Popularne zupki instant sieją spustoszenie w organizmie – niektóre objawy są naprawdę groźne!

Ileż to razy zupki błyskawiczne uratowały Cię przed głodem? Są tanie, szybkie i łatwe w przygotowaniu. Niektórzy nawet lubią ich smak.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się wśród studentów codziennie zmagających się z dylematem co można tanio i szybko zjeść.

Chińczycy, Japończycy i mieszkańcy Indonezji, według szacunków z 2015 roku opublikowanych przez World Instant Noodles Association, są najliczniejszymi konsumentami makaronów instant na świecie.

W powszechnej opinii makarony instant nie są może szczególnie zdrowe czy wartościowe odżywczo, ale mało kto uważa je za szkodliwe.

Jednak rzeczywistość jest inna…

1. Zawierają szkodliwe środki konserwujące – butylowany hydroksyanizol i t-butylohydrochinon to konserwanty dodawane do makaronów instant, mające zapobiec jełczeniu i wydłużyć czas przydatności do spożycia.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwala na użycie umiarkowanych poziomów tych substancji, jednak długotrwałe spożycie tych środów konserwujących może okazać się rakotwórcze, zgodnie z wynikami badań opublikowanych w 2005 r. W Farmakometrii i Dispozycji Leków.

2. Naukowcy z Massachusetts General Hospital użyli miniaturowego aparatu, który obserwował proces trawienny makaronu przez 32 godziny

Wideo pokazało wzmożony wysiłek żołądka, który wielokrotnie kurczył się i rozkurczał, aby rozbić makaron. Trawił go wielokrotnie dłużej niż inne składniki pożywienia.

3. Zwiększa ryzyko choroby serca – “zespół metaboliczny” – grupa objawów, która zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i cukrzycy.

Objawy te obejmują wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, wysoki poziom trójglicerydów, wysoki poziom cukru we krwi i zwiększony tłuszcz w jamie brzusznej. Powyższe objawy pojawiały się po spożyciu makaronu 2-3 razy w tygodniu przez okres 3 miesięcy.

4. Makaron zawiera wysoko nasycone tłuszcze – są szczególnie szkodliwe, ponieważ powodują wzrost poziomu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL lub “złego” cholesterolu) i zwiększają ryzyko chorób serca

W zależności od procesu produkcji ilość nasyconego tłuszczu znajdującego się w różnych rodzajach makaronów instant może się różnić. Makaron instant najczęściej jest smażony na oleju palmowym. Niektóre przyprawy instant z makaronem mogą również zawierać oleje bogate w tłuszcze nasycone.

5. Wysoka zawartość soli – sól jest niezbędnym wzmacniaczem smaku. Jednak zbyt duża ilość jest bardzo szkodliwa dla zdrowia

A post shared by @sanhar1 on

Makaron instant zawiera dużo soli, a więc sodu. Nadmiar sodu ma wpływ na wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), choroby serca, niewydolność serca i udar.

6. Może zawierać glutaminian sodu – niektóre firmy używają go jako składnika w dodatkach smakowych do makaronu.

Glutaminian sodu to wzmacniacz smaku, szczególnie popularny w kuchni chińskiej, japońskiej i koreańskiej.

Od lat sześćdziesiątych smakosze kuchni azjatyckiej, zgłaszali silne bóle głowy, drętwienie w jamie ustnej i szyi, bóle w klatce piersiowej oraz nadmierne pocenie się. Ta grupa objawów ostatecznie zaczęła być znana jako “syndrom chińskiej restauracji”.

To kolejny dowód na to, że należy zwracać szczególną uwagę na to co się je. Choć efekty działania szkodliwych substancji nie są widoczne od razu, należy pamiętać, że na choroby wieku starczego pracujemy przez całe życie.

Jedzenie instant nie jest przeznaczone do codziennego stosowania! Tylko sporadyczne spożycie może obyć sie bez poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Koniecznie podziel się z innymi!