Moment historyczny. Papież Franciszek, rewolucyjne słowa: związki partnerskie dla osób tej samej płci. „Są dziećmi Pana i mają prawo do rodziny”

Papież Franciszek powiedział, że popiera związki partnerskie osób tej samej płci, w przeciwieństwie do oficjalnego stanowiska Watykanu.

Poprzednicy lub zgodzili się z tym partnerstwem, transmitują Agency Catholic News (Catholic News Agency), cytując dokument wyemitowany po raz pierwszy w środę w Rzymie.

„Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu odrzucany ani zmuszany do cierpienia” – powiedział papież Franciszek w filmie dokumentalnym.

Papież powiedział wtedy jasno, że miał na myśli wprowadzenie w życie cywilne prawo o związkach partnerskich: „Musimy stworzyć prawo o związkach partnerskich. W ten sposób będą mieli ochronę prawną. Byłem zaangażowany we wspieranie takich praw”.

Papież wypowiedział sięe na ten temat w filmie dokumentalnym „Francesco”, którego premiera odbyła się 21 października w ramach Festiwalu Filmowego w Rzymie.

Dokument przedstawia podejście Papieża do kilku ważnych kwestii społecznych – imigrantów, uchodźców, ubogich, ale także takie kwestie takie, jak rola kobiet w społeczeństwie i stosunek katolików do tych, którzy identyfikują się jako członkowie społeczności LGBT.

Bezpośrednie odwołanie się papieża do praw dotyczących związków partnerskich stanowi zmianę z perspektywy jego poprzedników i jego własnego, dawniej bardziej ostrożnego stanowiska.

W 2010 roku, będąc arcybiskupem Buenos Aires, papież Franciszek wyraźnie sprzeciwiał się próbom legalizacji małżeństw osób tej samej płci.

Biuro prasowe Watykanu nie odpowiedziało na pytania dotyczące wypowiedzi papieża w filmie.

Źródło: fabricatinromania.info, Miniatura wpisu: flickr.com