Ta popularna roślina jest lekiem na wiele częstych dolegliwości. Musisz mieć ją w swojej kuchni lub ogródku.

Mięta pieprzowa, zwana także miętą lekarską, to połączenie mięty zielonej i wodnej, której właściwości i działanie doceniano już w starożytności. Jej smak jest nam znany z pasty do zębów, gumy do żucia czy tic-tac-ów.

W lecznictwie bogate zastosowanie znalazło: ziele mięty pieprzowej, liście mięty pieprzowej, olejek i mentol – uzyskiwany z olejku przez wymrażanie. Znana jest również herbatka miętowa pomocna przy dolegliwościach trawiennych.


Nowoczesne badania udowadniają, że mięta pieprzowa może zrobić dla naszego zdrowia o wiele więcej niż moglibyśmy sądzić.

Koi bóle głowy

W 1996 roku przeprowadzono badanie, w którym osoby z bólem głowy przetarły olejkiem z mięty pieprzowej swoje skronie i czoło.

Źródło: mintdentistry.ca 

Badanie wykazało, że olejek z mięty pieprzowej łagodzi ból głowy tak samo jak paracetamol. Tylko trzy lub cztery krople olejku wtarte w czoło i skronie przed snem mogą pomóc na bezsenność.

Łagodzi problemy skórne

Maleńka kropelka olejku miętowego może być skutecznym sposobem na problemy po ukąszeniu przez owady, także choroby skórne takie jak wysypki czy pokrzywka.

Źródło: healthylnb.com

Olej uspokaja i łagodzi obszary dotknięte zmianami, zmniejsza świąd i chłodzi piekącą skórę.

Zwiększa koncentrację

Według badań przeprowadzonych przez International Journal of Neuroscience udowodniono, że herbata z mięty pieprzowej poprawia pamięć, koncentrację i wspomaga uczenie się. Aby uzyskać dodatkową energię, spróbuj zmieszać herbaty- miętową i zieloną.

Łagodzi dolegliwości żołądkowe

Wykazano, że herbata z mięty pieprzowej hamuje biegunkę i zaparcia, wzdęcia, skurcze, łagodzi ból żołądka wywołany nagromadzeniem gazów, i jest powszechnie stosowana w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Mięta pieprzowa może również pomóc na nudności i bóle brzucha spowodowane stresem. Ciekawym pomysłem na nudności jest umieszczenie kilku kropelek miętowego olejku na chusteczce i wdychanie go co pewien czas.

Wzmacnia włosy

Być może zauważyłeś, że olej z mięty pieprzowej jest wspólnym składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów. To dlatego, że mięta pieprzowa może odświeżyć skórę głowy, pobudzić przepływ krwi do tego obszaru i wyczyścić łupież. Ponadto sprawia, że włosy stają się błyszczące i świeże o wiele dłużej.

Oczyszcza zatoki

Picie gorącej herbaty z miodem udrażnia drogi oddechowe, ale herbata z mięty pieprzowej ma znacznie lepsze działanie. Uważa się, że mentol w niej zawarty złagodzi ciśnienie zatokowe, pomagając w udrożnieniu kanałów nosa i rozbiciu zalegającego śluzu. Mentol pomoże również złagodzić ból gardła, który zwykle towarzyszy przeziębieniom i alergiom.

Pomaga w ochronie jamy ustnej

Mięta pieprzowa nie tylko odświeża oddech, ale też zabija bakterie, ukrywające się w pęknięciach i szczelinach zębów i dziąseł, do których szczoteczka do zębów nie może dotrzeć. Dlatego mięta pieprzowa jest wspólnym składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.

Źródło: auntiedogmasgardenspot 

Chociaż potrzeba jeszcze wielu dodatkowych badań, aby sprawdzić jakie szersze zastosowania ma mięta pieprzowa, pewnym jest, że powinna się ona znaleźć w każdym „zdrowym” domu.

Koniecznie dodaj ją do listy zakupów albo jak najszybciej posadź w ogródku.