Polacy szturmują apteki. Od dziś wielka zmiana, na którą wszyscy czekali?

Polacy szturmują apteki, ponieważ w teorii od dziś można wykonać nieodpłatnie test na Covid-19 w każdym punkcie aptecznym. W każdym razie takie obietnice złożyło Ministerstwo Zdrowia ustami ministra Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, kilka dni temu.

Obiecywali, że testy będą dostępne w wystarczającej ilości i w każdej jednej aptece.

Realizacja tego zadania miała korelować z narastająca liczba zakażeń, a dostępność testów mogłaby lepiej oszacować liczbę zakażeń i zarządzeniem o natychmiastowej izolacji zakażonych pomóc ograniczyć transmisje wirusa i wspomóc walkę z pandemią.

Plany kontra rzeczywistość

Rzeczywistość szybko zweryfikowała obietnice rządowe. Już wiadomo, że wprowadzenie testowania w każdej placówce jest niewykonalne, a już na pewno nie w tak krótkim czasie.

Od chwili zaistnienia pomysłu farmaceuci zwracali uwagę, że konieczne jest przeszkolenie pracowników, przystosowanie lokali, przygotowanie zabezpieczeń, które sprawiłyby, że apteki nie staną się miejscem epicentrum zakażeń, podczas gdy wymieszają potencjalnych zakażonych z osobami, które kupują leki.

Minister Niedzielski poinformował dziś na Twitterze, że na razie testy antygenowe można wykonać w … 64 aptekach w całym kraju.

„Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe” – dodał.

Liczby te są śmieszne zważywszy, że według danych na lipiec 2021 r. w Polsce działało 13 253 aptek i punktów aptecznych).

Gdzie zatem rzeczywiście można wykonać testy w aptekach?

Mapa aptek, w których już można wykonać testy znajduje się na stronie pacjent.gov.pl. Ministerstwo zapewnia, że lista będzie się wydłużała, a dane o nowych punktach będą uzupełniane na mapie.

Jak wygląda sytuacja w największych miastach?

Niezbyt imponująco. W Warszawie testy można wykonać w zaledwie dwóch aptekach, w Krakowie również w dwóch, w Łodzi – w trzech, a w Poznaniu w jednej. Na ten moment nie ma żadnej apteki testującej we Wrocławiu, Gdańsku czy Białymstoku, nie mówiąc już o mniejszych miejscowościach…

Źródło: Twitter, pacjent.gov.pl, wprost.pl, Miniatura wpisu: pixabay.com