Nagrali narodziny maleńkich wiewiórek – to naprawdę rzadki widok

Narodziny czy to ludzkie czy zwierzęce, są zawsze cudem natury – aktem piękna, trudu i miłości.

Zwierzęce mamy poszukują w naturze intymności, dlatego rzadko możemy zobaczyć poród wolno żyjących stworzeń. Kanał France 5 podejrzało w tej wyjątkowej chwili wiewiórkę Sciurus Vulgaris.

Okres godów wiewiórek przypada na ogół pod koniec zimy, w marcu, ale wiewiórki mogą być w ciąży dwa razy w roku. W każdym miocie rodzi się 3 – 4 młode wiewiórki.

Historia na filmie zaczyna się od tego, że mama przygotowuje się do porodu. Szuka najlepszej dla siebie pozycji, by wydać na świat swoje maleństwa. Nosiła je w brzuchu przez 29 do 39 dni.

Kamera zarejestrowała cały poród od pierwszego do czwartego maleństwa, który trwał 2 godziny.

Maluszki są nagie, bez sierści, dlatego bardzo potrzebują ciepła ciała swojej mamy. Dopiero po trzech tygodniach zaczną pokrywać się własną sierścią. Są też ślepe, głuche i mniejsze niż 2 cm, ale wiedzą, że ich pierwszym zadaniem w życiu to odnaleźć pierś mamy. I do będzie ich główna działalność przez kolejne 6 tygodni.

Wiewiórka jest samotną matką i z czasem trud wychowawczy staje się coraz większym wyzwaniem. Szczególnie gdy małe rosną, dziupla staje się za mała, a młode zaczynają być ruchliwe i ciekawe świata. Ale mama musi mieć pewność, że są już gotowe na poszukiwanie przygód i samodzielność.

Źródło i Fotografie: youtube.com