Matka napisała w liście do córki: ,,Za trzy lata mogę wyrzucić Cię z domu!”

Rodzicielstwo należy do bardzo trudnych zadań, często skłania do podejmowania decyzji, które nie zawsze są łatwe.

Nastolatka otrzymała list od swojej matki z okazji 15 urodzin. Postanowiła opublikować go w internecie.

Niedługo będziesz dorosła.

Skończysz 18 lat za 3 lata, właściwie mogłabym Cię wyrzucić z domu. Może nie jest to dla Ciebie zbytnio przyjemne, ale to prawda. Wiem co mówię, ponieważ znam Cię już 15 lat. Masz niesamowitą urodę, jesteś urocza i inteligentna. Jesteś wspaniała. Nie mogłabym sobie Ciebie lepiej wyobrazić lub zaplanować.
Pamiętaj, aby nie dać sobie wmówić, że jest inaczej, Jeżeli ktoś myśli odmiennie, to wyłącznie jego problem.

Nie chcę być dla Ciebie przykładem.

Jesteś całkowicie odmienna ode mnie. Masz nieprzeciętny charakter i osobowość. Lubisz inne rzeczy. Masz prawo podważać mój autorytet i moje wartości, ale musisz być odpowiedzialna i ponosić konsekwencje swoich czynów, wyborów oraz decyzji.

Nie mam żadnych oczekiwań wobec Ciebie, ponieważ jesteś wolna.

Nie jesteś mi za nic winna. Nie oczekuję, abyś spełniała moje marzenia. Nie masz żadnych zobowiązań wobec mnie. Nie liczę na otrzymanie od Ciebie przysłowiowej szklanki wody na starość. Nie oczekuję Twoich sukcesów, aby móc się nimi chwalić. Możesz uznawać inne rzeczy za sukces i mieć odmienny wachlarz wartości. To Twoje życie i Twoje wybory.

Będę zawsze po Twojej stronie.

Kiedy tylko będziesz mnie potrzebowała, zawsze będę Cię wspierać i Tobie pomagać. Natomiast nie chcę się z tym narzucać. Masz oprawo do popełniania błędów. To co jest dla Ciebie dobre, nie zawsze będzie takie dla kogoś innego. Ufaj swojej intuicji i sobie, a nie mnie. Ja nie siedzę w Twojej głowie i nie doświadczam za Ciebie różnych sytuacji.

Pamiętaj, że nie musisz mnie o wszystkim informować.

Miej tajemnice. Znasz doskonale samą siebie, a z czasem będziesz poznawać jeszcze lepiej. Ja też mam mamę i skrywam przed nią pewne tajemnice. Każdy zna siebie najlepiej. Słuchaj siebie uważnie, a w sobie znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Jako 18-latka będziesz odpowiedzialna za swoje decyzje.

Spróbuj wykonać coś sama, zmierzyć się ze sobą i pobyć w samotności. Poznawaj swoją osobę, nie wiąż się za wcześnie. Przeżywaj niesamowite chwile, wyjedź za granicę, weź udział w interesującym projekcie. Zawsze możesz znaleźć pomoc i motywację w rodzinie, ale nie miej oczekiwań, że wszyscy są Ci to winni. Miej na uwadze, że każda twoja decyzja niesie za sobą konsekwencje. Przygotuj plan awaryjny dla własnego komfortu. Staraj się być realistką i pamiętaj, że zawsze może coś pójść nie po Twojej myśli. Mimo to niech każda przeszkoda zamieni się w inspirację dla Ciebie.

Nie jestem Tobą.

Nikt inny też nie jest. Nigdy nie porównuj się ze mną, czy jakąkolwiek inną osobą.

Ludzie będą Cię ranić.

Niestety, ale każdy dba tylko o siebie. Każdy zachowuje się w sposób, który jest dla niego słuszny. Nikt specjalnie nie popełnia błędów. Każdy działa dla swoich korzyści. Ale jego spostrzeżenia z różnorodnych doświadczeń są inne.

Świat nigdy nie jest sprawiedliwy.

Nie istnieje magiczny sposób, który będzie w stanie pomóc Ci w odniesieniu sukcesu i uniknięcia wszelkich przeciwności losu. Nie da się kontrolować świata. Mimo, że wszystko wykona się prawidłowo, nadal można mieć problemy. Ale można też złamać wszystkie zasady i odnieść sukces. Pamiętaj, że ważna jest uczciwość w stosunku do siebie. Zrozum siebie. Dowiedz się, jakie są Twoje potrzeby i emocje. Myśl o tym, co dla Ciebie jest najlepsze.

Wciąż…

Pamiętaj, że wciąż będę się o Ciebie martwić. Zawsze będę w Tobie widziała moją małą córeczkę. Mimo to zdaję sobie sprawę, że jesteś wolnym człowiekiem. Wykorzystaj swoją wolność żyjąc w zgodzie z samą sobą. Kocham Cię Córeczko!

List szybko rozszedł się w internecie. Wywołał sporą burzę, wielu rodziców nie zgadzało się ze zdaniem tej matki. Czy zgadzacie się z przesłaniem listu?

Miniatura wpisu: Freepik