9 objawów przewlekłego stresu. Lepiej ich nie bagatelizuj!

Stres został uznany za chorobę cywilizacyjną, ponieważ doświadczany stale o podobnym stopniu nasilenia ma niebagatelne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Nie wszyscy jesteśmy w takim samym stopniu podatni na czynniki stresogenne. Każdy jednak ma granice komfortu, przekraczając które, naraża się na stres. Stres chwilowy, krótkotrwały ma działanie mobilizujące i pobudzające. Ale stres permanentny potrafi poczynić spustoszenia w organizmie. Życie w napięciu i stałym poczuciu zagrożenia i strachu nie zawsze jest uświadomione.

Oto lista najczęstszych sygnałów świadczących o tym, że żyjemy w stresie:

1. Wypadanie włosów

Carolyn Jacob, założycielka i dyrektor Kliniki Chirurgii Estetycznej i Dermatologii w Chicago, tłumaczy, że codziennie wypada nam około 100 włosów. Nawet nie zwracamy na to uwagi. Gdy jesteśmy poddani długotrwałemu stresowi, wskutek zmiany procesów fizjologicznych utrata włosów zdecydowanie się nasila, a wypadnięte włosy nie zaostają zastąpione nowymi. Tym samym nie następuje proces wymiany, który w zdrowym organizmie trwa około 3 miesiące.

2. Wahania wagi

Objawem stresu mogą być wahania wagi. Stres zaburza metabolizm, powodując utratę apetytu, by potem odczuwać nasilony głód i kompulsywnie się objadać. Jeśli waga jest niestabilna, a ty na zmianę nie masz ochoty na jedzenie, a potem pochłaniasz je bez umiaru, to ewidentny objaw stresu.

3. Nieustanne zdenerwowanie i rozdrażnienie

Stres długotrwały traci swoje mobilizujące działanie przeradzając się w niemoc, poczucie bezradności i frustrację. W związku z tym odczuwa się ciągłe rozdrażnienie i podenerwowanie, z którym nie można sobie poradzić. Czujemy się niekompetentni, nieporadni i bezsilni. Im dłużej będzie trwał ten stan, tym więcej spraw będzie wymykać się spod kontroli, pogłębiając zły stan psychiczny i następstwa fizjologiczne.

4. Obniżone libido

Stres bardzo silnie wpływa na poziomy hormonów. Organizm działa w trybie walcz albo uciekaj i nie potrafi osiągnąć stanu relaksacji i odprężenia, sprzyjającego erotycznym uniesieniom. W początkowej fazie seks może służyć rozładowaniu napięcia, jednak długotrwały stres będzie prowadził do impotencji i spadku libido.

5. Problemy ze snem

Życie w stresie zaburza sen i nocny odpoczynek. W efekcie niedospania nasila się stres i koło się zamyka.

6. Nagłe zmiany nastroju

Stres wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu i może objawiać się nagłymi i niespodziewanymi zmianami nastroju. W dłuższej perspektywie taki stan prowadzi do zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych lub innych problemów natury psychicznej, uzależnień i/lub depresji.

7. Ból

Ból jest już następstwem oddziaływania czynników stresogennych na ciało przez dłuższy czas. Pojawia się w postaci bóli głowy, bóli i skurczy brzucha, uczucia kłucia wątroby czy serca, bólu karku i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Uczucia napięcia i skurczy mięśni pleców.

8. Brak cierpliwości

Człowiek poddany długotrwałemu stresowi szybko traci cierpliwość w wyniku napięcia i pośpiechu. Traci umięjętność spokojnej analizy sytuacji, myśli chaotycznie i nie potrafi wysnuć konstruktywnych wniosków.

9. Ciągłe myślenie o pracy

Stres zwiększamy ciągłym strachem o sprawy egzystencjalne jak praca i finanse. Ale oczywiście źródłem stresu może także być choroba, czy inne lęki.

Niestety nie ma jednej gotowej recepty na stres. To sprawa bardzo indywidualna. Niektórzy z nas łatwo poddają się stresowi, ale równie łatwo mogą sobie z nim poradzić przy odrobinie chęci. Są jednak i tacy, którzy są stosunkowo odporni na stres, ale gdy już się poddadzą ma to ciężkie następstwa fizyczne i psychiczne.

Najważniejsze by życie w długotrwałym stresie sobie uświadomić. Ta wiedza pomoże nam spojrzeć na sprawy nieco z boku. Zobaczyć siebie wobec problemów i skutków, jakie wywierają na nasze życie i zdrowie.

Zmiana nigdy nie jest szybka i łatwa. Ale jeśli ustalisz co jest źródłem permanentnego stresu w Twoim życiu, zastanowisz się jak to zmienić. Nawet jeśli zmiana nie będzie możliwa od razu, to znajdziesz cel, do którego możesz zmierzać choćby małymi krokami. Samo to pozwoli Ci się nieco odprężyć i nabrać dystansu do swojego życia.

Pozwól sobie na to zanim stres zniszczy Ci zdrowie!