Naprawdę to nie żart, chcą leczyć tym covida. Według naukowców skutecznie blokuje wirusa

Żelki i tabletki na bazie konopi indyjskich, które pomagają zapobiegać infekcjom Covid-19, mogą zostać wprowadzone na rynek w ciągu następnego roku, twierdzi główny naukowiec stojący za potencjalnie przełomowym nowym badaniem.

Dr Richard Van Breemen, badacz z Oregon State University, opublikował w zeszłym tygodniu badanie, w którym twierdzi, że dwa kwasowe związki powszechnie występujące w konopiach mogą zapobiegać infekcjom Covid-19, blokując przenikanie wirusa do ludzkich komórek.

Kwas kannabigerolowy (CBGA) i kwas kannabidiolowy (CBDA), wiążą się z białkiem SARS-CoV-2, wirusa wywołującego Covid-19, dzięki temu mogą rzekomo zapobiegać przedostawaniu się wirusa do komórek i wywołaniu infekcji.

W wywiadzie dla The Sun dr Breemen wyraził podekscytowanie wynikami swoich badań, twierdząc, że oba związki okazały się „równie skuteczne” przeciwko szczepowi alfa Covid, jak przeciwko szczepowi beta.

„Byliśmy szczególnie zadowoleni, widząc, że te związki mogą być skuteczne przeciwko niektórym z wczesnych wariantów” – powiedział naukowiec.

„Jeszcze nie testowaliśmy go z Omicronem lub wariantem Delta, ale mamy nadzieję, że zrobimy to wkrótce”.

Jak wyjaśnia Van Breemen, CBDA i CBGA to związki niepsychoaktywne, które stają się „niestabilne po podgrzaniu”.

Mimo, że badania są na bardzo wczesnym etapie, Van Breemen przewiduje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, leki przeciw Covid pochodzące z konopi indyjskich mogą stać się rzeczywistością w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

„Ponieważ już wiemy, że te molekuły mają dobry margines bezpieczeństwa – są używane i były używane od dłuższego czasu – i wiemy, że są całkiem bezpieczne i nie są szczególnie problematyczne, więc możemy być w stanie szybko przejść do badań klinicznych.”

„Myślę, że powinno to nastąpić w ciągu roku”.

Takie leki byłyby „doskonałą interwencją”, aby chronić społeczeństwa przed koniecznością izolowania po ekspozycji na Covid-19 – dodał Van Breemen.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: thesun.co.uk, Miniatura wpisu: freepik.com