Dzień był ciężki, dosłownie pełzłam w stronę domu zmęczona, niespokojna, trochę zła, a telefon sąsiada

Dzień był ciężki, dosłownie pełzłam w stronę domu zmęczona, niespokojna, trochę zła, a telefon sąsiada, który przyłapał mnie na progu, nie poprawił mi nastroju.

„Dobry wieczór” – zaczął – „Nazywam się Włodzimierz Piotrowski, mieszkam w sąsiednim mieszkaniu za ścianą, ale w drugiej klatce, dzielimy balkon”.

„Bardzo mi miło” – skłamałam.

– Wiesz co zrobiła dzisiaj Twoja córka? Twoja córka grała dziś muzykę bardzo głośno. Z przyjemnością słuchałem o uśmiechu w ponury dzień, dzięki czemu był on lżejszy, o słoneczku i blond włoskach i tak dalej, ale słuchając po 20 razy każdej, można mieć dość. Ponadto głośność była taka, że ​​nie słyszałem telewizora, a nawet własnych myśli.

„Niemożliwe – powiedziałam stanowczo – moja córka ma cztery lata i nawet nie wie, jak korzystać ze sprzętu muzycznego”.

„Nie” odpowiedział stanowczo sąsiad. „Jestem inżynierem i wiem na pewno, że dźwięk pochodził z waszego mieszkania”.

„Chwileczkę” weszłam do mieszkania i zapytałam córki.

– Czy grałaś dzisiaj muzykę?

– Nie.

– Czy ktoś inny włączał muzykę?

– Nie.

„Widzi Pan – powiedziałam do telefonu – Pan się myli”.

„Powtarzam, że to od was, jestem tego pewien”, uparcie odpowiedział sąsiad.

Poczułam, że zaczyna wzbierać we mnie wściekłość.

– Przepraszam, ale wierzę mojemu dziecku. Nic nie mogę na to poradzić. Wszystkiego najlepszego.

„To Pani się myli” – powiedział.

Wymieniliśmy jeszcze kilka uwag, coraz bardziej przesiąkniętych wrogością i pożegnaliśmy się nie przebierając w słowach.

Rozłączyłam się i poszłam do kuchni do niani.

– „Dzisiaj był okropny dzień” – powiedziała ze smutkiem – W ogóle się nie słuchała.

– ?

– Nauczyła się wkładać do odtwarzacza płytę z piosenkami dla dzieci i powtarzała ją w kółko. Cały czas bardzo głośno. Kazałam wyłączyć – nie zrobiła tego, prosiłam by ściszyła, nie posłuchała, sama ściszyłam – podgłosiła. I tak przez dwie godziny z rzędu, to był jakiś horror.

(Z nianią wkrótce się rozstaliśmy, oczywiście nie z powodu tego dnia, ale on był ogniwem łańcucha).

„Ta dam!” – pomyślałam i poszłam zrobić krwawą masakrę. Lista naruszeń z powodu jednego niefortunnego zdarzenia okazała się dość znaczna: a) okłamała mnie, b) nie posłuchała niani, c) popełniła wyraźnie antyspołeczny czyn, d) w rezultacie przyczyniła się do mojej kłótni z sąsiadem.

Kiedy czytasz w mądrych książkach, że w pewnym wieku wszystkie dzieci kłamią i to jest normalne, kiwasz głową ze zrozumieniem, ale kiedy twoje dziecko mówi ci kłamstwo w oczy, a z tego powodu pojawia się roszczenie od innej osoby, to całkiem co innego.

Gdy nieco się uspokoiłam, pomyślałam o tym, co dalej.

Nie są tak rzadkie przypadki, gdy rodzice muszą wstydzić się za swoje dzieci: przeprosić za harmider w restauracji, porozmawiać z wściekłym przechodniem, który otrzymał śnieżną kulę w szyję, stanąć w kontrze z innym rodzicem, gdy „twoje” i „jego” nawzajem się oskarżają.

Do tego momentu życie wyraźnie mnie rozpieszczało i nie znajdowałam się w sytuacjach innych niż te, które łatwo rozwiązać przez przelotne „przepraszam”. Teraz jednak byłam w niezręcznej sytuacji z sąsiadem, któremu nie tylko nie dane było oglądać telewizji, ale który został zignorowany, a nawet obrażony.

Zarówno moja córka, jak i ja zawiniłyśmy w równym stopniu: ona – że mnie okłamała, ja – że naprawdę nie wzięłam tego pod uwagę. Dlatego nie zastanawiałam się długo: jedyną słuszną dla mnie opcją było doprowadzenie mojej córki do rozwiązania sytuacji, o której ją poinformowałam – opowiedziałam jej tę historię, jak ją widzę, i zapytałam, jak się zachować wobec sąsiada.

„Prosić o wybaczenie” – wyszeptało dziecko.

Pomyśleliśmy trochę i usiadłyśmy razem, aby napisać do niego list. „Drogi Panie Włodzimierzu”, zaczęłam, „To my, Twoi sąsiedzi, do których dziś zadzwoniłeś…

Dowiedziałam się wszystkiego, a przede wszystkim tego, że się myliłam – moja córka naprawdę bardzo głośno słuchała muzyki. Rozmawiałyśmy i mam nadzieję, że już tego nie zrobi. Jeśli tak się stanie, zadzwoń do mnie. Przepraszam za niedogodności i fakt, że od razu nie wykazałam się zrozumieniem sytuacji”.

Następnie przyszła kolej córki, która niedawno zaczęła opanowywać pisanie.

„Przepraszam”, nabazgrała, obracając dwa „p” w złym kierunku i podpisała się.

