Obgryzasz paznokcie? Przeczytaj a dowiesz się dlaczego to robisz i jak walczyć z tym nawykiem.

Czy wiedzieliście, że na podstawie tego, że ktoś obgryza paznokcie można bardzo wiele powiedzieć na temat jego osobowości?

Wydaje nam się dość oczywiste, że obgryzanie paznokci dotyczy osób, które są zestresowane i nerwowe. Obgryzanie ma bowiem pomóc im rozładowywać napięcie i być zachowaniem kompulsywnym, stając się jednym z niekontrolowanych odruchów.

Jak pokazują jednak badania Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry nie jest to prawda, a na pewno niepełna.

Osoby obgryzające paznokcie bardzo wstydzą się tej skłonności. Stają się wycofane, nieśmiało podają dłoń przy powitaniu, chowają ręce. Dlatego sprawiają wrażenie nieśmiałych i niepewnych. Paradoksalnie to fakt obgryzania paznokci powoduje u nich niepewność, a nie na odwrót.

Jakie są zatem wnioski naukowców?

Otóż okazuje się, że głównym źródłem i przyczyną obgryzania paznokci jest – perfekcjonizm.
Naukowy uważają, że obgryzanie jest reakcją na niedoskonałość, która początkowo wynika z nieidealnego wyglądu samego paznokcia, gdy na przykład się złamie lub ukruszy. Stopniowo przeradza się w nawykową reakcję w sytuacjach, w których perfekcjonista inaczej wyobraża sobie idealną rzeczywistość.

Perfekcjonistami są ludzie, którzy mają dokładne wyobrażenie o czymś i siebie winią za to, że rzeczywistość z tą wizją się nie pokrywa.

Perfekcjoniści są w dodatku niecierpliwi i reagują frustracją już przy pierwszych oznakach niepowodzeń. Od razu wątpią w osiągnięcie celów i nie dają sobie czasu na spokojne dążenie do ich osiągnięcia.

Autor badania, dr Kieron O’Connor, doskonale podsumowuje to zachowanie:

,,Uważamy, że osoby z tymi powtarzającymi się zachowaniami mogą być perfekcjonistyczne, co oznacza, że nie są w stanie zrelaksować się i wykonywać zadań w normalnym tempie. „Są więc skłonni do frustracji, niecierpliwości i niezadowolenia, jeśli szybko nie osiągają celów”.

Dlatego, Drogi Perfekcjonisto, spróbuj zrozumieć co jest źródłem Twojej frustracji. Następnie, choć to niewątpliwie trudne, próbuj zmienić sposób, który pomoże Ci w inny sposób ją wyrazić. Taki, który nie będzie ci szkodził, ani wpędzał w większe wycofanie, wstyd i poczucie winy. Może to być bazgranie po kartce, odstresowujące kolorowanki, rozwiązywanie krzyżówek albo intensywne ćwiczenia fizyczne.

Świat nie jest idealny, niestety. Obgryzanie paznokci tego nie zmieni. Chociaż spróbuj to zaakceptować.

thetruecare.com

Jeśli jesteś przypadkiem, który obgryzaniem paznokci potrafi sprawiać sobie ból i doprowadzić do głębokich ran i infekcji, niezbędna będzie pomoc dermatologa.

Jeśli masz własne doświadczenia z tym nawykiem, podziel się nimi w komentarzu na facebooku.

Nie zapomnij udostępnić artykułu, dzięki któremu, ktoś może się dowiedzieć o źródle i przyczynach swoich skłonności.