Oto najstarszy uczeń świata – ma 84 lata i jest w pierwszej klasie!

Kiedy słyszymy słowo „reforma”, mamy na myśli coś dobrego. Prawda? Wszystko jest przemyślane i wykonane z dobrymi intencjami, a wyniki tego działania mogą być różne.

Wschodnioafrykańska Republika Kenii – dawna kolonia Wielkiej Brytanii, zrobiła krok naprzód w swoim rozwoju. Dokonano tam reformy oświaty, która daje nowicjuszom możliwość bezpłatnego studiowania. Niewątpliwie przyniosła ona wiele korzyści.

Wydawałoby się, że ciężko jest spotkać ucznia w wieku 84 lat. Natomiast Kimani Maruge poszedł wtedy do pierwszej klasy. W związku z tym prapradziadek trafił nie tylko do szkoły, ale także do Księgi Rekordów Guinnessa!

Weteran ruchu wyzwoleńczego stracił swój dom w wyniku pożaru, gdy w całym kraju wybuchły zamieszki. Początkowo mieszkał w obozie dla uchodźców. Następnie zamieszkał w domu opieki w Nairobi…

W związku z możliwością uzyskania bezpłatnego wykształcenia średniego ojciec pięciorga dzieci miał ambitne plany. Uczeń Maruge i jego 32-letnie wnuki chcieli nauczyć się czytać, aby samodzielnie studiować Biblię. Chociaż Kimani nie był fanem religijnym, to zawsze wierzył w Boga.

Jego marzenie się spełniło, a po przeczytaniu Biblii pan Maruge został nawet ochrzczony imieniem Szczepan na cześć świętego męczennika.

Faktem jest, że mężczyzna w tym czasie cierpiał już na raka żołądka i został ochrzczony na wózku inwalidzkim.

Również jako najpilniejszy uczeń w szkole chciał opanować podstawy matematyki, ponieważ uważał, że jego emerytura jest błędnie obliczona.

Z czasem dziadek marzył o zostaniu weterynarzem. Niestety, z powodu choroby nie mogło się to spełnić. W wieku 90 lat najstarszy uczeń na świecie zmarł bez otrzymania certyfikatu. Nie starczyło mu na to tylko dwóch lat.

Kimani Maruge zostanie zapamiętany przez miliony ludzi, jako inspirująca i silna osoba. W końcu będąc w stanie agonalnym prosił swoich nauczycieli, aby uczyli go w domu. A podczas swojej podróży do Ameryki w 2005 r. wezwał wszystkich do stawiania za priorytet proces edukowania biednych ludzi.

W 2010 roku powstał film inspirowany historią Kimaniego Maruge pt: ,,The First Grader”. Przedstawia on losy mężczyzny i niezmiernie motywuje do nauki.

Oto jego zwiastun:

Jesteśmy zafascynowani historią tego mężczyzny. Jeżeli Ty również, podziel się nią z innymi!

Źródło: Miridei.com/ Facebook: Mwalimu dot com/ Youtube:
ETV Film Inc., Miniatura wpisu: Miridei.com/ Facebook: Mwalimu dot com