9 prawidłowych pozycji, które pozwolą ci się dobrze wyspać

Poświęcamy trzecią część naszego życia na spanie.  Zarówno jakość naszego nocnego odpoczynku jak i ogólny stan naszego zdrowia zależy bezpośrednio od naszej pozycji w jakiej śpimy i co robimy bezpośrednio przed pójściem do łóżka.

Zamieszczamy tutaj zalecenia najlepszych specjalistów odnośnie tego jak rozwiązać pewne problemy zdrowotne za pomocą snu.

Ból ramion

Jeśli często budzisz się z bólem barku, powinieneś unikać spania na boku, zwłaszcza na tym z bolesnym barkiem. Nie zaleca się jednak spania na brzuchu ponieważ powoduje to niewłaściwe ułożenie ramion.

Najlepszą pozycją do spania jest leżenie na plecach. Połóż cienką poduszkę (ortopedyczna będzie dla ciebie najlepsza) pod głową. Inną poduszkę umieść na swoim brzuchu i obejmij ją. Twoje ramiona będą dzięki temu prawidłowo i stabilnie ułożone.

Jeśli nie lubisz spania na plecach, spróbuj spać na drugim boku. Zegnij lekko nogi w kierunku klatki piersiowej i umieść poduszkę między kolanami. Unikaj spania z ręką pod głową.

Ból pleców

Jeśli cierpisz na bóle pleców, utrzymanie prawidłowej krzywizny kręgosłupa jest szczególnie ważne. Jeśli masz zbyt miękki materac, być może pora go wymienić.

Spanie na plecach jest prawdopodobnie najlepszą pozycją dla Ciebie. Ułóż poduszkę pod kolanami by wspomóc naturalne ułożenie kręgosłupa i zmniejszyć napięcie ścięgien. Możesz również spróbować włożyć niewielki, zwinięty w rulon ręcznik pod dolną część pleców dla dodatkowego wsparcia.

Jeśli jesteś miłośnikiem spania na brzuchu, połóż poduszkę pod miednicą tak aby ta część pleców nie poruszała się do przodu.

Jeśli lubisz spać na boku, najlepiej będzie przyjąć pozycję embrionalną. Ugnij swoje kolana lekko i przesuń w kierunku klatki piersiowej. Umieść niewielką poduszkę między kolanami, odciąży to dolną część pleców.

Ból szyi

Podobnie jak rzecz się ma z plecami, szyja powinna mieć wsparcie podczas snu.

Ogólnie rzecz biorąc, spanie na plecach z poduszką pod głową i poduszką pod każdym ramieniem jest najlepszym rozwiązaniem. Osoby z problemami szyjnymi powinni ostrożnie wybierać poduszkę, najlepiej udać się po poduszkę ortopedyczną lub rolować normalne poduszki.

Jeśli wolisz spać na boku, upewnij się, że twoja poduszka nie jest zbyt wysoka. Nie powinna być grubsza niż 15 cm. Idealna wysokość odpowiada szerokości ramienia, pomaga w ten sposób utrzymać kark w prawidłowym położeniu.

Jeśli sypiasz na brzuchu, użyj najcieńszej możliwie poduszki. Najlepiej jednak unikać spania na brzuchu ponieważ leżenie całą noc z głową przekręconą w jedną stronę napina boleśnie mięśnie szyi.

Problemy z zasypianiem

Być może wydaje ci się niemożliwym rezygnacja z korzystanie z komputera i telefonu komórkowego przed snem, jednak zdecydowanie warto to zrobić. Światło monitora wpływa na nasz cykl sen-czuwanie i potrafi poważnie utrudniać zasypiania.

Unikaj również spożywania kofeiny (kawy, czarnej herbaty, coli, napojów energetycznych, czekolady) przynajmniej 6 godzin przed pójściem do łóżka.

Codzienne poranne i popołudniowe ćwiczenia fizyczne usprawnią  twoje ciało, poprawią krążenie i pomogą wieczorem szybciej zasnąć.

Częste budzenie się

Jeśli zmagasz się z problem budzenia się w nocy rezygnacja z gadżetów elektronicznych może nie wystarczyć. Unikaj picia alkoholu przed położeniem się spać. Alkohol zaburza poziom nawodnienia organizmu i wpływa na przebieg snu.

Co więcej, sprawdź temperaturę powietrza w sypialni. Idealna temperatura do spania to ok. 20°C.

Problem z pobudką

Wydaje się, że każdy zmaga się z tym problemem. Zaskakująco, rozwiązanie jest bardzo proste. Nastaw budzik na tą samą godzinę każdego dnia (nawet w weekendy). Jeśli chcesz wstać wcześnie, nie masz innego wyjścia jak położyć się wcześniej spać.

Chrapanie

Jeśli masz skłonność do chrapania, unikaj spania na plecach. W tej pozycji, język opada do gardła i następuje zwężenie dróg oddechowych.

Zwróć uwagę na dobór poduszki. Zbyt miękka może powodować przechylanie głowy do tyłu i zwiększać chrapanie. Użyj dodatkową poduszkę aby zatrzymać język przed opadaniem do tchawicy.

Śpij na boku. Z głową leżącą w naturalnej pozycji nic nie zakłóca przepływu powietrza.

Wykonuj specjalne ćwiczenia. Ćwicząc mięśnie jeżyka i gardła wzmocnisz je, a to pomaga zapobiegać chrapaniu.

Skurcze nóg

Nagłe skurcze mięśni łydki lub ud to problem dotykający prawie 80% ludzi, niezależnie od wieku.

Skurcze nóg w nocy są najczęściej związane z jakąś chorobą , uszkodzeniem nerwów lub niedoborami pierwiastków śladowych. W przypadku występowaniu tego problemu zbyt często należy skontaktować się z lekarzem.

By pomóc sobie doraźnie, dobrym sposobem jest rozciągnięcie i wzmocnienie danego mięśnia. Można próbować również jogi i masażu nóg przed snem. Pamiętaj tylko, żeby osiągną zauważalne efekty trzeba ćwiczyć regularnie.

Inne problemy

Zaburzenia snu mogę być spowodowane przez wiele czynników, od zmęczenia i niewygodnych butów do problemów układu pokarmowego lub nerwowego. Tylko lekarz może określić przyczynę problemu i doradzić w sprawie leczenia.

Jeśli często męczy Cię zgaga, spróbuj leżeć na lewym boku, zapobiega to cofaniu się kwasów żołądkowych do przełyku co powoduje zgagę.

Miewasz bóle nóg w nocy? Użyj zrolowanej poduszki by utrzymać swoje nogi uniesione do góry podczas snu. Spróbuj też potrzeć lub pomasować lekko nogi przed snem. Unikaj spożywania kofeiny co najmniej 6 godzin przed snem.

Źródło: Cleveland Clinic, Healthline, Сlevelandclinic