Po śmierci 3-letniego synka spisał listę, którą powinni przeczytać wszyscy rodzice.

Niekiedy rodzic musi doświadczyć najgorszej straty jaką jest utrata dziecka.

Syn Richarda Pringle’a zmarł w ubiegłym roku na wylew krwi do mózgu. Był chory i istniało niewielkie ryzyko, że może się to wydarzyć. Nikt nie sądził jednak, że tak się stanie.

Ból po stracie był ogromny, ale Richard ma dla kogo żyć. Ma jeszcze dwoje dzieci. Ze wszystkich sił, jakie udaje mu się wykrzesać próbuje radzić sobie z emocjami.

Brak, którego doświadczyło serce ojca, wywołał falę przemyśleń i refleksji. Podzielił się nimi z innymi rodzicami w mediach społecznościowych.

W dziesięciu punktach próbował przekazać innym to, czego sam wcześniej nie rozumiał.

1. Nie da się kochać i całować za dużo.

Po prostu się nie da…

facebook Richard Pringle

2. Masz czas.

Co jest ważniejszego? Zostaw to co robisz i doceń, że możesz zrobić coś lepszego. To, co robisz z dzieckiem ma wartość bezcenną, nawet jeśli wydaje ci się, że to nie znaczy wiele. Potem tylko te chwile będziesz pamiętać.

3. Rób zdjęcia i kręć filmy.

Pewnego dnia, to będzie jedyne co ci pozostanie. Pamięć jest ulotna. Obrazy nawet te, które pielęgnujesz, bledną i umykają.

facebook Richard Pringle

4. Nie kupuj tylko bądź.

Wydaje ci się, że liczy się tylko to, co kupisz dziecku. Tak nie jest. Owszem, gdy je już do tego przyzwyczaisz, będzie bardziej potrzebować twojego portfela niż ciebie. Jeśli dasz mu wybór, zawsze wybierze czas z tobą, nie twoje pieniądze. Oczy mojego syna błyszczały, gdy robiliśmy coś razem, mimo, że oczekiwałem, że będzie szczęśliwy, kiedy dostanie wymarzoną zabawkę. Nigdy nie wspominał chwili, gdy dostał prezent, natomiast wielokrotnie przypominał mi : „a pamiętasz jak razem zbudowaliśmy obóz?”

facebook Jen Pringle

5. Śpiewaj. Śpiewajcie razem.

Wspomnienia tworzone przy muzyce mają większą siłę. Te chwile, gdy radośnie śpiewaliśmy pamiętam najlepiej.

6. Doceń te zwyczajne codzienne chwile.

Czujesz się zmęczony. Marzysz, by dziecko jak najszybciej zasnęło, ale to właśnie te momenty zbudują wasze wspomnienia. Ono już zawsze będzie wracać do zapachu pościeli, twojego całusa, głosu i dotyku. Chwil błogiego spokoju podczas zasypiania. Już nigdy nie będzie czuło się tak bezpieczne i ukochane. Niech ma co wspominać. Doceń to, że możesz kształtować te wspomnienia. Ty też kiedyś zatęsknisz za tymi chwilami.

facebook Jen Pringle

7. Zawsze całuj na pożegnanie swoich bliskich.

Nigdy nie wiesz czy nie widzisz ich po raz ostatni…

facebook Jen Pringle

8. Baw się życiem.

Twoje dziecko też nauczy się to robić i będzie mu się dobrze żyło. Z nudnych koniecznych czynności można zrobić zabawę. Spinasz się, stresujesz, a to nie jest tego warte. Nie pozwalaj wysysać z siebie energii, wpędzać w kierat znienawidzonej pracy i zadań domowych. Życie jest na to zbyt krótkie, a twoje dziecko będzie popełniać te same błędy i będzie wiecznie sfrustrowane. Pokaż mu, że życie jest fajne.

9. Załóż dziennik.

Notuj wszystko, co sprawiło, że dzień był dobry. My zaczęliśmy to robić dopiero po śmierci Hughiego. Zanotowaliśmy wszystko, co nam się przypomniało. Chcemy pamiętać jak najwięcej. Nie stracić niczego z ważnych chwil. Teraz robimy to dla naszej dwójki. Wiemy, że kiedyś będziemy sobie za to wdzięczni.

facebook Jen Pringle

10. Doceń to, że jesteś rodzicem.

Jeśli masz dzieci i dane ci jest je przytulać, całować, odprowadzać do szkoły, jeść z nimi, śmiać się, trwać w trudnych momentach, obserwować jak dokonują życiowych wyborów, idą na studia, biorą ślub to wiedz, że zostałeś pobłogosławiony. Nigdy o tym nie zapominaj…

Takie oczywiste, a jednak otwiera oczy i przypomina co ważne, a co oddala nas od prawdziwego życia.

Podziel się tym ważnym przesłaniem z innymi. Czasem to siebie nawzajem najbardziej nakręcamy. Chcemy podnosić wszystkie możliwe standardy: czystości, zorganizowania, wydajności, statusu materialnego…

zabierając sobie tym samym czas na to, co naprawdę ważne:

czas na życie…

Źródło: dailymail