Ile w tym roku wydamy na święta?

Firma doradcza Deloite co roku przeprowadza badanie wydatków świątecznych.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa w tym roku na święta wydamy więcej niż w roku ubiegłym. O ile? Sprawdźmy.

Według badania w tym roku przeciętny Polak wyda więcej o średnio 200 zł, czyli o 11 procent więcej.

Niestety nie dlatego, że bardziej nas stać i że te święta będą bogatsze…

Powodem są wzrosty cen żywności, napojów i koszty podróży.

Ile w tym roku wydamy na Święta?

W tym roku będzie to 2129 zł, z czego 70% będą to wydatki na żywność i prezenty.

„Przede wszystkim zwiększy się koszyk związany z podróżami, co jest naturalne, biorąc pod uwagę, że w poprzednie święta podróże z powodu obostrzeń były mocno ograniczone. Na ten cel przeznaczymy średnio 333 zł, czyli o ponad 55 proc. więcej niż w minionym roku” – podano w komunikacie.

Jak wynika z badania na prezenty wydamy podobną sumę, ale już na napoje i żywność o 10 % więcej.

Za to oszczędzimy na przyjemnościach i rozrywkach. Oznacza to, że ograniczymy wydatki tzw. nie niezbędne. Mniej dokupimy pakietów filmowych, kupimy biletów do kina, czy teatru w okresie świątecznym, czy skorzystamy z innych przyjemności.

Deloite oceniło, że przeciętny Polak kupi w tym roku 7 prezentów. Na każdy wyda średnio nieco ponad 100 zł.

„Przede wszystkim będą to upominki dla dzieci (63 proc.), na nie także zostanie przeznaczona największa część budżetu (48 proc.). Równie hojnie obdarowani zostaną partnerzy, mężowie, żony (61 proc.)” – podano. Jak wskazano, Polacy nie zapominają także o rodzicach, 56 proc. planuje przygotować dla nich upominek.

Główne wydatki na święta poza żywnością, napojami i paliwem to jakie?

„W tym roku będą to przede wszystkim kosmetyki i perfumy, takie zakupy deklaruje 56 proc. ankietowanych” – mówi Natalia Załęcka z Deloitte. Dodała, że drugą najpopularniejszą kategorią, którą wskazuje 50 proc. badanych, są gry i zabawki. Dużą popularnością cieszą się także książki – 46 proc. wskazań.”

Firma badawcza zauważa także, że z każdym rokiem rośnie dywersyfikacja czasowa kosztów. Oznacza to, że sporą część kosztów rozkładamy w czasie i kupujemy na długo przed świąteczną gorączką.

27% ankietowanych przyznało, że zakupów prezentów świątecznych dokonało już w listopadzie i jest to o 27 % więcej niż w roku poprzednim.

Z Black Friday w celu zrobienia prezentów skorzystała w tym roku 1 na 10 osób.

Z badania wynika, że rośnie także nasza wrażliwość społeczna i środki wydane na pomoc charytatywną. Dwie na trzy osoby wsparły w tym roku potrzebujących i wydały na ten cel średnio 90 zł.