Premier ogłosił nowe obostrzenia. Dotyczą m.in. szkół, galerii, kin

Premier w swoim wystąpieniu poinformował o aktualnej liczbie zakażeń, dostępnych łóżek i respiratorów.

A następnie podał formy zapobiegania rozwojowi epidemii.

24692 nowych zakażeń, 373 osoby zmarły. 18654 łóżka przeznaczone na leczenie z Covid -19 są zajęte i 1625 respiratorów, to oznacza 70% całej wydolności systemu opieki zdrowotnej.

Jak powiedział premier konieczne są kolejne obostrzenia, żeby zachować ten bezpieczny pułap i żeby nie odszło do wyczerpania wydolności służby zdrowia.

Jakie więc obostrzenia wprowadza rząd?

• Nauczanie zdalne klas 1-3.

• Przedłużenie do 29 listopada nauczania zdalnego pozostałych klas szkół podstawowych, średnich i wyższych.

• Zamknięte zostaja placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne do 29 listopada.

• W kościołach może przebywać 1 osoba na 15 m2

• Zostają zamknięte wszystkie sklepy w galeriach handlowych z wyjątkiem sklepów z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi i apteki. Pozostaja także otwarte sklepy z artykulami budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą i punkty usługowe.

• Handel w sklepach do 100 m2 1 osoba na 10m2, a w sklepach powyżej 100 m2 1 osoba na 15m2

• Hotele dostepne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej

Obostrzenia obowiązuja od soboty 7 listopada, a te dotyczące uczniów od poniedziałku 9 listopada.

Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej. Nie poinformował jednak ani o dokładnych warunkach zwrotu, ani zasadach.

Premier ostrzegł, że to już ostatni krok, przed kwarantanną narodową.

Jeśli liczba zachorowań nie spadnie zostanie wprowadzona kwarantanna, a wyjście z niej będzie możliwe, po spadku średniej liczby zachorowań na 100 tys. osów w ciągu 7 dni w sklali kraju.

Aktualnie wynosi poniżej 50, przy wzroście do przedziału 70-75 zostanie wprowadzona kwarantanna, a wyjście z niej będzie możliwe dopiero po uzyskaniu 25-50 przypadków. Dopiero wtedy bedzie możliwe wejście do ograniczeń, które obowiązywały w kraju, przy wprowadzeniu strefy czerwonej – powiedział premier.

Premier wezwał też strajkujących do protestowania w internecie.

Premier
@MorawieckiM
w #KPRM: Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.