Najnowszy sondaż CBOS. Sensacyjne wyniki zarówno dla KO jak i PiS

Najnowszy sondaż CBOS wykazał, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w pierwszej połowie stycznia 2024 roku, Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość uzyskałyby identyczne wyniki poparcia.

Obie partie zdobyły 29 proc. głosów ankietowanych. To nie tylko remis, ale także interesujący punkt zwrotny w polskiej scenie politycznej. Drugi zaskakujący wynik należy do Trzeciej Drogi i Konfederacji.

W porównaniu z grudniem ubiegłego roku, Koalicja Obywatelska zanotowała wzrost o 4 punkty procentowe, podczas gdy poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zmalało o 1 punkt procentowy. CBOS zauważa, że wydarzenia ostatnich tygodni miały pozytywny wpływ na notowania Koalicji Obywatelskiej, najsilniejszego ugrupowania w rządzącej koalicji, oraz macierzystej partii byłego premiera Donalda Tuska.

Trzecie miejsce zajęły ex aequo Trzecia Droga i Konfederacja, z 10 proc. poparcia każda. W porównaniu z poprzednim miesiącem, notowania koalicji Polski 2050 i PSL spadły o 3 punkty procentowe, natomiast Konfederacja zyskała 1 punkt procentowy. Na ostatnim miejscu znalazła się Lewica, mająca 7 proc. zwolenników, co oznacza spadek o 2 punkty procentowe.

Poparcie dla partii koalicji rządzącej łącznie utrzymuje się na poziomie około 46 proc., co jest zbliżone do wyniku z poprzedniego miesiąca (47 proc.). Podobnie nieznacznie zmniejszyła się liczba sympatyków opozycyjnego obecnie PiS, obecnie wynosząca 29 proc. w styczniu, w porównaniu do 30 proc. w grudniu.

Sondaż odbywał się w dniach 8-12 stycznia 2024 roku za pomocą wywiadów telefonicznych na reprezentatywnej grupie 1000 osób. 80 proc. ankietowanych, zadeklarowało swoje preferencje partyjne i wyraziło gotowość udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę.

Źródło: Radio ZET/CBOS