Groźna choroba dotarła do Polski. Zachorowania dotyczą dzieci!

Ta wirusowa infekcja jest bardzo zaraźliwa. Przenosi się drogą kropelkową. Przez bezpośredni kontakt rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Jak rozpoznać chorobę?

Jest szczególnie niebezpieczna dla bardzo małych dzieci, grozi poważnymi powikłaniami takimi jak zapalenie płuc, mózgu, zapalenie mięśnia sercowego i innych.

Od początku roku na na Ukrainie zanotowano kilka ponad cztery tysiące przypadków zachorowań w tym siedem śmiertelnych ofiar wśród nieszczepionych dzieci. Także białoruskie służby medyczne alarmują o zagrożeniu. Na Białorusi zarejestrowano 24 przypadki zachorowań, z których po kilku dniach liczba zachorowań potroiła się.

Zwiększone występowanie odry u naszych wschodnich sąsiadów trwa od ubiegłego roku. W 2017 roku odnotowano 4782 zachorowań, czyli 46,7 razy więcej niż rok wcześniej. Dla porównania w Polsce w 2017 roku mieliśmy zaledwie 63 przypadki.

W tym roku Polsce pierwsze zachorowania zanotowano w Olsztynie, na Pomorzu i lubelszczyźnie

Czy szczepienia mają wpływ na zwiększoną liczbę zachorowań?

Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji obawia się drastycznego wzrostu zachorowań w Polsce. Ponad 25 000 rodziców dzieci rocznie odmawia szczepień obowiązkowych i taliczba z roku na rok rośnie.