Potem usiadłyśmy z kawałkiem papieru, narysowałyśmy nasz dom i sąsiednie wejścia, ponumerowaliśmy mieszkania i, z wielkim wysiłkiem, obliczyliśmy numer mieszkania sąsiada.

A wieczorem, idąc do sklepu, zabrałyśmy ze sobą nasz list, tabliczkę czekolady i podreptałyśmy do sąsiedniej klatki.

Czekolada z wielką trudnością dała się wepchnąć do skrzynki pocztowej, a moja córka, ku mojej radości, martwiła się z powodu całej sytuacji nie mniej niż ja.

Następnego wieczoru zadzwonił telefon.

„Dobry wieczór, znowu Włodzimierz Piotrowski”, powiedział głos w słuchawce i przysięgam, słyszałam, że uśmiechał się od ucha do ucha. „Otrzymałem Twój list. Kseniu, droga…”

Potem usłyszałam mnóstwo miłych słów, które moim zdaniem były przesadzone w tej sytuacji, a potem poprosił córkę do telefonu.

Podałam jej telefon.

„To sąsiad” – wyjaśniłam, zauważając strach malujący się na jej nieśmiałej fizjonomii.

Z przyzwyczajenia włączyła telefon na głośnik, słyszałam, jak delikatnie tłumaczy jej, że wcale nie był zły, zwłaszcza po przeczytaniu listu i zjedzeniu czekolady, że nawet uwielbia piosenkę o kucykach i śpiewał ją wnukom, ale byłby zadowolony, gdyby słuchała muzyki trochę ciszej. Obiecała. A kiedy powiedział, że naprawdę podoba mu się jej list, mała spuchła z dumy.

…Później zaprzyjaźniliśmy się z panem Włodzimierzem, zatrzymywaliśmy się na pogaduszki na ulicy i rozmawialiśmy na wspólnym balkonie. Zostawiałam u niego kilka razy córkę w nagłych wypadkach. Powiedział mi wiele ciekawych rzeczy ze swojej specjalności inżynierskiej i ogólnie okazał się osobą tak zwanej starej formacji – inteligentny, uprzejmy, miły, empatyczny i pomocny.

Kiedy dowiedział się, że się przeprowadzamy, był bardzo zmartwiony, prawie płakał – nawet się nie spodziewałam.

„To straszna szkoda”, powiedział, „w tym bloku jest jedna normalna rodzina…”

Wymamrotałam coś pocieszającego i pomyślałam sobie, co na pewno myśleliśmy o sobie po pierwszej rozmowie:

„Stary zrzęda” – pomyślałam ja.

„Chamka” – on.

* * *

Ludzie nie lubią przepraszać, szczerze mówiąc, nie jest to przyjemne. Znam rodziców, którzy nigdy nie przepraszają swoich dzieci, aby nie zaszkodzić własnemu autorytetowi: rodzic ma zawsze rację i kropka. I ogólnie rzecz biorąc, nie mamy tego w zwyczaju jak choćby Amerykanie, którzy traktują przyznanie się do winy i przeprosiny, jako część normalnej ludzkiej uprzejmości.

Moim zdaniem są tylko trzy sposoby, aby nauczyć dziecko, by to robiło: samemu przepraszać innych, dając dobry przykład, prosić o wybaczenie dziecko, jeśli się pomyliłeś i pomagać mu przepraszać, jeśli jest winne, a nie potrafi tego zrobić.

Jeszcze trudniej jest to zrobić dziecku niż dorosłemu, obie moje córki wielokrotnie przepraszały, gdy były małe, wytłumaczyłam im, że się mylą i razem dochodziłyśmy do wniosku, że musimy przeprosić:

Nie boję się prosić o wybaczenie ani dziecka, ani z dzieckiem, ponieważ wiem na pewno, że:

– błędy, które popełniamy, czynią nas bardziej ludzkimi w oczach innych. Idealna osoba może tylko drażnić;

– dzieci mają często podwyższone poczucie sprawiedliwości, a jeśli widzą, że rodzic się mylił, ale się nie przyznał, autorytet rodzica będzie cierpiał znacznie bardziej;

– nawiasem mówiąc, przebaczenie (a także wdzięczność) jest często o wiele bardziej potrzebne przepraszającym niż przepraszanym.

Miałam sytuacje, w których się myliłam, a potem z tego powodu strasznie się zadręczałam. Te sprawy pamiętam do dziś i jestem pewna, że gdybym zdołała to przyznać od razu i przeprosić, szybko bym o nich zapomniała;

– prośba o przebaczenie nigdy nie pogarsza relacji, a czasami może je znacznie poprawić, a nawet doprowadzić do nieoczekiwanych i przyjemnych konsekwencji (podobnie jak wdzięczność).

Nie mówię oczywiście o trwaniu w ciągłym poczuciu winy, przepraszaniu wszystkich bez końca za sam fakt swojego istnienia, ani o dziecku, które jest zawsze zmuszane do przeprosin, ponieważ domyślnie zawsze się myli.

I nie mówię o nakazywaniu przepraszania, kiedy jest to raczej sposób na pokazanie swojego autorytetu: „Dopóki nie przeprosisz, nie wyjdziesz na dwór”, „Przeproś natychmiast, albo zabiorę tablet”.

Mówię o przypadkach, w których „przepraszam” może zwiększyć ilość dobra na świecie, naprawić to, co zepsute, a ostatecznie sprawić, że ludzie stają się lepsi.

…Moja córka długo pamiętała, jak wpychałysmy tabliczkę czekolady do skrzynki pocztowej i wiem na pewno, że był to jeden z pierwszych czynów w jej życiu, z których była dumna.

Ksenia