Budowa domu to czasem lata udręki, pieniędzy, czasu i nerwów, a wizja wprowadzenia stale odsuwa się w bliżej nieokreśloną przyszłość.
Kto się zmagał z budową domu ten wie jak daleka droga jest od planów do realizacji. Ale nie dla pewnej pary trzydziestolatków, która postanowiła, że od decyzji do wprowadzenia nie upłynie więcej niż kilka miesięcy.
Agent nieruchomości Florent i pielęgniarka Camille zmęczeni wynajmowanymi mieszkaniami, w których brakowało im poczucia własnego miejsca i przestrzeni, dodatkowo zestresowani pandemią 2020 roku postanowili, że nadszedł czas na własny dom.
9 miesięcy do wymarzonego domu
Mieli dwa warunki, musi być sprawnie, szybko, a czas nie był sprzyjający. Był czerwiec 2020 roku, gdy młodzi ludzie podjęli decyzje o budowie domu z kontenerów.
Według ich przewidywań realizacja wydawała się możliwie bezproblemowa, szybsza i przede wszystkim tańsza niż tradycyjna budowa. 9 miesięcy później zamieszkali w swoim 145 metrowym domu złożonym z 5 kontenerów morskich.
Koszty domu z kontenerów
Zdecydowali się na realizację projektu, o którym szczerze mówiąc nie mieli wówczas pojęcia. Zamówili 5 29-metrowych kontenerów i jeden mniejszy (15m2) przeznaczony na oddzielną przestrzeń, którą zamierzają przeznaczyć na pracownię, albo mieszkanie do wynajęcia.
Koszt jednego kontenera wyniósł 1800 euro. Miały tę niepodważalną zaletę, że nie wymagały konstrukcji, ani dostępu do wody, której jeszcze nie mieli na działce rozpoczynając budowę.
Oboje są ekoentuzjastami więc pomysł na dom z kontenerów wpisał się w ich ideologię życiową wykorzystywania materiałów używanych i dawania im drugiego życia.
Według pary koszt całości łącznie z materiałami, które były potrzebne do dostosowania konstrukcji kontenerowej do warunków mieszkalnych pozwolił zaoszczędzić około 40% w porównaniu do technologii tradycyjnej. Dzięki temu mogli więcej środków włożyć w wykończenie i wyposażenie wnętrza domu.
Wzięli w banku kredyt na 160 000 euro i środki te wystarczyły na budowę 160 metrowej przestrzeni mieszkalnej.
Etapy realizacji domu
Prace ziemne rozpoczęli w czerwcu 2020 roku, a miesiąc później kontenery były już osadzone na swoim miejscu.
Kolejnym etapem było wycięcie otworów drzwiowych, okiennych i przejść. Pozbyli się w ten sposób 3 ton złomu.
Następnie wykonano ocieplenie. Do izolacji wykorzystali panele z pianki poliuretanowej na zewnątrz i wełnę drzewną do wewnątrz. Specjalistyczna ekipa wykonała także specjalną powłokę na konstrukcję dachu.
Wnętrze domu z kontenerów
Dom składa się z trzech sypialni, gabinetu, salonu oraz kawalerki do wynajęcia.
Przed domem planują wybudowanie niedużego basenu i tarasu o powierzchni 80 m2.
Jeśli chodzi o wnętrza młodzi ludzie chcieli zachować charakter, który nawiązuje do kontenerowego pochodzenia ich domu. Zastosowali naturalne materiały, takie jak wiklina, drewno itp., które ocieplają industrialne wnętrze.
Czujesz się zainspirowany tym domem z kontenerów?
Oto inne przykłady stworzenia przestrzeni mieszkalnej przy ich zastosowaniu: