Co zostało odkryte we krwi Włochów. Może to być klucz do leczenia pacjentów z Covid-19

Dziś dzień pozytywnych wieści z Włoch w sprawie koronawirusa.

Liczba ofiar była w ostatniej dobie najniższa od połowy marca. Zmarło niewiele ponad pięćset osób to o około 200 mniej niż w ostatnich dniach, gdy liczby te oscylowały wokół 700 zgonów każdej doby.

Rząd nawet podejmuje pierwsze kroki zmierzające do otwarcia kraju. Włochy są w izolacji od 10 marca. Ograniczenia wygasają 13 kwietnia i zgodnie z doniesieniami prasowymi, ograniczona liczba branż może zostać ponownie otwarta po tej dacie.

Ale to jeszcze nie koniec dobrych wiadomosci.

Stowarzyszenie Dawców Krwi we Włoszech (AVIS) zaapelowało do mieszkańców Castiglione D’Adda, jednej z miejscowości silnie dotkniętych przez koronawirusa w Lodi, o oddawanie krwi.

Próbki zostały przetestowane na koronawirusa, a wynik był zaskakujący: 40 z 60 dawców okazało się pozytywnych a bez widocznych oznak jakiejkolwiek formy choroby, informuje La Stampa.

Praktycznie 70% badanych bezobjawowych wytworzyło przeciwciała przeciwko koronawirusowi. AVIS przeanalizował krew 40 pacjentów i obecnie testuje leczenie Covid-19 oparte na osoczu bogatym w przeciwciała wyleczonych osób.

„Celem będzie opracowanie terapii opartej na osoczu, które będą podawane najciężej chorym pacjentom z chorobami współistniejącymi jako leczenie Covid-19” – wyjaśnił Gianpietro Briola, prezes AVIS.

Najbardziej prestiżowe laboratoria i uniwersytety w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły leczenie plazmą i finansują badania. Wspólny wysiłek Amerykanów zainspirował także brytyjskich specjalistów do zastosowania tego eksperymentalnego leczenia.

Środowisko medyczne opowiada się na korzyść tej obiecującej terapii osoczem. Jest postrzegana jako optymalne rozwiązanie do momentu stworzenia i zatwierdzenia szczepionki i standardowego leczenia.

Donald Trump, prezydent USA: „Urząd ds. Regulacji Leków (FDA) zezwala na stosowanie terapii krwi jako eksperymentalnej terapii dla osób w bardzo poważnym stanie. To leczenie polega na pobraniu osocza z krwi pacjentów już wyleczonych.”

U wyleczonych z COVID-19 powstają przeciwciała we krwi, które można pobierać z ich osoczem i przenosić do krwi krytycznie chorych pacjentów, pomagając im zwalczyć chorobę.

Podstawowa zasada jest znana od ponad stu lat i jest stosowana do innych infekcji wirusowych, na przykład Eboli. Również ludzkie osocze jest powszechnie stosowane do wytwarzania immunoglobuliny, niezbędnego leku w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Lekarze z USA wezwali pacjentów wyleczonych z COVID-19, aby zgłosili się na ochotnika do zbadania poziomu przeciwciał anty-COVID we krwi.

Źródło i fotografie: stirileprotv, lastampa.it