Do czego (naprawdę) służy niebieska część gumki? Nie, nie służy do wycierania długopisu

Ta gumka marki pelikan to klasyk wśród przyborów szkolnych. Jej kształt nie zmienił się od wielu lat.

Zawsze też uważano, że czerwony materiał wymazuje ślady ołówka, podczas gdy ciemniejsza strona służy do usuwania błędów napisanych długopisem.

Ale jak się okazuje byliśmy w błędzie.

Do czego służy niebieska część gumki?

Oczywiście część z nas już dawno zdała sobie sprawę, że nie była skuteczna w usuwaniu śladów długopisu. Podczas gdy inni uparcie tarli ślady długopisu aż rwali strony zeszytów.

Pelikan, słynna niemiecka firma produkująca pióra wieczne, artykuły szkolne i biurowe, opublikowała na swojej stronie internetowej oświadczenie w tej sprawie. Po odnotowaniu wątpliwości i pytań internautów na temat tej słynnej gumki, marka postanowiła rozstrzygnąć kwestię, udzielając wyjaśnienia. Dowiadujemy się zatem, że kolor niebieski jest w rzeczywistości przeznaczony do wymazywania śladów ołówków, ale na innych materiałach.

W rzeczywistości niebieska strona ma dokładnie to samo zadanie, co czerwona część: służy również do wycierania ołówka, z tą tylko różnicą, że zaleca się stosowanie go na twardszym papierze, takim jak karton lub blok techniczny. Wynika to z faktu, że czerwona strona gumki jest wykonana z bardziej miękkiego i elastycznego materiału i dlatego nadaje się do zwykłego papieru. Podczas gdy niebieska część jest sztywniejsza i bardziej szorstka, przez co jest znacznie bardziej odpowiednia do wymazywania na materiałach grubych i sztywnych, gdzie ryzyko rozdarcia jest niewielkie. Co więcej, możliwe jest nawet użycie jej na ścianach, aby usunąć bazgroły małych dzieci.