Podstawowe umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą uratować życie.
Jeśli znajdziesz się trudnej sytuacji, musisz przede wszystkim za wszelką cenę starać się opanować emocje, nie panikować, tylko to umożliwi działanie prawidłowe i skuteczne.
Dziś przygotowaliśmy dla Was zestaw podstawowych wskazówek udzielenia pierwszej pomocy, które mogą naprawdę uratować życie.
1. Rany
Zawsze, gdy masz do czynienia z raną, powinieneś unieść ją ponad poziom swojego serca . To zmniejsza obrzęk i krwawienie. Jeśli masz ranę na biodrach lub pośladkach, połóż się i unieść miejsce z raną na poduszkach. Jeśli nie jesteś w stanie podnieść rany, staraj się utrzymać ją na poziomie serca lub jak najbliżej.
2. Oparzenia pierwszego stopnia
Oparzenia pierwszego stopnia lub powierzchowne zmiany dotykają tylko górnych warstw skóry. Pomimo tego, że są bolesne, nie są poważne. Najpierw opłucz je letnią wodą, ale w żadnym wypadku nie zimną – to tylko zwiększy ból. Po oczyszczeniu rany nałóż zimny kompres lub worek z lodem. Możesz wymieszać sodę oczyszczoną z wodą i okładać oparzenie, aby złagodzić ból.
3. Atak serca
W przypadku zawału serca szybka interwencja może zapobiec najgorszemu. Zażyj aspirynę, rozrzedza krew i zapobiega tworzeniu się skrzepów. Uwaga: Aspirynę należy pogryźć, a nie połykać, szybciej zadziała. I natychmiast wezwij karetkę.
4. Ukąszenie pszczoły
Po ugryzieniu pszczoły spróbuj natychmiast wyjąć żądło. To zmniejszy rozprzestrzenianie się trucizny. Po usunięciu żądła, oddal się z miejsca, w którym zostałeś ugryziony. Pszczoły, które tracą żądło wydzielają zapach, który wabi inne pszczoły. Jak najszybciej umyj ranę wodą i nałóż zimny kompres. Jeśli masz alergię – natychmiast wezwij karetkę.
5. Złamania
W przypadku złamań nie próbuj samodzielnie nastawiać złamanego miejsca – należy unieruchomić je opaską lub bandażem. Najważniejsze jest zapewnienie całkowitego unieruchomienia. Niezwłocznie udaj się po pomoc medyczną.
6. Uraz oka
Kiedy zostaniesz zraniony, zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest oczyszczenie rany. Jednak, gdy zranisz oko, najważniejsze jest zasłonięcie oka, a następnie poszukanie pomocy. Próbując samemu oczyścić oko, możesz jeszcze bardziej sobie zaszkodzić. Wyjątkiem od tej zasady jest dostanie się substancji chemicznych do oczu, w tym przypadku należy natychmiast przepłukać je wodą.
7. Drzazgi
Drzazgi są pełne zarazków i mogą łatwo infekować skórę, dlatego zawsze pamiętaj, aby zachować sterylność. Jeśli masz drzazgę, która całkowicie wniknęła w skórę, powinieneś najpierw wyczyścić okolicę środkiem antyseptycznym, a następnie usunąć drzazgę igłą wysterylizowaną wrzącą wodą. Następnie umyj miejsce uszkodzenia skóry wodą z mydłem.
8. Ukąszenia węża
W programach telewizyjnych i filmach, gdy ktoś zostaje ugryziony przez jadowitego węża, pierwszą reakcją jest wyssanie trucizny. Realnie rzecz biorąc, trucizna dostała się już do krwiobiegu ofiary, więc to nie pomoże. Kiedy ukąsi Cię wąż, najważniejszą rzeczą jest spokój . Musisz zmniejszyć tętno, aby spowolnić rozprzestrzenianie się trucizny. Przyjmowanie środków przeciwbólowych może rozrzedzić krew i przyspieszyć działanie jadu. Natychmiast skieruj się na pogotowie, aby uzyskać właściwy środek przeciwwstrząsowy; jeśli musisz się przenieść, aby uzyskać pomoc, pamiętaj, aby chodzić, a nie biegać, staraj się zachować spokój. Jeśli masz taką możliwość nałóż olej kokosowy na ranę, ponieważ może on pomóc w zwalczaniu bakterii i pasożytów oraz zabandażuj to miejsce.
9. Oparzenie przez meduzę
Spotkanie z meduzą może zepsuć najlepszy dzień na plaży. Możesz opłukać słoną wodą, bardzo ciepłą wodą z octem, lub nałożyć na miejsce oparzenia pastę z wody i sody oczyszczonej. Być może słyszałeś popularną miejską legendę, że mocz przeciwdziała jadowi i zmniejsza ból. To niestety mit. Mocz ma zbyt małe stężenie kwasów by mógł pomóc. Skuteczniejsza jest, gorąca woda.
10. Blizny
Kiedy doznasz urazu, możesz się martwić o paskudną bliznę, ale podejmując pewne środki, możesz temu zapobiec. Soda oczyszczona ma właściwości dezynfekujące, które zapobiegają tworzeniu się blizn. Podczas leczenia blizny sodą oczyszczoną ważne jest aby rana miała kontakt z powietrzem i nie była zaklejona plastrem.
11. Trudności z oddychaniem
Jeśli ktoś ma trudności z oddychaniem, zazwyczaj jego drogi oddechowe są zablokowane. Połóż taką osobę na plecach, otwórz usta i usuń wszystko, co mogłoby je blokować, nawet płyny. Aby otworzyć drogi oddechowe, odchyl głowę i podnieś podbródek, kładąc dłoń blisko czubka głowy lub czoła. Możesz też wykonać tzw. „pchnięcie szczęki”, umieszczając palce pod szczęką i podnosząc dolną szczękę, bez poruszania szyją, aby otworzyć usta. To odsuwa język z dala od dróg oddechowych i pomaga zmniejszyć blokowanie powietrza.
Bonus: Jak usunąć plaster
Spróbuj rozpuścić klej. Posmaruj go oliwką dla dzieci, alkoholem lub ciepłą wodą. Może Cię kusić, by szybko go zerwać, ale nie zapominaj, że ryzykujesz ponowne otwarcie rany.