Choinka pali się 3 razy szybciej niż papier. Warto to zobaczyć zanim wyjedziesz na święta!

Choinka jest nieodłącznym elementem świątecznego klimatu.

Trudno sobie wyobrazić święta bez całego rytuału kupowania i dekorowania. Świateczne drzewko stwarza nastrój i przywołuje wspomnienia wszystkich minionych świąt.

Warto zadbać, żeby nie stała się powodem koszmaru. Co roku płonie około dwustu drzewek pociągając za sobą ogromne straty materialne. Choinka bowiem płonie bardzo szybko, dużym płomieniem, który szybko pochłania wszystko wokół drzewka, powodując szybkie rozprzestrzenianie się pożaru.

Naukowcy z National Institite of Standards and Technology przygotowali filmik pokazujący jak szybko pali się choinka.
Największe zagrożenie niosą drzewka przesuszone. Im bardziej zielone i podlane wodą drzewko tym płonie wolniej i dłużej.

Przyczyną zapłonu jest najczęściej uszkodzony przewód lampek choinkowych, lub zbyt bliski kontakt choinki ze źródłem ciepła kominkiem czy piecykiem elektrycznym.

Jak zapobiec pożarowi? Oto kilka wskazówek od National Fire Protection Association:

– zachowaj co najmniej metr odległości od źródeł ciepła
– upewnij się, że w jego zasięgu nie ma łatwopalnych przedmiotów
– codziennie podlewaj choinkę
– wyłącz oświetlenie na noc i przed każdym wyjściem z domu, a bezwzględnie przed dłuższym wyjazdem, na przykład na święta.

Choinka pali się naprawdę błyskawicznie nie narażaj swojego domu, ani ludzi na takie ryzyko. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i ciesz się świątecznym drzewkiem.

Podziel się z innymi

Źródło i fotografie: youtube.com