Program Ciepłe Mieszkanie jest finansowany ze środków NFOŚiGW. Stanowi uzupełnienie programu Czyste Powietrze, którego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych i zwiększenie efektywności cieplnej budynków.
Druga edycja programu rusza z końcem września. W tamtym roku można było otrzymać dofinansowanie w wysokości od 15 tys. do 39,9 tys złotych. W tym roku wsparcie ma być o około 10@ wyższe.
Na co można dostać dofinansowanie
Środki w ramach programu Ciepłe Mieszkanie można przeznaczyć na:
- zakup nowego źródła ciepła (kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze);
- wymianę drzwi i okien;
- podłączenie do efektywnego źródła ciepła;
- wentylację mechaniczną;
- wymianę instalacji centralnego ogrzewania.
Kto może dostać dofinansowanie
„Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe” – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
„Przeznaczamy kwotę 1,4 mld złotych na działania, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania swoich mieszkań.
Dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie oferty względem wdrażanego już od 2018 r. programu „Czyste Powietrze” i kolejny krok w szeregu działań, których efektem ma być poprawa stanu powietrza w Polsce. Liczymy, że i tym razem Polacy chętnie skorzystają z oferowanej formy uzyskania bezzwrotnych dotacji i rozpoczną remonty w swoich domach – dodaje szefowa resortu klimatu i środowiska.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Ministerstwa: Ruszył nabór dla gmin w nowym programie „Ciepłe Mieszkanie”
I dla budynków jednorodzinnych: Program Czyste Powietrze