Pani Tekla z Gliwic jest najstarszą Polką. ”Sto lat” już od dawna jej nie śpiewają

Pani Tekla Juniewicz z Gliwic 10 czerwca obchodziła urodziny. Od 20 lipca 2017 roku jest najstarszą żyjącą Polką.

Przeżyła obie wojny światowe. Jest mamą, babcią, prababcią i praprababcią, przewodzi aż czterem pokoleniom swojej rodziny.

Urodziła się w 1906 roku w Krupsku położonym 40 km od Lwowa. Podczas repatriacji w 1945 roku wraz z mężem i córkami opuściła wschód i zdecydowali się przenieść na Śląsk. Osiedli w Gliwicach, gdzie mąż pani Tekli znalazł pracą w kopalni. Zmarł w wieku 96 lat.

Pani Tekla po jego śmierci aż do wieku 103 lat mieszkała sama. Była całkowicie samodzielna. Uprawiała ogródek, gotowała, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawunki.

Potem zamieszkała z wnukiem Adamem i wnuczką Anną, którzy jej pomagają, choć pani Tekla wciąż jest bardzo sprawna jak na swój wiek.

– Babcia jest niesamowita. I nadal bardzo żywotna – mówi pani Anna – na wszystko zwraca uwagę i nadal ma swoje zdanie. Jak ubiorę czerwoną koszulkę, to potrafi mi powiedzieć, że jej jest do twarzy w takim kolorze, ale nie mnie. Nie lubi, jak panowie chodzą w czerwonych czy różowych koszulach – dodał Adam Stachowski.

Podobno swoje długie życie zawdzięcza ruchowi. Zawsze była bardzo aktywna i energiczna, dużo też czytała, podróżowała i była ciekawa świata.

Natomiast nigdy nie odżywiała się w sposób, który dziś uznajemy za zdrowy. Zawsze smażyła na smalcu, jadła tłusto. Lubiła tylko pełnotłuste mleko i sery, kochała majonez, a biszkopt piekła z 18 jaj.

Jej wnuki zgodnie twierdzą, że jej długie i jakościowe życie to przede wszystkim jednak zasługa bardzo pozytywnego nastawienia i nierozpamiętywania przeszłości. Nigdy nie pielęgnowała w sobie złości, szybko wybaczała. Nie przejmowała się drobiazgami. Członkowie jej rodziny mówią, że najczęściej powtarzanym przez nią zawsze zdaniem było: „Dobrze, że gorzej się nie narobiło.”

Z okazji urodzin solenizantka przyjęła wiele listów gratulacyjnych, nawet od samego premiera Morawieckiego, który przekazał na jej ręce wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Pani Tekla w wieku 113 lat jest siódmą najstarszą Europejką i 20 na świecie. Życzymy oczywiście by nasza polska superstulatka była najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie.

Źródło i Fotografie: facebook.com