Malta walczy o turystów. Dopłaci nawet 1000 zł do Twoich wakacji

Malta jest krajem turystycznym i tym samym bardzo ucierpiała podczas pandemii. Turystyka to aż 30 % PKB Malty.

Dlatego w piątek minister turystyki Malty Clayton Bartolo zapowiedział, że wprowadzony zostanie program zachęt dla turystów, by na swoje wakacje wybrali właśnie Maltę.

Malta dopłaca turystom

Malta planuje zaoferować zagranicznym turystom zapłatę w wysokości do 200 euro (do 238,10 USD) za osobę, jeśli pozostaną tego lata na śródziemnomorskiej wyspie przez co najmniej trzy dni.

Podczas konferencji prasowej minister podzielił się szczegółami programu, zapowiadając, że obejmie on 35 000 turystów z przeznaczonym budżetem w wysokości 3,5 mln euro. Program obejmuje pakiet 20 milionów euro ogłoszonym przez rząd w zeszłym tygodniu na pomoc dla niedomagającego sektora turystycznego.

Poinformował, że restrykcje w tym kraju zostaną zniesione pierwszego czerwca.

„Od tej daty turyści mają szansę otrzymać dopłatę do swoich wakacji. Pieniądze otrzymają turyści, którzy zarezerwują swoje noclegi bezpośrednio w interesującym ich lokalnym hotelu pod warunkiem, że wykupią tam przynajmniej trzy noclegi.”

Ile wyniosą dopłaty? I jakie są warunki

I tak rząd zapłaci turystom 100 euro za pobyt w hotelu pięciogwiazdkowym, 75 euro za pobyt w hotelu czterogwiazdkowym i 50 euro za pobyt w hotelu trzygwiazdkowym.

Ze swojej strony hotele muszą uzupełnić dopłatę ze swojej strony. W związku z tym turysta rezerwujący swój pobyt w hotelu pięciogwiazdkowym miałby prawo do 200 euro, po równo 100 euro z programu rządowego i 100 euro z wybranego hotelu pięciogwiazdkowego.

Z kolei w przypadku 4-gwiazdkowego hotelu dopłata wyniesie 150 euro, a 3-gwiazdkowego – 100 euro.

Dodatkowo kwota ta może zostać zwiększona o kolejne 10 procent, jeśli turyści zdecydują się na noclegi na maltańskiej wyspie Gozo.

Aby się zakwalifikować, turyści muszą dokonywać rezerwacji bezpośrednio na stronach internetowych hoteli, dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów zakwaterowania, jedzenia i napojów oraz innych usług dodatkowych w hotelu.

Czy Malta jest bezpiecznym wyborem na wakacje?

Patrząc na poziomy szczepień, Malta jest jednym z najbezpieczniejszych krajów UE, do których można planować podróż.

Co najmniej jedną dawkę szczepionki podano już 42% dorosłych. Biorąc pod uwagę udany program szczepień, Malta plasuje się na jednym z najwyższych miejsc w UE pod względem ogólnego poziomu szczepień.

Ograniczenia wjazdu dla obywateli krajów z różnych stref

Planując wakacje należy pamiętać, że Malta jednak przyjmuje turystów według stref kolorów, zależnych od stanu pandemicznego w danym kraju.

Polska aktualnie znajduje się w strefie bursztynowej, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami w podróży na Maltę.

Obywatele Polski mogą wjechać na Maltę jeśli przyjęli dwie dawki szczepionki. Konieczne będzie okazanie dowodu szczepienia, które musi być wykonane najpóźniej 10 dni przed podróżą.

Z kolei osoby niezaszczepione i przyjeżdżające z krajów „bursztynowych”, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu PCR (wykonany nie później niż 72 godziny przed przylotem).

„Podróżować na Maltę bez żadnych ograniczeń mogą natomiast mieszkańcy krajów wpisanych na listę zieloną, aktualnie jednak żaden kraj na niej nie figuruje” .

Czy dopłaty przekonują Cię do wybrania Malty jako kierunku swoich wakacji?

Źródło: reuters.com, rp.pl/, Miniatura wpisu: freepik.com