Oto co dzieje się z Twoimi płucami, mózgiem, nerkami, zębami oraz nastrojem gdy spożywasz cole

Wielu ludzi regularnie pije duże ilości coli nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Przedstawimy Wam dziś jak fatalny wpływ na zdrowie ma ten napój. Publiczne organizacje prozdrowotne powinny ostrzegać przed nadmiernym spożywaniem coli, tyczy się to również dietetycznej wersji tego napoju.

Dr Susan E. Swithers – wykładowca nauk psychologicznych i neurologicznych z Uniwersytetu Purdue utrzymuje że powinniśmy ograniczać spożycie wszystkich słodzików, również tych niekalorycznych.

Przestudiowała ostatnie badania, które pokazują, że 30 % dorosłych Amerykanów i 15% Amerykańskich dzieci spożywa sztuczne słodziki takie jak aspartam, sukraloza i sacharozę. Mówi:

„Istnieje duża presja ze strony sektora zdrowia publicznego w celu znalezienia rozwiązań na rzecz przeciwdziałania powstawaniu otyłości i przewlekłych chorób. Duże pieniądze są wydawane na przemysł spożywczy gdyż ten rozwija i promuje produkty zwierające sztuczne słodziki.

Napoje stają się kwestią polityczną, politycy poszukują regulacji prawnych i opodatkowania w celu ograniczenia ich dostępności i zużycia ale większość z tych środków wyklucza dietetyczne napoje bezalkoholowe ponieważ postrzegane są jako zdrowe.

Gdy chodzi o podejmowanie decyzji politycznych to jest to ważniejsze niż kiedykolwiek, że nauka jest brana pod uwagę oraz, że społeczeństwo rozumie co nauka mówi aby pomóc w podejmowaniu najlepszych decyzji zdrowotnych.”

Najwyraźniej sztuczne słodziki wpływają na naturalną zdolność organizmu do radzenia sobie z kaloriami opartymi na słodkim smaku a ludzie spożywają słodycze w nadmiarze co powoduje podwojenie ryzyka problemów z metabolizmem.

Badania wykazują, że spożycie coli wiąże się z wieloma zdrowotnymi aspektami, włączając:

1. Cukrzyca typu 2 oraz syndrom metaboliczny
Czasopismo „Diabetes Care” opublikowało w 2009 badania, które pokazują, że spożywanie coli wiąże się z 36-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia syndromu metabolicznego oraz o 67% większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

Sztuczne słodziki wpływają na połączenie jelito-mózg prowadząc do zaburzeń metabolizmu. Grupa ekspertów z Instytutu Nauki w Izraelu odkryła, że tego typu napoje zmieniają florę bakteryjną jelita zwiększając tym samym ryzyku chorób na tle metabolicznym.

2. Depresja
Spożywanie więcej niż 4 puszki coli dziennie powoduje 30% większe ryzyko deporesji, podczas gdy spożycie 4 filiżanek kawy zapewnia działanie ochronne i zmniejsza ryzyko depresji o 10%.

3. Obciążenie płuc
Napoje te podnoszą ryzyko wystąpienia astmy oraz objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Według badań australijskich 13,3 % procent badanych uczestników z astmą i 15,6 % osób z POChP spożywa wiecej niż 2 szklanki coli na dobę.

4. Uszkodzenia nerek
Eksperci z Harvardu zbadali ludzi, którzy spożywali napoje gazowane od ponad 20 lat i pokazali, że długotrwałe picie coli prowadzi do 30% większej redukcji funkcji nerek.

5. Choroby układu sercowo-naczyniowego
Badania przeprowadzone na Unioversity of Miami oraz Colombia University zaangażowały ponad 2000 dorosłych osób przez 10 lat i okazało się, że ci, którzy te napoje spożywali byli znacznie bardziej narażeni na zawał serca, udar mózgu oraz na śmierć z powodu chorób serca.

6. Wpływ na mózg
Aspartam, który jest powszechnie stosowany jako środek słodzący w tych napojach uszkadza system obronny mózgu.

Badania wykazały również, że słodziki są związane z:
• Guzami mózgu
• Migreną i bólami głowy
• Zmęczeniem
• Chłoniakiem
• Wrażliwością chemiczną
• Chorobą Alzeimera
• Artretyzmem
• Przybieraniem na wadze
• Utratą słuchu
• Epilepsją (padaczką)
• ADHD
• Chorobą Parkinsona
• Utratą pamięci krótkotrwałej
• Stwardnieniem rozsianym
• Wadami wrodzonymi

W związku z tym wszystkim, powinno się zachować ostrożność ze spożyciem napojów typu cola, również tych dietetycznych gdyż są one dalekie od bycia zdrowszą alternatywą dla zwykłego cukru.

Jeśli doceniasz naszą pracę, podziel się artykułem ze znajomymi i napisz miły komentarz na facebooku 🙂