Szok! Malezja dopuszcza śluby ofiar gwałtów z ich oprawcami i to nie wszystko.

Malezyjscy posłowie uznali, że gwałciciele mogą brać ślub ze swoimi ofiarami a niektóre 12-latki są „fizycznie i duchowo” gotowe do zawarcia związku małżeńskiego.

Shabudin Yahaya z rządzącej koalicji Barisan Nasional powiedział, że małżeństwo może pomóc ofiarom „prowadzić lepsze życie”.

Malezja to kraj muzułmański i właśnie przyjęła nową ustawę o przestępstwach seksualnych wobec dzieci. Pomimo wysiłków opozycyjnych prawo nie zakazuje małżeństw dzieci. Dla muzułmanów w wieku poniżej 16 lat małżeństwo w Malezji pozostaje legalne pod określonymi warunkami.

Rozwiązanie problemów społecznych

Przemawiając podczas debaty parlamentarnej we wtorek Shabudin powiedział, że chociaż gwałt został uznany za przestępstwo to zarówno gwałciciel jak i ofiara powinni dostać „druga szansę”.

,,Być może przez małżeństwo (ofiara gwałtu i gwałciciel) będą mogli prowadzić zdrowsze, lepsze życie. A osoba, która została zgwałcona nie musi być skazana na ponurą przyszłość. Będzie miała przynajmniej męża, co może służyć rozwiązanie rosnących problemów społecznych”

– powiedział Shabudin.

Twierdzi również że niektóre dzieci były „fizycznie i duchowo” gotowe do małżeństwa.

,,Niektóre dziewczęta, w wieku od 12 do 15 lat, mają ciała takie jak 18-letnie kobiety”

– powiedział, powołując się na swoje doświadczenie jako były sędzia z Sądu w Szariatu.

Później uznał, że jego komentarze zostały wyjęte z kontekstu, ale jednocześnie sprzeciwia się kryminalizacji małżeństw dzieci, ponieważ są one częścią prawa islamskiego(!).

Niepokojąca i niebezpieczna tendencja

W ostatnich latach w Malezji wzrasta nacisk na surowe przestrzeganie zasad Islamu.

Sharmila Sekaran – przewodnicząca pozarządowej organizacji Malaysia’s Voice of the Children, powiedziała, że słowa polityka reprezentują „niepokojący trend” dla młodych dziewcząt.

Małżeństwa dzieci w Malezji:

• Oficjalny minimalny wiek dla muzułmanów w Malezji to 16 lat dla dziewcząt i 18 lat dla chłopaków.
• Muzułmańskie dzieci poniżej 16-go roku życia mogą legalnie wziąć ślub za zgodą rodziców i sądu religijnego.
• Z raport ONZ wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat w Malezji odbyło się ponad 9000 małżeństw dzieci.

Wypowiedzi Shabudina wzbudziły krytykę i gniew wielu Malezyjczyków.

,,Jego strasznie uwstecznione i archaiczne poglądy nie powinny mieć miejsca w naszym nowoczesnym społeczeństwie”

– napisał Joshua Hong na Facebooku.

Przez innych użytkowników został okrzyknięty jako „idiota pierwszej klasy”, nie brakuje również memów potępiających jego słowa.

Lewynd Nishel napisał:

,,To smutny dzień, kiedy nasze społeczeństwo zdegradowało się do punktu, w którym nie tylko legalne ale i społecznie akceptowalne jest bicie kobiet i gwałcenie dzieci”.

,,Gwałt jest gwałtem. Myśl, że ten człowiek jest posłem napawa mnie odrazą”

– powiedział Farhan Akmal z Kuala Lumpur.

Fakt, że poseł Shabudin uczestniczy w debacie na temat ustawy o przestępstwach seksualnych względem dzieci nie został pominięty przez jego kolegę, Seri Abdul Rahman Dahlan, który powiedział, że był „zszokowany i rozczarowany”.

,,To jest odrażające by w XXI wieku sugerować, że gwałciciel, który w pierwszej kolejności powinien być ścigany może uniknąć odpowiedzialności prawnej za swój czyn po prostu poślubiając swoją ofiarę”

– powiedział w komunikacie prasowym.

,,Każde dziecko ma prawo żyć, marzyć i bawić się … Nasz rząd i prawodawcy są odpowiedzialni za ochronę interesu malajskich dzieci”.

Jak to się w Polsce mawia „co kraj to obyczaj” ale myślimy, że takie obyczaje powinny być surowo zakazane. A Wy jak uważacie?

Źródło: BBC