Od 1 lutego ogromne zmiany. Dotyczą wszystkich Polaków

Od pierwszego lutego wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady handlu w niedzielę i te dotyczące obniżki vat-u na artykuły żywnościowe, oraz paliwa.

Dziś prezydent podpisał dwie ustawy. Od 1 lutego VAT na żywność wyniesie zero procent. Tym samym prezydent poparł rządowe plany walki z inflacją. Prezydent zdecydował się podpisać ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samy został zniesiony 5 procentowy Vat na żywność. Rząd liczy teraz na spadek cen.

Ale to nie wszystko.

Również od 1 lutego zaczną obowiązywać nowe przepisy w kwestii handlu w niedziele. W ostatnim czasie większość dużych sieci handlowych ominęła zakaz wprowadzając do swoich sklepów usługi pocztowe.

Paradoksem jest to, że akurat na typowe usługi pocztowe, które prowadzi Poczta Polska w niedziele liczyć nie można, ponieważ placówki poczty w niedziele nie pracują. Rząd jednak nie usunął tego wyjątku umożliwiającego otwarcie placówki, a jedynie ograniczył sieciom handlowym możliwość omijania tego przepisu.

W nowych znalazł się się bowiem zapis, że tylko te punkty posiadające w ofercie usługi pocztowe mogą być otwarte, dla których te usługi stanowią 40 procent wszystkich przychodów.

Z uwagi na to, że spełnienie tego warunku dla supermarketów jest niemożliwe, będziemy musieli zapomnieć o niedzielnych zakupach, które ostatnio znów weszły Polakom w nawyk.

Źródło: tvn24, Miniatura wpisu: freepik.com