Rusza 2 edycja programu Ciepłe Mieszkanie. Można zgarnąć 40 tys. zł!

Program Ciepłe Mieszkanie jest finansowany ze środków NFOŚiGW. Stanowi uzupełnienie programu Czyste Powietrze, którego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych i zwiększenie efektywności cieplnej budynków.

Druga edycja programu rusza z końcem września. W tamtym roku można było otrzymać dofinansowanie w wysokości od 15 tys. do 39,9 tys złotych. W tym roku wsparcie ma być o około 10@ wyższe.

Na co można dostać dofinansowanie

Środki w ramach programu Ciepłe Mieszkanie można przeznaczyć na:

  • zakup nowego źródła ciepła (kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze);
  • wymianę drzwi i okien;
  • podłączenie do efektywnego źródła ciepła;
  • wentylację mechaniczną;
  • wymianę instalacji centralnego ogrzewania.

Kto może dostać dofinansowanie

Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe” – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Przeznaczamy kwotę 1,4 mld złotych na działania, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania swoich mieszkań.

Dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie oferty względem wdrażanego już od 2018 r. programu „Czyste Powietrze” i kolejny krok w szeregu działań, których efektem ma być poprawa stanu powietrza w Polsce. Liczymy, że i tym razem Polacy chętnie skorzystają z oferowanej formy uzyskania bezzwrotnych dotacji i rozpoczną remonty w swoich domach – dodaje szefowa resortu klimatu i środowiska.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Ministerstwa: Ruszył nabór dla gmin w nowym programie „Ciepłe Mieszkanie”

I dla budynków jednorodzinnych: Program Czyste Powietrze