89 – letni mężczyzna nie śpi od 55 lat. Jego niezwykły przypadek zadziwia lekarzy.

Każdy organizm bardzo potrzebuje snu. W jego trakcie procesy fizjologiczne spowalniają i ciało może się zregenerować.

Osoby cierpiące na bezsenność prędzej czy później wpadają w różne choroby i schorzenia spowodowane brakiem snu. Bezsenność jednak jest po prostu zaburzeniem snu, snem lekkim, przerywanym, kłopotami z zasypianiem. Nie jest natomiast rzeczywistym brakiem snu.

Jednak pewien mężczyzna Mehmet İnanç, nie spał od 55 lat. Został poddany szeregowi badań, podczas których sprawdzano stan organizmu, a nawet to, czy rzeczywiście nie śpi, czy tylko jest tego nieświadomy. Okazało się, że jest zdrowy i mimo podeszłego wieku nie ma dolegliwości wywołanych brakiem snu. Podczas testów Mehmed rzeczywiście nie spał.


Próbowano mu pomóc środkami nasennymi ale nie reagował na nie. Mało tego, gdy doznał skomplikowanego złamania nogi, zabieg miał się odbyć w znieczuleniu ogólnym. Podano mu narkozę ale również nie zasnął. Znieczulono go miejscowo, a podczas całego zabiegu był przytomny i rozmawiał z lekarzami.

Lekarze twierdzą, że przypuszczalnie łapie kilkuminutowe drzemki, których może nie być nawet świadomy, a także może nie zauważać tego jego otoczenie, ponieważ ma wówczas otwarte oczy.

Badania wykazały, że osoby starsze potrzebują znacznie mniej snu niż ludzie w młodszym wieku, oraz że starszej osobie wystarczą 3 godziny snu na dobę. Może dlatego Mehmed pomimo braku prawdziwego snu, cieszy się dobrym zdrowiem.

Trudniejsze niż fizyczne, okazały się być dla mężczyzny inne konsekwencje bezsenności. Nie doświadczał snu ani prawdziwego odpoczynku. Nie mógł „przespać” problemu czy wyłączyć natrętnych myśli, z którymi zostawał sam, podczas gdy wszyscy spali. Cierpiał też na nadmiar czasu. Jednak przywykł do tego i nauczył się wykorzystywać nocne godziny na swoje hobby, pracę jako stróż nocny czy czytanie książek. Po kilku latach pogodził się ze swoją przypadłością, a nawet nauczył się ją doceniać i czerpać z niej korzyści.

Jak sądzisz czy jego przypadłość jest zaletą czy przekleństwem?

Podziel się ze znajomymi tym niezwykłym przypadkiem.

Źródło/Fotografie: haberciniz