Guz nie jest jedynym objawem raka piersi. Oto 7 dodatkowych symptomów, o których musisz wiedzieć

Pomiędzy wizytami i badaniami u lekarza, kobiety są zobowiązane do samodzielnego wykonywania badania piersi. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia guzka.

Podnosimy, pchamy, naciskamy i sprawdzamy, czy nie ma grudek, aby upewnić się, że nie ma żadnych niepokojących zmian.

Jeśli coś jest nie tak, to nas przeraża i słusznie. Rak piersi nie jest niczym dobrym, a im szybciej zostanie wykryty, tym większa szansa na wyleczenie. Ale co z tymi objawami, które nie mają nic wspólnego z guzem?

Chociaż mammografia pomaga uchwycić nieprawidłowości, rak piersi może dotknąć każdą kobietę w każdym wieku. A objawy nie będą takie same, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie znaki ostrzegawcze.

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o zdrowie piersi, niezależnie od tego, czy masz wyczuwalny guzek, czy nie. Jak zwykle, potwierdź swoje podejrzenia, konsultując je z lekarzem.

1. Zmiany na sutkach

Czy zauważyłeś wydzielinę z piersi, która jest czysta lub zabarwiona krwią? Jeśli masz wydzielinę z jednej piersi, która wycieka bez nacisku, to możliwy objaw raka.

2. Przebarwienia na piersi

Zaczerwienienie lub ciemna pigmentacja na piersi może wskazywać na obecność guza lub stan zapalny piersi. IBC jest rzadką postacią raka piersi, ale może spowodować, że tkanka zmieni kolor na czerwony, fioletowy lub inny ciemny kolor.

Może mu towarzyszyć wysypka lub nie. Przebarwienia mogą być również spowodowane infekcją. Odwiedź lekarza, żeby to zweryfikować.

3. Zniekształcenia piersi

Małe wgłębienia w skórze mogą być oznaką raka piersi. Guzy mogą powodować ścieranie tkanki. Jeśli zauważysz jeden lub więcej wgłębień, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

4. Obrzęk

Pierś może nie być jedyną częścią ciała, która jest opuchnięta. Nieprawidłowy obrzęk w okolicach pachy lub obojczyka może być oznaką raka piersi. Niektóre tkanki piersi rozciągają się w tych obszarach, ale może to również wskazywać, że rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne.

5. Zapadnięcie sutków

Nagła zmiana kształtu twoich sutków, tak jakby się zapadły, powinna wywołać alarm. Guzy w piersiach mogą wpływać na otaczającą tkankę, powodując zniekształcenie brodawek lub skręcenie ich do wewnątrz.

6. Pęknięte lub łuszczące się sutki

Jeśli masz podrażnienie, takie jak swędzenie, łuszcząca się skóra lub pękniętą skórę na brodawkach, może to być związane z rakiem piersi. W wielu przypadkach jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, koniecznie sprawdź je, jeśli masz obawy.

7. Ciepło

Czy twoja pierś jest ciepła w dotyku? Chociaż może to być coś nieznacznego, nowotwory mogą powodować wzrost temperatury w tkankach.

Rutynowe badania przesiewowe na raka piersi zwykle rozpoczynają się dopiero, gdy kobieta osiągnie wiek 40 lat, dlatego ważne jest, aby samodzielnie się obserwować. Zgłoś lekarzowi wszelkie dziwne objawy, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać zarówno łagodne zmiany, infekcje czy raka.

Czy znasz kogoś, u którego zdiagnozowano raka piersi z objawami innymi niż guz? Czy przeprowadzasz samokontrolę?

Podziel się tą wiedzą z innymi kobietami!

Źródło i Fotografie: Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe, Fundacja Susan G. Komen