Długo nie miała włosów, ale gdy zaczęły wyrastać, nawet lekarze byli zszokowani.

Piękne włosy to zazwyczaj zasługa genów. Dbanie i pielęgnacja może im jedynie minimalnie pomóc. Kto nie ma gładkich lśniących włosów wie, ile się trzeba namęczyć, by je ułożyć i zdyscyplinować. Są jednak bardzo rzadkie przypadki włosów, których ułożenie po prostu nie jest możliwe.

To bardzo rzadkie przypadki medyczne, za które odpowiada mutacja genu PAD1, określana mianem Uncombable Hair Syndrome (Zespół włosów nie dających się uczesać). Charakteryzuje się nietypowym kształtem cebulki w kształcie serca i trójkątnym i kanalikowatym przekrojem włosa. W efekcie włosy są jasne, srebrzyście mieniące, kędzierzawe i sterczące, sprawiające ogromne problemy w stylizacji.

Obecnie syndrom stwierdzono u około setki osób. W przeszłości taka anomalię miał Albert Einstein. Na szczęście oprócz tej jednej cechy choroba nie ma innych objawów.

Photo: AFP

Jednym z setki przypadków jest 5 – letnia Lyla-Grace Barlow z Derby. Rodzice Lyli mówią, że czesanie jej to prawdziwa udręka. Włosy są kompletnie nie do ujarzmienia.

@uncombablehairsyndrome

,,Fryzjerzy i dermatolodzy zawsze mi powtarzają, że nigdy nie widzieli takich włosów…”

Mówi matka Lyli.

,,Na Bal halloweenowy przebraliśmy ją za Alberta Einsteina i nie potrzebowaliśmy peruki.”

@uncombablehairsyndrome

Niestety nie ma na to żadnego lekarstwa i Lyla będzie musiała sobie radzić z niesfornymi włosami, które według lekarzy z czasem staną się nieco mniej uciążliwe.

@uncombablehairsyndrome

,,Po wyjściu z basenu jej włosy są jak u lalki Barbie”

@uncombablehairsyndrome

,,Tłumaczymy jej, że jest wyjątkowa. Nie każdy może mieć włosy jak sam Albert Einstein.”

Rodzice Lyli byli nosicielami tego genu i przekazali je tylko Lyli. Siostry Lyli mily i Nancy-Rose nie odziedziczyły po rodzicach mutacji i mają normalne włosy.

Choć na świecie zgłoszono tylko 100 takich przypadków, to osób nieświadomych bycia reprezentantami tej szczególnej mutacji, może być znacznie więcej.

Może w twoim otoczeniu jest ktoś z syndromem włosów nie dających się uczesać. Udostępnij artykuł, który może być informacją dla kogoś takiego.