Które i dlaczego kobiety zdradzają mężczyzn i dlaczego zależy to od długości palców ich dłoni – badali naukowcy z Oxford University.
Według Biology Letters, powołując się na naukowców z Oxford University, długość palców u kobiet wpływa na ich skłonność do oszukiwania.
W badaniu wzięło udział 474 osoby, na których dokonano pomiaru parametrów anatomicznych i przeprowadzono szereg analiz.
Okazało się, że kobiety, które zdradzały swoich partnerów, różnią się od wiernych tym, że ich lewy palec wskazujący jest dłuższy niż serdeczny. Tego związku nie zaobserwowano u mężczyzn.
Narażenie na większą ilość estrogenu w życiu płodowym prowadzi do tego, że palce wskazujące kobiet rosną dłużej niż palce serdeczne, podczas gdy więcej testosteronu ma „efekt maskulinizujący”, co powoduje wydłużenie palców serdecznych.
Odkrycia te zaszokowały naukowców, których wcześniej uważali, że narażone na wyższy poziom żeńskich hormonów płciowych w łonie matki były „bardziej sfeminizowane” i bardziej zadowolone z romantycznych związków w przyszłości.
Badanie pokazało coś zupełnie innego. Te kobiety, których palec serdeczny jest krótszy niż wskazujący są atrakcyjniejsze dla mężczyzn, czują, że mogą wybierać, co czyni je bardziej skłonnymi do poszukiwania nowego partnera, gdy są niezadowolone z aktualnego. Są także mniej skłonne do pracy nad związkiem i utrzymywania go na siłę.
Gen niewierności
Z kolei naukowcy z University of Binghamton (USA) argumentują, że skłonność do zdradzania nie jest związana z wychowaniem, ale jest wrodzona genetycznie i zależy od mutacji w 11-tym chromosomie.
Okazało się, że ci, którzy są bardziej skłonni do oszukiwania i zdradzania partnerów, mają mutację w genie DRD4, która czyni daną osobę mniej wrażliwą na „hormon szczęścia” dopaminę. Nosiciele tej mutacji zawsze muszą szukać dodatkowych bodźców, żeby się dobrze bawić, odczuwać satysfakcję czy przyjemność. Oprócz cudzołóstwa tacy ludzie są podatni na uzależnienie od narkotyków, alkoholizm, hazard i kompulsywne zachowania.
Niekoniecznie każdy nosiciel mutacji dokona skoku w bok. Wśród uczestników badania z tym wariantem genu DRD4 tylko połowa przyznała się do zdrady partnera. Podczas, gdy jedna czwarta niezmutowanych ochotników również dokonała cudzołóstwa.