Mamy dla ciebie test. Dwa pytania, na które dobrze odpowie tylko geniusz albo … schizofrenik.

W powszechnej opinii geniusze z wariatami mają sporo wspólnego…

Jedni i drudzy postrzegają rzeczywistość inaczej niż przeciętni ludzie. Widzą więcej, szerzej. Gdzie jednak leży granica pomiędzy postrzeganiem faktów niedostępnych dla szaraków, a imaginacją i nieposkromioną wyobraźnią chorych umysłowo?

Naukowcy opracowali szereg testów, które mają rozpoznawać czy lekarz ma do czynienia z geniuszem czy wariatem.

Podobno w każdym szaleństwie jest metoda. Czy rzeczywiście? Być może kiedyś dowiemy się, że konfabulacje osób dziś uznanych za chore okażą się prawdą, do której dostęp mieli tylko nieliczni? Kto wie..

Poniższy test jest stosowany przez psychiatrów na całym świcie.

Ważne!

Spróbuj nie myśleć zbyt wiele o tym, jaki powinien być wynik. Odpowiedz zgodnie z pierwszymi odczuciami. Wtedy otrzymasz najbardziej wiarygodny wynik testu.

Zatem pytanie pierwsze:

1. Czy maska jest wypukła z obydwu stron czy tylko z jednej?

https://giphy.com/gifs/3o6vXToEEfRyUkQi0o

2. Czy maska obraca się w dwóch kierunkach czy w jednym?

https://giphy.com/gifs/3o6vXToEEfRyUkQi0o

Odpowiedziałeś sobie na pytania. Teraz zapewne zastanawiasz się czy jesteś normalny? A może genialny? A co jeśli coś z tobą nie tak?

Poniżej odpowiedzi:

Oto odpowiedzi:

1. Maska jest wypukła tylko z jednej strony.
2. Maska obraca się tylko w jedną, prawą stronę.

Jak interpretować odpowiedzi?

Otóż jeśli na obydwa pytania udzieliłeś niewłaściwych odpowiedzi. Wszystko z tobą w najlepszym porządku!

Jesteś normalny. Mózg zdrowego człowieka oszukuje sam siebie. Nauczył się postrzegania rzeczywistości na skróty, bo to zapewnia mu przetrwanie i chroni przed błędami, które mogą kosztować życie lub zdrowie. To ci służy i mózg o tym wie.

Schizofrenicy nie mają takiego bufora bezpieczeństwa. Ich mózgi nie potrafią tworzyć związków pomiędzy szczegółami, ani odróżniać elementów mało ważnych od istotnych.

Charakterystyczny jest dla nich brak wyobraźni i postrzeganie rzeczy takimi jakie są.

Co zatem z geniuszami?

Geniusz przekracza możliwości zarówno zdrowego jak i chorego człowieka. Geniusz zrozumie problem, dostrzeże rozwiązanie i zrozumie konsekwencje jednocześnie.

Innymi słowy. Zobaczy iluzję ale szybko zrozumie na czym polega podstęp i błyskawicznie zmieni sposób widzenia.

Geniusz, w przeciwieństwie do większości z nas, dostrzeże omamy i uproszczenia interpretacyjne mózgu w takim przypadku, gdy oszustwo jest tylko trikiem, nie niosącym za sobą konsekwencji poznawczych.

Zatem jeśli w pierwszej chwili dałeś się zwieść ale zaraz potem mózg zawołał na alarm:

Uwaga ktoś tu próbuje mnie oszukać! Jesteś geniuszem!

Jeśli natomiast rzeczywiście widzisz, że maska jest z jednej strony wypukła a z drugiej wklęsła a także to, że obraca się tylko w jedna, prawą stronę… powinieneś zaprzyjaźnić się z psychiatrą i poddać bardziej szczegółowym testom. Jest duża szansa na to, że możesz potrzebować leków 😉

Proponujemy traktować test z dużym przymrużeniem oka i dystansem do siebie. Udostępnij, pozwól zmierzyć się innym z wyzwaniem!