

– Wstawaj o tej samej porze w dni powszednie i weekendy ułatwi trzymanie się rytmu.

– Idź do łóżka o tej samej godzinie, zawsze przed północą, aby nie zaburzyć rytmu dobowego.

– Popraw jakość snu: nie jedz przed samym snem, ani nie kładź się głodny.

– Napoje zawierające kofeinę pij tylko do południa.

– Zapewnij sobie optymalną temperaturę w sypialni przed pójściem spać – 16-18 stopni Celsjusza.

– Zabierz wszystkie gadżety, wyłącz telewizor. Blask ekranu zatrzymuje produkcję hormonu melatoniny odpowiedzialnego za sen.

– Zrób listę rzeczy do zrobienia następnego dnia – nie myśląc o tym wszystkim łatwiej będzie ci zasnąć.

3. Dotrzymywanie obietnic

Dlaczego ten nawyk jest zły? Dotrzymywanie słowa nie jest złą cechą, wręcz przeciwnie. Ale zmieniamy się, życie płynie, okoliczności są różne, czasem naprawdę ciężko jest dotrzymać słowa. Ale to ciągłe poczucie obowiązku trzyma nas kleszczach i winimy się za to, że nie robimy tego, czego wcale nie chcemy już robić.

Co robić? Zrozum, że nie jesteś w stanie spełnić każdej danej sobie czy innym, obietnicy – nie przebijaj głową muru, nie za wszelką cenę. Mówiąc „zrobię wszystko, ale dotrzymam słowa” ryzykujesz wypaleniem, depresją i apatią.

Najlepiej nie składaj obietnic, których nie będziesz mógł dotrzymać. Złożyłeś je pochopnie? Przeproś, wyjaśnij odmowę i niemożność spełnienia obietnicy. Wszyscy jesteśmy ludźmi – kto się nie myli? Trzeba ocenić siły i odpuścić. Nie jesteś nadczłowiekiem.

4. Oszczędzanie

Dlaczego ten nawyk jest zły? Nadmierna oszczędność może być równie szkodliwa jak lekkomyślne trwonienie pieniędzy. Postanawiamy radykalnie obciąć budżet, zaoszczędzić więcej pieniędzy – i odbieramy sobie wszelkie przyjemności życia. I to już jest depresyjne, przygnębiające, wpływa na relacje i samopoczucie.

Jak zrobić to dobrze: Dostosuj swój budżet, aby miał rezerwę na nieprzewidziane wydatki i przyjemności – wystarczy 5-10%. Kup coś, o czym marzysz od dłuższego czasu, coś, co rozgrzeje twoje serce i duszę, a proces oszczędzania pieniędzy będzie znacznie przyjemniejszy.

5. Picie dużej ilości wody

Dlaczego ten nawyk jest zły? Zatrucie wodą może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych: niewydolności nerek, obrzęku płuc lub mózgu. Zdrowe nerki są w stanie przetworzyć nie więcej niż 1 litr wody na godzinę. Picie kilku litrów wody w krótkim czasie może stworzyć sytuację zagrażającą życiu. Nawet jeśli ilość zużytej wody nie stanie się krytyczna, nadmiar płynu spowoduje obciążenie całego ciała.

Jak to robić dobrze: sytuacja jest dwuznaczna, ponieważ picie zbyt małej ilości wody jest niebezpieczne. Na szczęście istnieją optymalne rekomendacje w zależności od wagi. Nie zapominaj, że ta ilość obejmuje nie tylko czystą wodę, ale także herbatę, kawę, zupy, soki.

– Wypij szklankę wody natychmiast po przebudzeniu. Uruchomi układ trawienny, uruchomi szybką aktywację narządów i układów.
Spróbuj wypić szklankę wody, gdy poczujesz głód: nasze ciało często myli pragnienie z głodem.

– Pij więcej wody, jeśli czujesz się zmęczony – zmęczenie jedną z oznak odwodnienia. Lepiej pić małe łyki, aby nie obciążać nerek.

– Pij wodę w temperaturze pokojowej. Picie zimnej wody może powodować bóle głowy i skurcz naczyń. Picie zimnej wody po spożyciu tłustych potraw jest również szkodliwe: tłuszcz dostający się do żołądka będzie dłużej trawiony.

6. Robienie pożytecznych rzeczy

Dlaczego ten nawyk jest zły? Ciągłe pragnienie „bycia użytecznym” sprawia, że przestaje się rozróżniać pojęcie lenistwa od odpoczynku, a to drugie jest nam również bardzo potrzebne. Nieustannie staramy się coś zrobić, pomagać wszystkim, być zawsze zajęci, a jeśli leżymy na kanapie przez godzinę i oglądamy nasz ulubiony film – mamy poczucie winy, bo tyle przecież jest jeszcze do zrobienia. I znowu, to błędne koło: myjemy dom, by błyszczał, a wstydzimy się naszego prawa do odpoczynku, przygotowujemy, pieczemy, gotujemy, żeby nie być „bezużytecznymi”.

