9 obszarów ciała twojego psa, które powinieneś masować dla jego zdrowia

Jako odpowiedzialny właściciel psa wiem, że nieustannie muszę dbać o zdrowie mojego pupila. Jednak nigdy nie myślałem, że mógłbym mieć dość duży stopień kontroli na jego zdrowiem psychicznym. Wraz z regularnymi wizytami u weterynarza, masaż jest sposobem na zapobieganie pewnym problemom zdrowotnym jak również może rozwiązać już istniejące problemy. Tak jak na ciele człowieka istnieją punkty refleksologiczne, których odpowiedni masaż może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia, tak samo na ciele psa istnieje równie dużo takich punktów.

Masowanie określonych obszarów ciała twojego pupila może być dobre dla konkretnych narządów, układów i części ciała.

Spójrz poniżej by zapoznać się z korzyściami płynącymi z masażu twojego psa. Zobacz, które konkretnie części ciała masować aby uzyskać pożądane efekty. I choć to nie zastępuje porady lekarza weterynarii, ja na pewno wypróbuję te masaże na moim towarzyszu. On pewnie nie będzie wiedział, że robię to dla jego zdrowia ale z pewnością ucieszy go moja uwaga i czas mu poświęcony.

Jak masować psa?

Zgodnie z magazynem Modern Dog, masowanie psa może być bardzo proste.

„Płaską stroną dłoni dotykaj najpierw wszystkie części ciała psa, naprawdę skup się na tym co czujesz i zwracaj uwagę na wszystkie warstwy od włosów przez skórę, tłuszcz, mięśnie i kości w dół”.

Podczas gdy pocieranie jest świetne dla większych partii mięśni, zalecają oni by nogi „objąć dłonią po kolei każdą dolną część nogi i delikatnie ściskać”. Każdą sesje masażu można skończyć delikatnymi pieszczotami całego ciała naszego pupila.

1. Uszy

Zawsze zwracaj uwagę na uszy swojego psa. Uszy są częścią ciała najbardziej związaną z poziomem stresu i niepokoju. Masowanie uszu psa pozwoli mu się zrelaksować i ożywi jego całe ciało.

2. Głowa

Czasem warto zrobić coś więcej niż zwykłe podrapanie po głowie. Masaż głowy twojego pupila może mieć niesamowity wpływ na jego układ nerwowy i jego żołądek. Układ nerwowy psa jest bezpośrednio związany z obszarem jego czaszki. Punkty nacisku w pobliżu oka są związane z żołądkiem, pęcherzem moczowym i woreczkiem żółciowym.

3. Plecy

Każdy zasługuje na masaż pleców od czasu do czasu. Twój pies nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Masując plecy psa zwalczasz jego niepokój lub nadpobudliwość. Inne korzyści związane z masowaniem pleców obejmują poprawę zdrowia żołądka, zwiększenie elastyczności skóry oraz poprawę komfortu odczuwania ludzkiego dotyku.

4. Brzuch

Jeśli twój pies cierpi na problemy trawienne brzuch jest doskonałym miejscem, na którym możesz się skupić podczas masażu. Masując dłońmi brzuch swojego psa pomożemy odpocząć jego mięśniom. W dłuższej perspektywie pomaga to zmniejszyć wzdęcia i ilość gazów.

5. Przednie nogi

Nogi psa mają kluczowe znaczenie dla ich zdolności biegania, zabawy i ogólnego funkcjonowania. Masowanie przednich nóg twojego psa to świetny pomysł przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Rozgrzewka mięśni nie tylko pomoże zapobiec obrażeniom ale jest również dobre dla jego stawów. Niektórzy nawet twierdzą, że masowanie wewnętrznej strony kolan pomaga w zwalczaniu infekcji i alergii.

6. Klatka piersiowa

Klatka piersiowa u psa jest równie ważnym obszarem ze względu na zdrowie jak u człowieka. Klatka piersiowa twojego pupila jest bezpośrednio połączona z jego układem krążenia. Delikatne pocieranie tego obszaru może być dobre dla ogólnego stanu zdrowia ich serca oraz ma wpływ na ich ciśnienie krwi.

7. Łapy

Łapy mogę byś jednym z najwrażliwszych obszarów ciała psa ponieważ są one bezpośrednio połączone z wieloma różnymi częściami jego ciała. Masaż łap psa może mieć świetny wpływ na zdrowie większości układów jego organizmu. Ten obszar jest również odpowiedzialny za budowanie zaufania pomiędzy twoim psem a tobą.

8. Tylne nogi

Podobnie jak przednie nogi, tylne są doskonałym miejscem do masażu przed każdą wyczerpującą aktywnością fizyczną. Masaż tych rejonów pomoże zwiększyć ogólną zwinność psa oraz zwiększyć ich możliwości ruchowe. Zwracając uwagę a obszar miednicy tuż nad tylnymi nogami możemy mieć dobry wpływ na odpoczynek i relaks ciała.

9. Całe ciało

Jakby skupienie się na specyficznych obszarach ciała psa było niewystarczające istnieje wiele korzyści płynących z masażu całego ciała psa. Poza oczywistymi korzyściami w postaci łagodzenia napięcia mięśni może być potężnym narzędziem w wzmacnianiu kręgosłupa i ciała. Masaż całego ciała wspomaga wydalanie toksyn z tkanek. Zwiększa on również energię, koncentrację i czujność. Poprawia działanie układu odpornościowego, sprzyja długowieczności i spowalnia procesy degeneracyjne.

Korzyści płynące z masażu twojego pupila są absolutnie niesamowite. Nie tylko pies doceni Twoje zaangażowanie ale również ich ciała będą ci wdzięczne. Zamierzasz wypróbować masażu swojego psa? Daj nam znać w komentarzu.

Podziel się tymi informacjami ze znajomymi i rodziną.