Kupiła nerkę w Auchan. Nosiła ją kilka tygodni zanim dobrze się jej przyjrzała

„Dopóki świat będzie pamiętał, dopóty nie zagraża nam powtórka z największego dramatu wszechczasów.”

Ale świat zdaje się zapominać fakty i symbole, z których płynie nauka i doświadczenie.

Jak informuje gazetakrakowska.pl mieszkanka Krakowa kupiła w sieci Auchan saszetkę, zapinaną w pasie, tak zwaną nerkę.

Torebka miała wzór moro, co było dla kobiety oczywiste, ponieważ taki właśnie wybrała. Ale zamieszczonym na niej emblematom dokładnie się nie przyjrzała. Dopiero po czasie, będą na obiedzie w restauracji, położyła nerkę na stole i przyjrzała się jej bliżej. Dostrzegła umieszczone na niej symbole nazistowskie: swastykę i orzeł, symbol Wermachtu.

Jestem w szoku. Przez kilka tygodni chodziłam z torebką, na której są nazistowskie symbole. W życiu bym nie pomyślała, że w sieci marketów może być sprzedawane coś takiego

Sprzedaż produktów z symbolami faszystowskimi, szczególnie w takim kraju jak Polska, jest niedopuszczalne, a noszenie takich rzeczy skandaliczne. Swastyka to jednoznaczny symbol totalitaryzmu – podkreśla Anna Tatar z Nigdy Więcej, stowarzyszenia antyrasistowskiego i antyantyfaszystowskiego. – Mamy prawo zakazujące propagowania takich symboli, ale powinna też być wiedza historyczna i wrażliwość. Mam nadzieję, że Auchan zareaguje w odpowiedni sposób – wycofa produkt ze sprzedaży i zadba o to, żeby takie sytuacje się w przyszłości nie powtórzyły – dodaje Anna Tatar.

„Gazeta Krakowska”, zwróciła się do sieci Auchan o wyjaśnienia w tej sprawie. Otrzymała odpowiedź rzeczniczki sieci Doroty Patejko:

Niestety, nie byliśmy w stanie wychwycić tego błędu, stąd niedopatrzenie z naszej strony, za co przepraszamy. Absolutnie nie było naszą intencją wprowadzanie tego typu produktów do sprzedaży.

Okazało się, że producentem nerki jest polska firma, która średnio na co dziesiątej saszetce umieściła, wspomniane wcześniej, symbole.

Sieć wyraziła także ubolewanie i przeprosiła za niedopatrzenie.

Zapadła decyzja o wycofaniu niefortunnego gadżetu ze sprzedaży i deklaracja zwrotu pieniądzy każdej osobie, która zdecyduje się oddać torebkę.