Co robić: Rekreacja jest nie mniej ważną częścią życia niż praca, a może nawet ważniejszą. Zrozum, że odpoczynek – jest niezbędny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

7. Kichanie z zaciskaniem nosa i ust dłonią

Dlaczego ten nawyk jest zły? Podczas każdego kichnięcia powietrze wylatuje z prędkością 120 m/s pod wysokim ciśnieniem. Pozostawiona w środku, cała ta moc spada na narządy wewnętrzne. Lekarze twierdzą, że nie wolno zatykać nosa i ust podczas kichania, ponieważ można uszkodzić tkanki miękkie nosogardzieli i tchawicy, spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych w oczach. Ponadto nieprawidłowe gromadzenie powietrza w środkowych częściach jamy klatki piersiowej może prowadzić do perforacji błony bębenkowej lub rozedmy płuc. Oczywiście wszystkie te bardzo nieprzyjemne rzeczy nie zagrażają każdej osobie, która kicha „do środka”, ale nawet jeśli istnieje ryzyko, a lekarze ostrzegają, to po co się narażać, prawda?

Jeśli chodzi o kichanie, jest to „najlepszy” sposób zarażenia wszystkich wokół ciebie. Jeśli nie zakryjesz ust, krople będą leciały na odległość 2-3 m. A jeśli przysłonisz – osiądą na twojej dłoni, a zarazki z niej przeniosą się na klamki, poręcze, przyciski windy – wszystko, czego dotkniesz.

Według etykiety kichanie bez zamykania ust jest nieeleganckie.

Poczułeś, że zbiera ci się na kichnięcie? Sięgnij po serwetkę lub chusteczkę.

Nie miałeś czasu aby ją zdobyć? Kichnij w rękaw lub zegnij łokieć – tak optymalnie, aby prątki nie rozprzestrzeniły się na dłoniach. Ostatecznie zakryj dłonią i natychmiast umyj ręce, zanim tą ręką czegokolwiek dotkniesz.

8. Przytakiwanie

Dlaczego ten nawyk jest zły? Uczono nas, że nie sprzeciwianie się jest grzeczne, bezpieczne i właściwe. Jednak ciągłe posłuszeństwo bardzo szkodzi interesom jednostki.

Jak robić to właściwie: rób, co chcesz i nie rób tego, czego nie chcesz. Trzeba postępować zgodnie z zasadą „odpowiadam tak / nie” w zależności od okoliczności i bez szkody dla mnie. Ustaw poprawnie priorytety i pomyśl o tym, co jest dla Ciebie dobre.

Naucz się mówić „nie” bez poczucia winy. Tylko dlatego, że wiesz, jak rozwiązać problem, nie musisz go rozwiązywać. Nawet jeśli naprawdę możesz pomóc, ale nie chcesz tego, masz do tego pełne prawo.

Zrozum, że „nie” odpowiadasz na prośbę, a nie na osobę. Spójrz drugiej osobie w oczy, uśmiechnij się szczerze i wyjaśnij, dlaczego odmawiasz.

W razie wątpliwości użyj metody szybkiego przewijania do przodu. Wyobraź sobie, że już się zgodziłeś i zobacz konsekwencje.
Posłuchaj swoich uczuć. Czy jesteś z tego zadowolony? Czy to dla Ciebie ważne? Ta metoda pozwala złapać dystans od bieżącej sytuacji, abyś mógł obiektywnie ją ocenić i podjąć decyzję.

9. Analizowanie

Dlaczego ten nawyk jest zły? Możesz przeanalizować jakość wykonanej pracy, poprawność podjętej decyzji, ostatni akt. Jesli służą wyciągnięciu wniosku i ruszenie dalej. Czasami nie potrafimy przestać analizować. W kółko wałkując co poszło nie tak, co powiedziałem, co mogłem odpowiedziec, ja byłoby gdyby i tak dalej. Ciągłe analizowanie tego co juz się zdarzyło nie pozwala nam cieszyć się chwilą. Myśli o przeszłości utrudniają życie teraźniejszością i planowanie przyszłości.

Jak zrobić to dobrze: życie tu i teraz to nie tylko to co robisz w danej chwili, to bycie tu i teraz myslami, nie w przeszłości, nie w przyszłości to TU i TERAZ odczuwanie, skoncentrowanie, myślenie, doświadczanie. Gdy się tego nauczysz szybko zauważysz, jak łatwo puszczasz to co już się zdarzyło. Bo to nie będzie miało już znaczenia.

Spróbuj przeanalizować tylko działania, które naprawdę można i warto poprawić.

Przestań wałkować i przewijać scenariusze ze scenami, o których nikt prócz ciebie dawno nie pamieta.

Ciągle „trzymamy się” własnych oczekiwań, myśląc o przeszłości i martwiąc się o przyszłość.

Podejmij świadomy wysiłek – poczuj ten moment i pozostań w nim. Poczuj smaki, zapach, zobacz, co nosisz, poczuj wiatr. Czasami, aby czuć się szczęśliwym, wcale nie musisz nic robić – tylko obserwuj, co dzieje się wokół ciebie, a staniesz się częścią tego.

To Cię uwolni.

Czy masz nawyki, które uważałeś za dobre, a utrudniają życie?

Źródło: adme.ru Ilustracje:Xenia Shalagina dla Bright Side