Nowe obostrzenia uderzą we wszystkich Polaków. Premier ogłosił nową strategię walki z pandemią.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że dotychczasowa strategia nie była skuteczna, a stale rosnąca liczba zachorowań nie rokuje dobrze dla wydolności systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju.

Czy nowa strategia walki z pandemią, którą ogłosił właśnie premier powstrzyma wzrost zachorowań i pozwoli nam wygrać tę nierówną walkę z wirusem?

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 zakażeniach koronawirusem. Zmarły 153 osoby.

„Niestety sytuacja nadal jest niedobra i dynamiczna. Dziś nastąpił kolejny przyrost osób zakażonych (…). Również liczba zgonów jest wysoka i nasze działania muszą być bardzo zdecydowane – powiedział podczas konferencji premier.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił właśnie nowe obostrzenia, które będą obowiązywały już od soboty.

– „Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną – zapowiedział premier.

• Klasy od 4 do 8 szkół podstawowych będą funkcjonować wyłącznie w trybie zdalnym.

• W godzinach od 8 do 16 młodzież może wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.”

• Kolejnym obostrzeniem będzie też zakaz spotkań, zebrań większej liczby osób niż 5. Wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe.

Ważne dla seniorów

• Wprowadzamy program „ochrona seniorów”. Prosimy seniorów powyżej 70 r. życia o nieprzemieszczanie się, tych, którzy nie świadczą pracy – apeluje premier.

Lokale gastronomiczne

Ograniczenie działalności gastronomicznej, pubów, restauracji, kawiarni – będą mogły organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia.

– Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń. – powiedział premier.

Na razie nie wprowadzono lockdownu, ale premier informował, że niektóre kraje już to zrobiły, wspominał także, że w wielu z nich obowiązuje godzina policyjna. Czy to oznacza, że właśnie takie będą kolejne kroki naszego rządu?